Kiedy wyjeżdżają Polacy?
Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia w 2022 r. wynika, że blisko trzy czwarte Polaków wybiera się na urlop w lipcu lub sierpniu. Przyczyna jest prosta: dzieci mają wakacje. 14% rodaków wyjeżdża we wrześniu, 8% wybiera czerwiec. Dane te potwierdzają badania CBOS. Statystycznie tylko jeden na cztery wyjazdy odbywa się poza sezonem wysokim, ale można odnotować spory wzrost zainteresowania urlopowaniem w kontrze do najpopularniejszych terminów. Z badań Pollster wynika, że 62% respondentów planujących wakacje w Polsce obawia się brzydkiej pogody. Rzecz szczególnie leży na sercu tym, którzy postanowili wypoczywać nad morzem. Tymczasem caravaningowcy, celujący w posezonowe „pewniaki”, zdecydowanie nie muszą martwić się o pogodę.
Gdzie łapać słońce jesienią?
Od dekady w TOP 5 najczęściej wybieranych przez Polaków krajów figurują: Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Grecja i Turcja. Cztery pierwsze są bardzo lubiane przez caravaningowców i mogą pochwalić się nowoczesną, dostosowaną do potrzeb turystów infrastrukturą oraz rozbudowanym zapleczem kempingowym. Podczas polskiej jesiennej słoty słońce złapiecie również w Portugalii oraz na południu Francji. Mniej popularne kierunki podroży to: Księstwo Monako, Bałkany Zachodnie. Włochy będą idealne dla osób pragnących połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Żaden kraj nie może poszczycić się tak dużą liczbą obiektów figurujących na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chorwacja słynie z przepięknych plaż, zaś na terenach Północnych Włoch i Toskanii znajdziecie wiele kempingów uważanych za najnowocześniejsze w Europie.
Taniej o połowę?
Wycieczki kamperem lub przyczepą poza sezonem wysokim czasami nazywane są caravaningiem dla oszczędnych. Nie bez kozery. Ten sam wyjazd w drugiej połowie września będzie kosztować co najmniej 25% taniej niż w lipcu, a jeśli macie dar organizacyjno-negocjacyjny, to przy odrobinie szczęścia da się zbić wydatki nawet do połowy. Dlaczego? Po pierwsze: koniec wakacji jest jednoznaczny z obniżką cen w wypożyczalniach kamperów. Po drugie: zdecydowanie mniej zapłacicie za kemping.
Caravaningowcy, którzy nie lubią szastać pieniędzmi, planują wyjazdy wyposażeni w katalog ACSI i kartę CampingCard ACSI. Upoważnia ona do uzyskania korzystnych rabatów poza sezonem wysokim w kilku tysiącach europejskich kempingów. Niektóre z nich oferują atrakcyjne ceny już od ostatniego tygodnia sierpnia. Ile można zaoszczędzić? Wszystko zależy od kempingu, zazwyczaj poruszamy się w przedziale od 30% do minus 50%. Ponadto poza sezonem wysokim w wielu miastach turystycznych organizowane są promocje na bilety wstępu do atrakcyjnych obiektów. Choć paliwo i opłaty drogowe pozostają bez zmian, w ostatecznym rozrachunku, wyjeżdżając po wakacjach, zawsze wyjdziecie na plus. A paliwa, swoją drogą, spalicie mniej, jeśli nie będziecie stać w korkach równie długaśnych, co irytujących.
Wczasy dla wielbicieli ciszy
Wyjazdy poza sezonem przypadły do gustu tym, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Nawet najpopularniejsze europejskie plaże we wrześniu robią się mniej tłoczne. Na szlakach turystycznych nie spotykamy tłumów, co pozwala cieszyć się obcowaniem z piękną przyrodą. Po sezonie można poszwendać się po okolicy bez towarzystwa innych urlopowiczów, zaszyć w głuszy, gdzie po horyzont nie widać człowieka, który wpadł na identyczny pomysł. Początek roku szkolnego powoduje, że z miejscowości turystycznych wyjeżdżają rodziny z dziećmi.
