artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Jaskinia Zbójecka – legenda o zbóju Madeju
  fot. Wikipedia Jaskinia Zbójecka – legenda o zbóju Madeju

Jaskinia Zbójecka – legenda o zbóju Madeju

Czas czytania 3 minuty

Znacie legendę o Zbóju Madeju i madejowym łożu? Jeśli tak, to możecie obejrzeć teraz jaskinię tego słynnego złoczyńcy, która znajduje się właśnie w Górach Świętokrzyskich. Jeśli podróżujecie kamperem w tym regionie Polski, koniecznie musicie tu zajechać.

Zbójem Madejem niegdyś straszyły mamy swoje niegrzeczne dzieci. Mówiły wówczas: „skończycie jak Madej na madejowym łożu”. Hmm…Madej to z pewnością jakiś złoczyńca, ale czym było to madejowe łoże i czemu lepiej być grzecznym i nie zostać tam umieszczonym?

No cóż, legenda mówi faktycznie o grasującym w tym regionie okrutnym złoczyńcy, Madeju. Ten był podobno tak zły, że sam diabeł czekał na niego w piekle ze specjalnym łożem tortur wyposażonym w niezliczoną ilość ostry jak brzytwa noży.

Tyle legenda, natomiast jak podają lokalni bajarze, Madej żył w jednej z lokalnych jaskiń niedaleko traktu z Krakowa i tu napadał, okradał i zabijał podróżnych.

Jak wygląda Jaskinia Zbójecka?

Jaskinia Zbójecka, w której miał mieszkać Madej, znajduje się w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich, w okolicach Łagowa. Ma długość 160 metrów i żyje w niej szereg gatunków nietoperzy. Jest też jedynym miejscem w regionie, w którym występują stygobionty.

Czy jednak w jej wnętrzu faktycznie żył słynny zbój Madej? Odkrycia poczynione przez historyków wskazują, że coś może być na rzeczy. Wewnątrz jaskini odnaleziono bowiem ceramikę oraz kości zwierzęce, pochodzące z XI lub XII wieku. Ponadto to miejsce było znane od wieków. O jaskini możemy znaleźć wzmianki w historycznych pismach.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jaskinia do samej penetracji nie jest zbyt trudna. Nie musimy się tu przeciskać w ciasnych przejściach czy czołgać. Można swobodnie się po niej poruszać. Podziemny kompleks jest dostępny do zwiedzania przez cały rok, a wiedzie do niego specjalnie przygotowane wejście.

Jak trafić do Jaskini Zbójeckiej?

Dojazd do Jaskini Zbójeckiej nie jest skomplikowanym zadaniem. Poruszamy się drogą krajową numer 74 i kierujemy się specjalnymi znakami. Jeśli jedziemy drogą 756 powinniśmy skręcić w ulicę Podskale i również kierować się znakami. Nieopodal jaskini można zostawić samochód na parkingu.

Czy Jaskinię Zbójecką warto odwiedzić? Jeśli lubicie tego typu przygody i znacie legendę o zbóju Madeju, z pewnością będzie to dla Was ciekawa opcja na cel podróży w tym rejonie Polski.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News