artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków
  fot. Wikipedia Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków

Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków

Czas czytania 3 minuty

Podczas podróży kamperem po polskim Roztoczu, nie omijajcie niezwykle pięknego, klimatycznego miasteczka o nazwie Krasnystaw. Naprawdę jest tu co oglądać, a same miasto ma niezwykle ciekawą historię i wiele zabytków do oglądania.

Roztocze w Polsce pełne jest ciekawych, niewielkich, klimatycznych miasteczek, które warto obejrzeć. Na pierwszy plan jednak wysuwa się tu Krasnystaw, który w tym regionie warto obejrzeć.

Co interesujące, w Krasnymstawie będziemy mogli poczuć cień historii tego miejsca. Ponieważ w mieście zachowała się historyczna zabudowa tego miasta. Natomiast wspaniałe zabytki to świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca.

Musimy też zdawać sobie sprawę, że mamy tu do czynienia z wielowiekowym miejscem, w którym osiedlali się ludzie. Pierwsze informacje o tym miasteczku pochodzą już z początku XIII wieku. Jednak wiadomo, że w XI wieku znajdował się tu gród obronny - Szczekarzew. Krasnystaw prawa miejskie uzyskuje już w 1394 r.

Miasto słynie na Roztoczu ze wspaniałych zabytków, które możemy tu oglądać. Chlubą miasta jest z pewnością barokowy w swojej architekturze kościół św. Franciszka Ksawerego, który pochodzi przełomu XVII i XVIII w. Przy kościele znajduje się również budynek dawnego kolegium jezuitów. W nim obecnie znajdziemy Muzeum Regionalne. Tuż obok mamy kolejną perełkę architektury miasta – znajduje się tu zabytkowy, poaugustiański zespół kościelno-klasztorny.

W Krasnymstawie rośnie również niezwykle drzewo, zwane przez mieszkańców „klęczącym drzewem”. To 66-letni klon jesionolistny, który został wybrany Drzewem Roku 2018.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Dlaczego jednak ten klon ma właśnie taką nazwę? Zdecydowała o tym jego ciekawy kształt. Drzewo mocno pochyla się ku ziemi, aby również wznosić się w górę – wygląda więc, jakby to drzewo klęczało.

Również najbliższe okolice miasta są niezwykle ciekawe i warto penetrować te rejony. W miejscowości Krupe mieszczą się ruiny renesansowego zamku Orzechowskich z końca XVI wieku. Niestety po wspaniałym zamku pozostały dziś jedynie wysokie mury obronne i nieliczne pozostałości zabudowań. Zdecydowanie jednak warto to miejsce odwiedzić.

Zwłaszcza, że z tym zamkiem więżę się ciekawa legenda o tajemniczej postaci w kontuszu, pojawiającej się w mgliste wieczory. Podobno to duch jednego z dawnych mieszkańców zamku, który krąży wokół murów aż w końcu rozmywa się w nich.

Miejscowe legendy wskazują, że duchem jest strażnik, który pilnuje skarbów, które zostały w zamku ukryte.

Krasnystaw warto przede wszystkim odwiedzić w sierpniu. Wówczas w mieście, co roku, odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!