Miłośnicy posezonowych wyjazdów pół żartem, pół serio nazywają siebie „introwertykami caravaningu”, którzy polują na opustoszałe miejsca. Żelaznej logiki nie można im odmówić. Skoro pragną wypocząć od hałasu, nadmiaru bodźców i ludzi, nie czynią tego w hałasie, nadmiarze bodźców i ludzi. Wśród nich znajdujemy fanów kosztowania przysmaków lokalnych kuchni, którzy po sezonie nie muszą walczyć o wolny stolik w obleganych restauracjach, oraz miłośników fotografii. W lipcu i sierpniu zrobienie zdjęcia pustych, słynnych obiektów turystycznych jest praktycznie niewykonalne. Podobnie rzecz ma się z popularnymi szlakami turystycznymi – we wrześniu praktycznie wszystkie pustoszeją. Zamiast tłumu turystów oferują właśnie to, co decyduje o ich wysokich notowaniach, czyli: przyrodnicze uroki i zachwycające widoki.
Zwiedzanie bez kolejek
Najbardziej znane atrakcje turystyczne przeżywają w lipcu i sierpniu prawdziwe oblężenie. Ile czasu można spędzić w kolejkach po bilety? Nawet do kilku godzin dziennie. Idealnym przykładem jest Kasprowy Wierch. Wjazd na szczyt zajmuje 20 minut, ale przed kasą odstoicie swoje, gdyż każdego dnia ponad 4 tys. osób planuje zrobić to samo. Ustanowiony w ubiegłym roku, niechlubny rekord czekania pod Kasprowym wynosił powyżej 4 godzin.
Podobnych ogonków należy spodziewać się w miastach chętnie odwiedzanych przez turystów. Obejrzenie Rzymu, Paryża, Mediolanu czy Lizbony będzie znacznie przyjemniejsze jesienią. Ponadto wycieczki objazdowe, połączone ze spacerami po mieście przy lejącym się z nieba żarze oraz wszechobecnym tłumie ludzi, są na tyle męczące, że bliżej im do maratonu niż wypoczynku. Zwolennicy posezonowego zwiedzania podają również argument korków na ulicach. Rzecz powszechnie znana i potwierdzi ją każdy, kto wybrał się w wakacje choćby na Hel. Zatłoczone drogi i kolejki przed obiektami turystycznymi oznaczają w praktyce, że w szczycie sezonu zwiedzicie mniej atrakcji, ale za to zmarnujecie więcej czasu na czekanie.
Kamperowe eksperymenty
Podróż po sezonie wysokim jest idealna dla osób, które planują przetestować caravaning. W lipcu i sierpniu rzecz jest dość skomplikowana. Często wypożyczalnie podają tydzień jako minimalny czas obowiązywania umowy. W krajach Europy Zachodniej i Południowej można znaleźć kempingi stosujące analogiczną zasadę. Jeśli ktoś pragnie wypożyczyć kampera na weekend i sprawdzić, czy taka forma podróży przypadnie mu do gustu, planuje eksperyment poza wakacjami. Potencjalni caravaningowcy mówią wprost: „nie chcemy wynajmować kampera na tydzień, ponieważ nie wiemy, czy nam się spodoba. Jeśli już pierwszego dnia stwierdzimy, że to nie dla nas, nic nie da się zrobić. Dlatego sprawdzimy wszystko po sezonie, kiedy można wypożyczyć kamper na 3 dni”. Krótki wynajem testowy przypadł do gustu również tym, którzy planują zakup upatrzonego modelu, oraz wielbicielom technicznych nowinek, pragnącym sprawdzić w boju konkretny kamper.
Bezpieczeństwo i COVID-19
A co z jesienną falą COVID-19? Sprawa wymaga monitorowania, gdyż sytuacja jest dynamiczna, a zasady wjazdu do poszczególnych krajów mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykup ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia zakażenia COVID-19. Przed wyjazdem warto skorzystać z platformy Re-open EU. To oficjalny, najczęściej aktualizowany i najrzetelniejszy wykaz obostrzeń pandemicznych w krajach UE i Schengen. Dodatkowe wskazówki o bezpieczeństwie w danym kraju lub regionie można znaleźć w serwisie MSZ w zakładce „Informacje dla podróżujących”.
Krzysztof Dulny
Artykuł pochodzi z numeru 5 (107) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.
Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.