artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków
  fot. Wikipedia Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków

Krasnystaw – miasto wspaniałych zabytków

Krasnystaw to malowniczo położone, w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, u zbiegu dwóch rzek Wieprza i Żółkiewki, niewielkie miasto Roztocza. Do naszych czasów zachowała się charakterystyczna zabudowa staromiejska, otaczająca kwadratowy rynek oraz liczne zabytki świadczące o bogatej przeszłości miasta.

Pierwsze wzmianki o Krasnymstawie pochodzą z początku XIII wieku, a początek miastu dał XI-wieczny gród obronny Szczekarzew, który w 1394 roku uzyskał prawa miejskie.

Leżący nad rzeką Wieprz Krasnystaw może poszczycić się ciekawą historią.

W XV i XVI wieku prowadził tędy ważny szlak handlowy łączący wschód z zachodem. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego z przełomu XVII i XVIII w. Wznoszący się przy świątyni gmach dawnego kolegium jezuitów mieści obecnie Muzeum Regionalne. Niedaleko znajduje się zabytkowy poaugustiański zespół kościelno-klasztorny.

Ciekawy jest również wzniesiony na potrzeby dawnego sejmiku gmach z 1923 r., obecnie siedziba władz miasta. Klęczące drzewo z Krasnegostawu w 2018 roku zostało polskim Drzewem Roku. To 66-letni klon jesionolistny. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, następnie wznoszącego się ku niebu symbolizuje nadzieję, która nie pozwala się poddawać. Corocznie miasto jest gospodarzem odbywającego się w sierpniu Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie.

Od południowego wschodu Krasnystaw sąsiaduje ze Skierbieszowskim Parkiem Krajobrazowym – malowniczym terenem porozcinanym licznymi wąwozami i jarami.

W pobliżu Krasnegostawu, w miejscowości Krupe znajdują się ruiny renesansowego zamku Orzechowskich z końca XVI wieku. Po okazałej niegdyś budowli pozostały wysokie mury z otworami okiennymi wsparte szkarpami i zwieńczone attyką, częściowo zachowane dekoracje sgraffitowe, fragmenty bastei oraz ślady fos.

Z zamkiem związana jest legenda o postaci w kontuszu pojawiającej się w mgliste wieczory. Podanie głosi, że duch krąży wokół murów aż w końcu rozmywa się w nich. Podobno jest to strażnik pilnujący wielkich skarbów, które zostały tutaj ukryte. No cóż, zdecydowanie polecamy wizyty za dnia.

Dotrzecie tu podróżując Szlakiem Renesansu Lubelskiego lub Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

Jedna z najstarszych i największych piramid w Polsce znajduje się w Lubelskim. To "grobisko" ariańskie położone na zalesionym wzgórzu przy miejscowości Krynica. Budowla o wysokości niemal 20 metrów została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku - znacznie wcześniej niż znany piramidalny grobowiec w Rapie (województwo warmińsko-mazurskie).

Kamienno-ceglane mauzoleum posiada kryptę wewnętrzną. Do środka prowadzi otwór wejściowy, uzbrojony w kratę. Okrągłe otwory na trzech ścianach nekropolii pełnią funkcję okien. Intrygujący nagrobek jest miejscem spoczynku zamożnego kalwina Piotra Orzechowskiego - właściciela XVI-wiecznego renesansowego zamku w pobliskiej miejscowości Krupe.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!