artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zabezpiecz pojazd przed zimą

Zabezpiecz pojazd przed zimą

Czas czytania 4 minuty

Zbliża się zima, a wraz z nią surowe warunki na drogach. Dla kierowców oznacza to nie tylko konieczność dostosowania swojego stylu jazdy, ale także odpowiednie przygotowanie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Niewielki wysiłek przed sezonem zimowym może znacznie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i wydajność samochodu. Przed zimą warto zadbać o jego kondycję, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Opony, opony i jeszcze raz...

...opony! Zimowe warunki wymagają takich, które zapewnią lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Deszcz, śnieg, plucha, lód… - znamy to wszyscy. Od dłuższego czasu na popularności zyskują rozwiązania całoroczne, warto jednak zaznaczyć, że te narażone są na szybsze przetarcia, zużycia bieżnika oraz mniejsze zdolności względem przyczepności w okresie niższych temperatur. Bezpieczniejszą opcją są więc sezonowe opony, a kluczowa jest regularna ich wymiana. Należy również pamiętać o monitorowaniu na bieżąco stanu bieżnika, ponieważ zużyty traci na skuteczności na mokrych i śliskich nawierzchniach.

- Same opony to jednak nie wszystko. Ważne, aby pilnować odpowiedniego ciśnienia, jakie zaleca producent, ponieważ wpływa to nie tylko na lepszą przyczepność, ale i mniejsze zużycie paliwa – zwraca uwagę Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl. – Z kolei w niektórych warunkach geograficznych przydatne okażą się także łańcuchy śniegowe. Założenie ich na koła umożliwia płynniejsze przemieszczanie się po śniegu lub śliskiej nawierzchni.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Płyny eksploatacyjne

Odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu i zaleca się regularne ich monitorowanie oraz wymianę, zwłaszcza zimą. Płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, płyn wspomagający oraz olej do skrzyni biegów – wymiana ich zgodnie z zaleceniami producenta zapewni optymalne warunki pracy pojazdu w zimowych warunkach. 

Pomocnicy silnika

Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na efektywność akumulatora, dlatego ważne jest sprawdzenie jego stanu przed sezonem. Jeśli wydajność okaże się słaba, należy rozważyć wymianę na nowszy model. Silnik potrzebuje także sprawnych świec: zapłonowych dla aut benzynowych, a dla silników wysokoprężnych – żarowych. W dieslach służą one jedynie do uruchomienia i rozruchu silnika, jednak czasem mogą włączyć się także w trakcie jazdy. Z kolei silniki benzynowe wymagają wsparcia generowanej iskry podczas jazdy bez przerw. Dlatego istotne jest, aby sprawdzać ich stan, aby uniknąć problemów z uruchomieniem pojazdu.

Chroń podwozie swojego auta

Zimowe warunki, zwłaszcza z udziałem soli na drogach, mogą prowadzić do korozji podwozia. Drogi zimą bywają pokryte śniegiem, piachem i kamieniami, a te mogą uszkodzić pojazd od spodu. Warto zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami, które tworzą swego rodzaju warstwę ochronną. Takie płyny dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym, a ich aplikacja nie powinna dla nikogo stanowić problemu.

ReklamaZabezpiecz pojazd przed zimą 2

Czy wszystko działa, jak należy?

Regularny przegląd w serwisie pomoże we wcześniejszym wykryciu ewentualnych usterek lub braków. Oprócz ww. istotna jest także kontrola systemu grzewczego, wentylacji i oświetlenia, aby utrzymać pojazd w pełnej gotowości do zimowej jazdy.

- Okres zimowy to czas, w którym widoczność na drodze jest szczególnie utrudniona. Niedziałające żarówki to ostatnie, czego chce kierowca, gdy już po godzinie 16:00 robi się ciemno. Należy regularnie sprawdzać stan wszystkich świateł w samochodzie i niezwłocznie wymieniać zużyte żarówki na nowe. Dodatkowo każdy kierowca powinien mieć w wyposażeniu zestaw na sytuacje awaryjne, czyli m.in. koc termiczny, łańcuchy na koła, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę czy podstawowe narzędzia. Może dzięki temu pomóc sobie lub innym, których spotka na drodze – podsumowuje Przemysław Gąsiorowski.


Krzysztof Dulny 24.11.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News