artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Salon i jadalnia w kamperze

Salon i jadalnia w kamperze

Czas czytania 6 minut

Ludzkich upodobań jest bez liku. Jeden czuje się dobrze w dżinsach i koszuli, inny nocami gra na trąbie. Każdy ma swoją ulubioną przestrzeń, w której z uśmiechem mu do twarzy, a z odpoczynkiem po drodze. Tak powinien być skrojony kamper. Pod użytkownika, jak garnitur na miarę. Musi mieć wnętrze, które będzie odpowiadało potrzebom turysty, rodziny z dziećmi czy pary podróżników. W czterech częściach cyklu „Kamperowa układanka” zaprezentujemy wady i zalety funkcjonujących na rynku układów wnętrz. Pokażemy więc najbardziej rozpowszechnione rozwiązania wśród salonów/jadalni, kuchni, łazienek oraz sypialni. Zapraszamy na część pierwszą i na kolejne trzy odcinki, które opublikujemy w następnych edycjach „Polskiego Caravaningu”.

Układ kampera odgrywa kluczową rolę w podjęciu decyzji o jego zakupie. Rok w rok producenci wprowadzają jakieś zmiany, ulepszenia, ale od dłuższego czasu układy wnętrz i tak zdają się powtarzalne. No właśnie, tylko zdają…

Pierwszym etapem wyboru będzie oczywiście typ nadwozia, na którym kamper ma być zbudowany. Są różne rodzaje kamperów, dlatego wymaga to dłuższego zastanowienia. Możliwości są spore, począwszy od vanów, poprzez kampervany, kampery półzintegrowane, w pełni zintegrowane, aż po wielkie linery. W drugim kroku przyjdzie się zmierzyć z dziesiątkami możliwości umeblowania wnętrza. Na rynku dostępne są różne rozwiązania łóżek sypialnych, łazienek, kuchni i części wypoczynkowych. Każdy z układów ma swoje zalety i wady, podobnie jak każdy z turystów ma inne potrzeby. W tej publikacji uwagę skupimy na części wypoczynkowej, czyli miejscu, w którym spędza się najwięcej czasu.

ReklamaSalon i jadalnia w kamperze 1

Czy popularne znaczy dobre?

Mimo zakorzenienia się tych dobrych i sprawdzonych układów podczas podejmowania decyzji o zakupie kampera warto poświęcić czas na solidne przeglądnięcie ofert, aby wybrać pojazd spełniający wszystkie nasze oczekiwania. Idealna będzie wizyta na targach caravaningowych, gdzie wręcz można się do pojazdu przymierzyć, sprawdzić, czy to, co widzimy na zdjęciach katalogowych, jest tak idealne w rzeczywistości. Centralne miejsce każdego pojazdu służy do wypoczynku, pracy, wspólnych posiłków czy nawet spotkań z przyjaciółmi w czasie kiepskiej pogody. To ni mniej, ni więcej salon, który występuje w wielu różnych formach. Nie zawsze trzeba wybierać znane tylko dlatego, że… są znane. 

Historia zatacza koło

Dawniej część wypoczynkową lokowano raczej z tyłu pojazdu, ale około 2010 r. utrwaliło się umiejscowienie jej z przodu, gdzie często absorbowane są też fotele kierowcy i pasażera. Zapewne nie ma mowy o odwrocie od tego, niemniej w ofertach kamperów półzintegrowanych coraz częściej mamy do wyboru układ, którego część salonowa znowu zajmuje niemal całą tylną część kampera. Taka kanapa, najczęściej w kształcie litery C, niesie za sobą konsekwencje np. w postaci braku stałego łóżka sypialnego, zatem wybór odpowiedniego „salonu” może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza. 

Salon i jadalnia w kamperze 2

To coraz rzadziej widywany układ kanap zwróconych do siebie ze stolikiem podwieszonym na ścianie. Rozwiązanie pozwala usiąść co najmniej czterem osobom i nie wymaga obracania fotela kierowcy, za to zajmuje więcej miejsca.

ReklamaSalon i jadalnia w kamperze 3
Plusy

  • Zależnie od homologacji może pozwalać na jazdę w kamperze czterech osób + dwóch w kabinie
  • Nie ma konieczności obracania fotela kierowcy
  • Wygodne dostosowanie do spania bez zagadkowego układania puzzli z materacy

Minusy

  • Zajmuje więcej miejsca w zabudowie
  • Brak możliwości pochylenia oparć

Salon i jadalnia w kamperze 4

Taki układ wypoczynkowy jest często stosowany w kampervanach, ale równie popularny w mniejszych półintegrach. Może tu wygodnie usiąść cztery, a nawet pięć osób, jeśli jest jeszcze kanapa przy drzwiach. Aby w pełni wykorzystać salon, należy fotele w kabinie obrócić. Widoczny na zdjęciu stolik można powiększyć poprzez wysunięcie blatu spodniego.

Plusy

  • Oszczędność miejsca w zabudowie kampera poprzez wykorzystanie foteli kabiny
  • Ławkę i stół można wykorzystać do spania (opcja)

Minusy

  • Obracanie siedzeń w niektórych samochodach wymaga wprawy i cierpliwości
  • Osoby siedzące na fotelach kabiny nie zawsze mają wystarczającą wygodę do spożywania posiłków przy stole

Salon i jadalnia w kamperze 5

Ława w kształcie litery L wraz z obróconymi fotelami kabiny daje nieco większą wygodę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach kanapa w tym kształcie jest dostępna w opcji konfiguratora. Przy wykorzystaniu foteli w kabinie zasiądzie tu łącznie nawet pięć–sześć osób.

Plusy

  • Przy dwóch osobach nie ma konieczności obracania foteli
  • Stół na stopie centralnej daje możliwość przesuwania w każdą stronę, a niekiedy i zmianę wysokości

Minusy

  • Układ powoduje przesunięcie stołu niemal na środek, co zabiera więcej przestrzeni
  • Kanapa w kształcie L niekiedy wymaga dopłaty, a siedzisko pod oknem może nie być wystarczająco głębokie, aby siedzieć wygodnie

Salon i jadalnia w kamperze 6

Kanapa, narożnik z tyłu kampera. Układ kanap w kształcie liter L lub U jest mniej popularny, ale sprawia wrażenie przytulnego kącika domowego. Może przy nim usiąść wiele osób. Częściej znajdziemy go w kamperach w pełni zintegrowanych.

Plusy

  • Stwarza przyjemną atmosferę
  • Wiele miejsc siedzących

Minusy

  • Zajmuje czasem połowę zabudowy pojazdu
  • Kanapy zachodzące do tyłu pojazdu pozbawiają go luku bagażowego

Salon i jadalnia w kamperze 7

Widoczne na zdjęciu zestawienie przeciwległych sobie kanap to bardzo chętnie wybierany przez caravaningowców układ salonu zwany face-to-face. W niektórych projektach kanapy są na tyle długie, że usiądzie na nich sześć, a nawet osiem osób. Taki „duży pokój” absorbuje dużo miejsca i spotykany jest z reguły w samochodach powyżej 7 m długości. Nada się zarówno dla pary, jak i dla wielodzietnej rodziny.

Plusy

  • Układ daje wrażenie przestrzeni
  • Bardzo dobry zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi

Minusy

  • Absorbuje sporo miejsca w zabudowie
  • Nie zawsze wygodnie przechodzi się do kabiny, gdy stół jest rozłożony

Marcin Turko

Artykuł pochodzi z numeru 1 (121) 2025 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator06:00
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News