artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Koniec batalii o logotyp UNESCO na znakach drogowych

Koniec batalii o logotyp UNESCO na znakach drogowych

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 14 października 2022 r. wprowadza istotny zapis, który docenią nie tylko fani caravaningu. To może być dodatkowa promocja np. kempingów, odkąd ustawodawca dopuścił umieszczenie symbolu światowego dziedzictwa UNESCO przez zarządców dróg na drogach prowadzących do wyjątkowych atrakcji turystycznych.

Rozporządzenie „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach” (poz. 2377237) to koniec batalii o szczególne oznakowanie miejsc ważnych dla promocji turystyki. Przypomnijmy, już w maju 2021 roku Parlamentarny Zespół ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO złożył interpelację (interpelacja nr 22339) w sprawie zmiany przepisów prawa umożliwiającej oznaczanie logiem UNESCO na znakach drogowych obiektów Światowego Dziedzictwa. Powód? W wielu miejscach na drogach krajowych można spotkać tablice z symbolami UNESCO, choć nie przewiduje tego… rozporządzenie.

Inicjatywa miała usankcjonować taką możliwość, co też wreszcie się stało.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 14 października 2022 r. zacznie obowiązywać już 5 grudnia br.

Od 5 grudnia za drogowskazem do światowego dziedzictwa

Od tego dnia zarządcy dróg będą już mogli umieszczać logotyp światowego dziedzictwa UNESCO, jeśli oczywiście dana atrakcja występuje na liście. Zmiany w zakresie możliwości umieszczenia na drogowskazie wiadomości o umieszczeniu obiektu na liście światowego dziedzictwa UNESCO dotyczą znaków:

ReklamaSródtekstowy YT PC
• E-9 "drogowskaz do muzeum",

• E-10 "drogowskaz do zabytku dobra kultury"

• E-11 "drogowskaz do zabytku przyrody",

• E-22b "obiekt na samochodowym szlaku turystycznym",

• E-22c "informacja o obiektach turystycznych".

W przypadku, gdy obiekt występuje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na znaku obok symbolu obiektu turystycznego (po prawej stronie), dopuszcza się umieszczenie symbolu światowego dziedzictwa UNESCO.

To bardzo lukratywne grono, skoro na słynnej liście unikatowych obiektów znajdują się 1052 miejsca w 165 państwach, a w Polsce jest ich aktualnie 28 (na zdjęciu podziemia Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, która figuruje na liście prestiżowych skarbów ludzkości UNESCO).

Fot. kopalniawieliczka.eu, unesco.org, sejm.gov.pl


Rafał Dobrowolski23.11.20220 zdjęć 2