artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Arboretum Kórnickie
  fot. Wikipedia Arboretum Kórnickie

Arboretum Kórnickie

Czas czytania 3 minuty

Zamek w Kórniku jest piękny i z pewnością warto go zwiedzić podczas wyprawy kamperem po Polsce. Jednak nie tylko ten zabytkowy obiekt wart jest naszej uwagi. Obok budowli znajdziemy przepiękne arboretum, w którym nie tylko odpoczniemy po podróży, ale również obejrzymy wiele ciekawych roślin.

Arboretum w Kórniku powstało w roku 1933. Wówczas zaczęła tu również funkcjonować pierwsza placówka naukowa. Ta zaś dała początek działalności Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.

Ale co to jest to arboretum? Co tam właściwie znajdziemy? Arboretum to miejsce, gdzie możemy obejrzeć specjalnie nasadzone kolekcje drzew, krzewów, krzewinek i dużą ilość pnączy, które możemy spotkać w naszym kraju. Znajdziemy też tu takie okazy, które w Polsce naturalnie nie występują. Arboretum pełni również funkcje naukowe, kulturalne oraz edukacyjne i turystyczne.

Taki jest właśnie również obiekt przy zamku w Kórniku – to przede wszystkim miejsce niezwykłe, przepiękne. Arboretum zamku w Kórniku, rozciąga się na powierzchni ponad 30 ha i, co ważne, można je oglądać przez cały rok.

Dodatkowo to miejsce przy kórnickim zamku jest najstarszą tego typu placówką. W tej chwili liczy już około 3000 roślin.

Cały kompleks, wraz z zamkiem i pobliskim zabytkowym kościołem, to obecnie Pomnik Historii. Arboretum to również obiekt naukowy.

Obiekt przy zamku w Kórniku posiada także status ogrodu botanicznego. To powoduje, że jest doskonałym obiektem badań z zakresu drzewoznawstwa zarówno dla naukowców, którzy na co dzień pracują w tym Instytucie, jak i w innych jednostkach naukowych. W Arboretum w Kórniku bardzo często pojawiają się studenci nauk biologicznych, tu mają właśnie zajęcia z dendrologii.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Arboretum w Kórniku jest również otwarte dla turystów. Na terenie obiektu znajdziemy dwie ścieżki edukacyjne o nazwach „Drzewa Świata” i „Cisowe komnaty”, jest tu również polana edukacyjna, polana piknikowa, dzieci znajdą wspaniały plac zabaw. Przy nim znajdziemy również miejsca do odpoczynku – ławeczki oraz stoliki.

Arboretum w Kórniku to idealne miejsce dla wszystkich podróżników, którzy w czasie przerwy od jazdy kamperem lubią odpocząć w otoczeniu piękna przyrody. Przy czym szukają ciszy i spokoju. Można też połączyć przyjemne z pożytecznym – zwiedzić wspaniały zamek w Kórniku i zanurzyć się w świat roślinności, także tej nie spotykanej nigdzie indzie w Polsce, w pobliskim arboretum.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy