artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Koniki polskie w Popielnie
  fot. mazury24.eu Koniki polskie w Popielnie

Koniki polskie w Popielnie

Czas czytania 2 minuty

Na Mazurach możemy obcować z przepiękną przyrodą oraz dzikimi zwierzętami. Jeśli zajrzymy do Popielna, obejrzymy nie tylko przyrodnicze muzeum ale również stado koników polskich. To świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu dla całych rodzin.

W Popielnie, przy Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w zabytkowym spichlerzu z XVIII wieku funkcjonuje muzeum, które prezentuje dorobek i działalność naukową placówki.

Zbiory złożone są z kilku działów, z których największy przedstawia kolekcję zrzutów poroża jeleni. Kolejne działy dedykowane są bobrom europejskim a także zespołom roślinnym występującym na terenie lasu.

Zobaczymy tu również sanie i wozy z różnego okresu. Prezentowane są również fotografie tabunów koni żyjących na wolności i informacje o zwyczajach tych zwierząt. Botaniczna część ekspozycji prezentuje zespoły roślinne występujące w popielniańskim lesie.

Mamy tu także do dyspozycji dwie ścieżki dydaktyczne. Jedna z nich wiedzie wzdłuż wschodniego, malowniczego brzegu Bełdan i obok zbiorowisk roślinnych, prezentując zagadnienia z zakresu gospodarki leśnej. Jeśli wybierzemy się drugą ścieżką, zobaczymy na żywo proces zarastania i zaniku śródleśnego, dystroficznego jeziora.

Obiekt funkcjonuje przy Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk. Placówka zajmuje się badaniem dziko żyjącej populacji koni polskich – tarpanów oraz bobrów europejskich.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy