artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Katedra w Gnieźnie
  fot. gniezno.eu Katedra w Gnieźnie

Katedra w Gnieźnie

Czas czytania 4 minuty

Gniezno. Miasto-kolebka naszej państwowości. Skarbnica zabytków wczesnych lat funkcjonowania Polski. Tu znajduje się „klejnot wśród zabytków” miasta. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jeden z symboli tysiąca lat polskiej historii. Jeśli będziecie przejazdem kamperem w Gnieźnie, koniecznie obejrzyjcie ten przepiękny zabytek.

Chyba każdy z nas zna dokładnie ten zabytek. Piękne, wiekowe, zabytkowe drzwi z katedry w Gnieźnie, na których przedstawiono obrazkowo najważniejsze wydarzenia z czasów tworzenia się naszej państwowości. Jednak nie skupiajmy się tylko na tych zabytkowych wrotach. Całość katedry stanowi wspaniały skarbiec sztuki sakralnej, a także wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się na każdym kroku.

Co ciekawe, pierwszy kościół w tym miejscu został wybudowany już pod koniec X wieku. Ranga świątynie w świecie kręgu chrześcijańskim po umieszczeniu w jego wnętrzu szczątków świętego Wojciecha.

Musimy też wiedzieć, że Katedra to również miejsce niezwykle ważne dla historii naszego państwa. To we wnętrzu tej świątyni, w roku 1000 znalazł się cesarz Niemiec Otton III, który pielgrzymował do szczątków św. Wojciecha. W gnieźnieńskiej katedrze koronował się także w 1025 r. Bolesław Chrobra. Katedra w Gnieźnie była aż przez trzysta lat miejscem koronacji polskich królów.

Czas pierwszego kościoła zakończył się w roku 1342, kiedy to arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki zdecydował o przebudowie romańskiej świątyni w Gnieźnie na styl gotycki.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kolejna duża przebudowa kościoła nastąpiła w roku 1613, kiedy to olbrzymi pożar strawił gotycki obiekt sakralny. Przebudowano wówczas wnętrze zgodnie ze stylem barokowym.

Niestety również ostatnie działania wojny światowej spowodowały uszkodzenia gnieźnieńskiej świątyni. W trakcie jej odbudowy katedra odzyskała charakter gotycki. Zdecydowano jednak o zachowaniu barokowego wystroju kaplic oraz osiemnastowieczne hełmy na wieżach.

Najważniejszym zabytkiem katedry gnieźnieńskiej jest grobowiec zawierający szczątki jednego z patronów Polski.

Główną nawę katedry otacza wieniec 14 kaplic, które pełnią również funkcję kaplic grobowych. Znajdują się w nich szczątki arcybiskupów i prymasów Polski, którzy rezydowali w Gnieźnie. Jedna z kaplic poświęcona jest Ignacemu Krasickiemu, poecie, prozaikowi, przyjacielowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Fryderyka II, króla Prus.

W gnieźnieńskiej katedrze obejrzymy również słynne Drzwi Gnieźnieńskie. To wspaniały, dziś już unikatowy zabytek sztuki romańskiej oraz jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Słynne wrota powstały w XII wieku, za panowania księcia Mieszka III Starego. Słynne drzwi w katedrze przedstawiają za pomocą obrazów życie świętego Wojciecha.

Katedra w Gnieźnie, jak przystało na tak wielowiekowy zabytek, kryje również liczne tajemnice. Znajduje się tu wejście do podziemi kościoła, możemy je zwiedzić z przewodnikiem. Mamy tam okazję na własne oczy zobaczyć częściowo zrekonstruowane fragmenty pierwszych świątyń przedromańskich i romańskich, które znajdowały się w miejscu obecnej katedry. Znajdują się tam również kamienne grobowce. W krypcie obejrzymy także dobrze zachowany mur romański z XI w. i kopię płyty z najstarszą w Polsce inskrypcją grobową pochodzącą z 1006 r.

ReklamaŚródtekstowy 2 prenumerata
Wieża południowa pełni z kolei role punktu widokowego. Po pokonaniu krętych schodów można z jej szczytu podziwiać panoramę całego Gniezna oraz okolicy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News