artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Duszniki - Zdrój
  fot. Wikipedia Duszniki - Zdrój

Duszniki - Zdrój

Czas czytania 3 minuty

Jeśli myślimy o miastach, które w swojej nazwie posiadają człon „zdrój” od razu przychodzi nam na myśl uzdrowisko. W tym wypadku również się nie mylimy. Duszniki Zdrój to wspaniała, uzdrowiskowa miejscowość w Polsce, którą warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Śląsku.

Duszniki-Zdrój, choć niewielkie, kusi uzdrowiskami, licznymi zabytkami i swoim klimatem dawnego, historycznego kurortu, nad którym unosi się duch monarchii Austro-Węgierskiej. To jedno ze starszych uzdrowisk na terenie Polski, oferuje również wiele ciekawych zabytków.

Nie tylko uzdrowisko – Duszniki-Zdrój zachwycają kulturą i zabytkami

Możemy tu zachwycić się średniowiecznym układem urbanistycznym rynku, obejrzeć zabytkowe kościoły np. kościół Świętych Piotra i Pawła z ciekawą amboną - wieloryb czy dworek Fryderyka Chopina - w którym odbywają się co roku liczne koncerty i Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Natomiast samo uzdrowisko Duszniki-Zdrój znajduje się poza ścisłym centrum miasta. Centralnym miejscem uzdrowiska jest Park Zdrojowy, który leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. W parku znajdują się cztery fontanny - najbardziej znana z nich to Kolorowa Fontanna - poza zimą, w każdą porę roku, wieczorem fontanna podświetlana jest kolorowymi światłami.

Działają tu również pijalnie wód: Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz. Obok Pijalni - Muszla Koncertowa.

W Dusznikach warto odwiedzić także Muzeum Papiernictwa, które mieści się w pochodzącym z XVII stulecia zabytkowym młynie papierniczym. Na początku XIX stulecia młyn ten zaliczmy był do jednego z pięciu najsłynniejszych w Europie. Produkowano tutaj papier czerpany - i produkuje się go nadal.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Duszniki-Zdrój warto odwiedzić również zimą

Jeśli myślimy, że to miasteczko zdrojowe można odwiedzać jedynie wiosną czy latem, jesteśmy w dużym błędzie. Duszniki-Zdrój to nie jest zwykły kurort. To również wspaniały ośrodek uprawiania sportów zimowych.

Możemy zapewnić, że także zimą w tym mieście nikt nie będzie się nudził. W Zieleńcu, czyli dzielnicy Dusznik, panują najlepsze w ziemi kłodzkiej warunki narciarskie - pokrywa śnieżna potrafi zalegać przez 150 dni w roku. Działa tu wiele wyciągów i tras narciarskich (w razie potrzeby są sztucznie dośnieżane), około 10 tras jest dostępnych również po zmroku - są oświetlone. Latem w Zieleńcu można skorzystać z wielu tras rowerowych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy