artykuły

4x44x4
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Szczytno – południowa brama Mazur
  fot. mazury24.eu Szczytno – południowa brama Mazur

Szczytno – południowa brama Mazur

Czas czytania 5 minut

Szczytno na Mazurach może kojarzyć się głównie ze szkołą policyjną, a miłośnicy polskiej muzyki będą wiedzieli, że tu urodził się Krzysztof Klenczon. Podróżując kamperem po Mazurach warto jednak do Szczytna przyjechać – jest tu co robić i co zwiedzać.

Pięknie położone na Mazurach Szczytno może poszczycić się dwoma jeziorami leżącymi praktycznie w centrum miasta, to akweny - Domowe Małe i Domowe Duże. Dzięki temu można tu wspaniale odpocząć, w środku miasta, a jednak tuż nad wodą. Szczycieńskie jeziora otoczone są ścieżkami pieszo-rowerowymi. To idealne miejsce na piesze spacery czy jazdę rowerem.

Nad większym jeziorem znajduje się plaża i kąpielisko strzeżone, tuż obok centrum miasta. Przy plaży znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego i rowerów. Można więc spokojnie uprawiać rekreację wodną lub wziąć udział w rejsie statkiem po jeziorze Domowym Dużym.

W centrum tego mazurskiego miasta dostrzeżemy również niewielkie, ale niezwykłe figurki. To Pofajdoki, których jest piętnaście i każdy ma inne zadanie. Pofajdoki są niesfornymi skrzatami, które osiedliły się właśnie w Szczytnie. Są wspaniałymi towarzyszami zabaw dla najmłodszych, którzy zwiedzają Szczytno z rodzicami. Podążając szlakiem Pofajdoków, zwiedzimy zabytki i najciekawsze miejsca w tym mazurskim mieście.

Szczytno to także miejsce urodzin kultowego polskiego muzyka - Krzysztofa Klenczona, znanego z występów w zespole Czerwone Gitary. To właśnie w Szczytnie artysta skomponował swoje pierwsze utwory i tu spędził swoje młode lata.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Miasto chlubi się nim i robi wiele, aby w Polsce Szczytno kojarzone było z Klenczonem. Stąd wiele imprez i festiwali muzycznych nawiązujących do twórczości muzyka.

Szczytno w ostatnich latach zasłynęło również z rewitalizacji ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego oraz uczynienie z niego znanej w Polsce atrakcji turystycznej.

Jak informuje Urząd Miejski w Szczytnie, „zabytkowy obiekt został zachowany jako tzw. trwała ruina. Średniowieczne mury zabezpieczono, a podziemia odsłonięto i udostępniono zwiedzającym. Dawny dziedziniec obniżono do poziomu z czasów średniowiecza, odtworzono zamkową fosę, zrekonstruowano studnię i odsłonięto spod ziemi pozostałości kamiennej baszty. Powstała m.in. całoroczna sala wystawowa, gdzie prezentowane są artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych”.

W Szczytnie warto również zobaczyć:

 • Ratusz miejski z 1937, mieszczący m.in. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Muzeum Mazurskie.
 • Barokowy kościół ewangelicko-augsburski z 1718 Wcześniej w tym miejscu był drewniany kościół katolicki z XV w. Kościół ewangelicki to budowla założona na planie wydłużonego prostokąta z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i masywną, pięciokondygnacyjną wieżą. Barokowy ołtarz pochodzi z 1719, odnowiony w 1773. Ambona ufundowana była w 1719 przez Carla Fischera. Wolno stojąca chrzcielnica pochodzi z XVIII w. Obok kościoła znajduje się plebania z początku XX w.
 • Chata mazurska z XIX w.
 • Dworzec kolejowy z 1883 r.
 • ReklamaŚródtekstowy 2 ACSI
 • Zabudowania starego miasta.
 • Dawny zajazd – klasycystyczny, z XIX w.
 • Cmentarz żydowski, założony w 1815 na działce kupionej za 50 talarów (najlepiej zachowany cmentarz żydowski na Warmii i Mazurach).
 • Cmentarz ewangelicki (założony w pierwszej połowie XIX w.), obecnie park z zachowanymi nagrobkami oraz kwatera wojenną z okresu I wojny światowej (170 żołnierzy armii niemieckiej i 78 żołnierzy armii rosyjskiej).
 • Cmentarz żołnierzy radzieckich (z okresu drugiej wojny światowej, w zbiorowych mogiłach spoczywa 1008 żołnierzy armii radzieckiej, którzy polegli w czasie zdobywania powiatu szczycieńskiego). Na cmentarzu pomnik autorstwa Janusza Kompowskiego. W tym samym miejscu cmentarz z okresu I wojny światowej z 32 żołnierzami armii rosyjskiej (upamiętnionych drewnianym krzyżem prawosławnym z niemieckim napisem).
 • Cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej, przy ul. Poznańskiej (20 żołnierzy armii rosyjskiej i 4 armii niemieckiej).
 • Zabudowania browaru z roku 1898.
 • Budynki Wyższej Szkoły Policji z 1886 r.
 • Neogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z lat 1897 - 1899.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News