artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Dolina Gąsienicowa
  fot. Wikipedia Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa to jedna z wyżej położonych tatrzańskich tras, chętnie odwiedzanych przez turystów. Rozciąga się między szczytem Kasprowego Wierchu a Żółtą Turnią i Skrajnym Granatem. Dzięki temu zapewnia niesamowite widoki na szczyty Orlej Perci – Krzyżne, Zadni Granat, Zawrat i Świnicę.

Stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody. W obu jej odnogach znajdują się liczne stawy. Dawniej była nazywana Doliną Siedmiu Stawów czy Halą Stawów.

Do doliny prowadzi kilka szlaków turystycznych z Zakopanego, choć można się tam dostać również ze szczytu Kasprowego Wierchu.

  • Szlak niebieski – to chyba najczęściej wybierany przez turystów szlak prowadzący przez Boczań (1 208 m n.p.m.) do Doliny Gąsienicowej. Rozpoczyna się w Kuźnicach, do których można dojechać busem. Różnica wysokości pomiędzy początkiem a Murowańcem to prawie 500 metrów. Droga przez większość czasu łagodnie prowadzi w górę przez las, dopiero wejście (Skupniowym Upłazem) na szczyt Wielkiej Kopy Królowej może kosztować trochę wysiłku. Wysiłek będzie nagrodzony bo otwiera się stamtąd przepiękna panorama na Zakopane. Potem jeszcze Przełęcz między Kopami i powoli otwiera się przed nami dolina.
  • Szlak żółty – to alternatywa dla wyżej opisanego szlaku. Rozpoczynamy dokładnie w tym samym miejscu i wędrujemy Doliną Jaworzynki. Trasa zajmuje dokładnie tyle samo czasu co szlakiem niebieskim a od Wielkiej Kopy szlaki się łączą. Można powiedzieć, że wejście na Kopę jest trochę trudniejsze, ale niewiele. Podczas wędrówki mamy możliwość podziwiania większej ilości widoków bo las jest rzadszy i niższy.
  • Szlak czarny – to ostatni bezpośredni szlak prowadzący z Zakopanego. Właściwie można wyruszyć z dwóch punktów, z Toporowej Cyrhli rusza szlak czerwony, który za chwilę łączy się z czarnym lub kawałek dalej z Brzezin od razu czarnym. Szlak wiedzie cały czas Doliną Suchej Wody przez Psią Trawkę a podejście do schroniska zajmie nam około 2:20h.

Jest również opcja szlaku zielonego prowadzącego z Doliny Białki niedaleko przejścia granicznego na Łysej Polanie. Prowadzi on przez Rusinową Polanę, Gęsią Szyję i Rówień Waksmundzką. Dojście do schroniska zajmie nam 3:45h a powrót 3:15. Szlak jest bardzo malowniczy z jednej strony otwierają się widoki na pasmo Tatr z drugiej na pasmo Pogórza Spisko-Gubałowskiego.

Wszystkie te szlaki prowadzą do położonego w Dolinie Gąsienicowej schroniska Murowaniec. To położone na wysokości 1 505 m n.p.m. jest jednym z większych obiektów noclegowych w Tatrach, dysponuje 108 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 do 12-osobowych. Schronisko jest bardzo popularnym miejscem z uwagi na stosunkową bliskość popularnych szczytów i szlaku Orlej Perci. Również zimą jest tutaj dużo turystów, którzy korzystają z wyciągów narciarskich i bliskości Kasprowego Wierchu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy