artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kenia znosi obowiązek wizowy

Kenia znosi obowiązek wizowy

Czas czytania 4 minuty

Jak podaje Passport Index 2023, Polacy mogą cieszyć się dosyć mocnym paszportem. Oznacza to, że wizy nie są wymagane od Polaków aż w 127 krajach świata. Od stycznia 2024 roku także Kenia odchodzi od systemu wizowego.

Aż w 49 krajach świata wizy turystyczne dla Polaków wydawane są na granicy, w dniu przyjazdu. Obywatele naszego kraju mogą bezwizowo podróżować po niemal całej Europie (za wyjątkiem Białorusi i Rosji), a także w Ameryce Południowej. A teraz kolejny kraj zniesienie ograniczenia wizowe.

- Od stycznia odwiedzający Kenię z całego świata nie będą już potrzebować wizy - oznajmił 12 grudnia 2023 roku podczas uroczystych obchodów 60-lecia odzyskania niepodległości przez Kenię, prezydent kraju, William Ruto.

- Nadszedł czas, abyśmy zdali sobie sprawę, że obowiązek ubiegania się o wizy działa przeciwko nam. Kiedy ludzie nie mogą podróżować, nie tylko biznes, ale wszyscy w naszym kraju jesteśmy stratni.

I od razu dodał, że jego rząd opracował platformę cyfrową, dzięki której wszyscy otrzymają z wyprzedzeniem elektroniczne zezwolenie, zamiast konieczności ubiegania się o wizę.

Jak będzie wyglądała procedura? Kenijskie władze zapewniły, że rejestracja i pozyskiwanie zgody na wjazd ma zajmować tylko kilka minut. Dla Polaków pomocna jest tu aplikacja mobilna Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za Granicą”. Aplikacja dostarcza informacje dla podróżujących do wszystkich krajów świata (więcej informacji na temat aplikacji znajdziemy na stronach ministerstwa:

www.gov.pl/web/dyplomacja/polak-za-granica--twoje-zrodlo-informacji-w-podrozy

Luzowanie zasad dla eksplorujących Afrykę

Przypomnijmy. Dotychczas, przed przyjazdem do Kenii okres oczekiwania na wizę (ważną na 1-miesięczny pobyt) wynosił do 2 dni, acz zalecało się złożenie aplikacji na 7-10 dni przed planowanym przylotem.

Kenia odchodząca od systemu wizowego na rzecz systemu elektronicznego to kolejny przykład luzowania zasad dotyczących podróżowania do Afryki podjęta przez państwo członkowskie Unii Afrykańskiej. Wcześniej Gambia, Benin i Seszele zniosły ograniczenia wizowe – acz póki co dla obywateli Afryki, by ułatwić przemieszczanie się po kontynencie mieszkańcom tych krajów.

Caravaning w Afryce

Odkąd władze kraju uznały, że procedura wizowa stoi na przeszkodzie w szybkim odbudowaniu sektora turystycznego po pandemii, to kolejny kraj, który może skorzystać na fali popularności caravaningu. Skądinąd nie od dziś działa w Kenii sporo wypożyczalni pojazdów kempingowych. Nissan Patrol, Toyota Landcruiser – te i podobne pojazdy są przystosowane do poruszania się w trudnych warunkach drogowych Afryki.

Sporo wypożyczalni wynajmuje samochód z pojedynczym, podwójnym lub rodzinnym namiotem dachowym dla 2, 3 lub 4/5 osób. Co więcej, możesz odebrać wynajęty pojazd z punktu A i oddać go w punkcie B (tu jedna z takich wypożyczalni: kenya4x4offroadsafaris.com)

W Kenii nie ma opłat drogowych, dzięki czemu wynajęcie samochodu w Nairobi i innych równie pięknych miastach jest łatwą opcją. Wystarczy międzynarodowe prawo jazdy, acz bywają ograniczenia wiekowe – np. musisz mieć co najmniej 23 lata (wiek może się różnić w zależności od kategorii samochodu) i posiadać prawo jazdy od dwóch lat.

ReklamaKenia znosi obowiązek wizowy   2
Dlaczego na początku 2024 roku do Kenii?

Stacje benzynowe w Kenii są łatwe do znalezienia, a ceny są bardzo przystępne. Generalnie też nie płacimy za postój w wioskach i w mniejszych miastach, więc wizja caravaningu „na dziko” jest tu całkiem realna. Co ciekawe, to właśnie w styczniu i lutym panuje tu gorąca i sucha pogoda - według wielu podróżników to czas idealny w porównaniu z pogodą w pozostałej części roku. Jest to także najlepszy czas na obserwację ptaków nad jeziorami.

Kenia położona jest w bogatej w dziką przyrodę Afryce Wschodniej. Ciepły Ocean Indyjski rozciąga się wzdłuż kraju i oferuje piękne plaże. Krajobraz obejmuje także sawannę, jeziora, wyżyny górskie.

Fot. Adriana Czekaj / kenya4x4offroadsafaris.com


Michał Żak24.12.2023 zdjęć 2
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News