artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego!

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego!

Czas czytania 14 minut

Wakacji w kamperze lub przyczepie kempingowej trzeba spróbować przynajmniej raz w życiu. Oznacza to bowiem nie tylko wpisanie się w bardzo aktualny i promowany trend, ale również możliwość podróżowania tam, dokąd chcemy i zawsze na własnych zasadach. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm wynajmujących tego typu pojazdy. Nasze szacunki pokazują, że na polskim rynku działa obecnie około 350 punktów, jest więc w czym wybierać. Jednak zanim ruszymy w drogę, warto zastanowić się, czym jest caravaning i jak przygotować się do pierwszego wynajmu pojazdu turystycznego.

Czym jest caravaning?

Wakacje w kamperze lub przyczepie kempingowej to coś zupełnie innego, wyjątkowego, zwłaszcza dla tych osób, które do tej pory wybierały np. z wycieczki zorganizowane i wyjazdy all inclusive. Ci, którzy po raz pierwszy posmakowali tej formy podróżowania, najczęściej zwracają uwagę na bardzo bliski kontakt z naturą, nawet wtedy gdy korzystali wyłącznie z pól kempingowych. „Dom na kołach”, jak popularnie nazywamy kampery i przyczepy, stanowi tylko dodatek, pewnego rodzaju narzędzie, w którym śpimy, przygotowujemy posiłki i używamy urządzeń sanitarnych. Całe „caravaningowe życie” toczy się na zewnątrz, w otoczeniu gór, jezior czy morza. Wychodząc z kampera czy przyczepy, nie trafiamy na ciasny hotelowy korytarz. Od razu oddychamy pełną piersią, czystym powietrzem i podziwiamy widoki. 
Caravaningowy wyjazd to też możliwość spontanicznej podróży. Na „pierwszy raz” polecamy obrać cel końcowy, ale jak do niego dotrzemy i co zobaczymy po drodze, to już nasza indywidualna interpretacja. Mając dom zawsze ze sobą, możemy szybko przemieścić się w poszukiwaniu lepszej pogody, miejscówki, ciekawszego i bogatszego w atrakcje kempingu. Nic nie trzyma nas w jednym miejscu, to nie wakacje hotelowe, podczas których mamy pobyt narzucony z góry.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Podróżujemy z dziećmi? Żaden problem, kampery mieszczą nawet 7 osób, przyczepy kempingowe do 9. W parze? Szybko przemieszczające się kampervany są do naszej dyspozycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by „domem na kołach” wyjechać z paczką znajomych – polecamy zwłaszcza podróż na 2 pojazdy. Wówczas cena wynajmu rozkłada się na wszystkich członków załogi i jest po prostu taniej.
Caravaning to przede wszystkim myślenie „out of the box”, czyli poza schematami. Należy założyć, że nic nas nie ogranicza, możliwość podróżowania podczas pandemii właśnie kamperami i przyczepami dobitnie udowodniła tę tezę. Do tego dochodzą kontakty międzyludzkie – w hotelu prawdopodobnie nigdy nie poznamy sąsiada z pokoju obok. W caravaningu wygląda to zupełnie inaczej. Na pierwszy raz warto wybrać się na zlot, spotkać starszych kolegów i koleżanki, porozmawiać z nimi. Szybko odkryjemy, że w tej formie podróżowania każdy jest równy i zawsze chętny do pomocy.

Minimalny wiek
Kamper to cenny i drogi pojazd. Wynajmujący wymagają zatem od kierowców dojrzałości – przyjęło się, że minimalny wiek wypożyczającego to 25 lat. Na jakiej podstawie wyliczono, że dwudziestopięciolatek ma już w pełni ukształtowany umysł, by zasiąść za kierownicą domu na kółkach, pozostaje tajemnicą. Niekiedy minimalny wiek to 26 lat. Tym obostrzeniom towarzyszy jeszcze jedna liczba – co najmniej 2 lub 3 lata posiadania prawa jazdy kategorii B.

ReklamaPierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 2
Wiosna, lato, jesień, zima
To nieprawda, że kamperem można podróżować tylko latem. Wyjazdy organizowane jesienią, zimą albo wiosną również mają swój urok i... niższą cenę. Warto tak je zaplanować, aby zobaczyć jak najwięcej w wielu miejscach. Należy też wziąć pod uwagę zasobność portfela, pamiętając, że cena wynajmu jest najwyższa w wysokim okresie sezonu, a niższa w sezonie niskim.

Twoje prawo jazdy
Standardowy i najczęściej wynajmowany kamper to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, do prowadzenia którego upoważnia prawo jazdy kategorii B. Powyżej tego tonażu potrzebne jest prawo jazdy kategorii C. Od jego właściciela wymaga się też dwuletniej praktyki.

Zaczynasz? Wynajmij!

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie przygody z caravaningiem niż skorzystanie z usług jednej z 350 firm działających na polskim rynku. Pandemia pomogła branży, kolejne osoby weszły w ten biznes. szacujemy, że około 70% wszystkich działalności tego typu to wypożyczalnie mające od 1 do 3 pojazdów. Pozostałe mają od 4 do 10, a najwięksi „gracze” – ponad 20. Po raz pierwszy w Polsce w ofertach pojawiły się również kampery bardzo ekskluzywne, z najwyższej półki, kosztujące nierzadko ponad półtora miliona złotych. To pokazuje, jak bardzo branża w Polsce ruszyła do przodu, a to przecież nie koniec.
Wśród wynajmujących są też osoby prywatne, które udostępniają własne kampery wtedy, kiedy z nich nie korzystają. Trzeba jednak pamiętać, że oferta indywidualnych właścicieli może różnić się od warunków wynajmu pojazdu przez duże firmy. Warto wnikliwie przeanalizować i porównać detale. Duża, sprawdzona firma to przede wszystkim ubezpieczone pojazdy (od tak naprawdę… wszystkiego), przejrzystość umów i wszelkich dokumentów oraz odpowiednio przygotowane i wyposażone kampery czy przyczepy. To gwarancja udanego wypoczynku – pamiętajmy, że nieudany „pierwszy raz” może zaważyć na naszej dalszej przygodzie z caravaningiem.
Od czego zacząć? Przede wszystkim od znalezienia firmy, najlepiej blisko naszego miejsca zamieszkania. Do tej pory kontakt z wypożyczalniami opierał się o internetowe wyszukiwarki, rozmowy telefoniczne, wymiany maili. To też się zmieniło. Obecnie na rynku powstają różnorakie platformy pośredniczące w wynajmie. Nasz „BookingCamper.pl” to świetny przykład. Użytkownik w jednym miejscu ma dostęp do kilkudziesięciu ofert, może je szybko porównać i wybrać taki pojazd, który najlepiej spełni założenia jego caravaningowego wyjazdu. Innym sposobem jest wybór firmy z naszej „Bazy wypożyczalni”, dostępnej i stale aktualizowanej na stronie www.polskicaravaning.pl. Korzystanie z niej jest bezpłatne.
Najważniejszym punktem jest jednak określenie swoich potrzeb. Musimy nakreślić firmie, w jakim okresie chcemy jechać, z kim, ile potrzebujemy łóżek. Na podstawie tych danych wynajmujący jest w stanie zaproponować nam odpowiedni pojazd i, co najważniejsze, doradzi, co zrobić, by spędzić te wakacje jak najlepiej. Nie ma nic gorszego niż zbyt małe łóżka czy za duży kamper, który będzie sprawiał problemy przy manewrowaniu na miejskich uliczkach. 

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 3

Planuj z głową – odpowiedz na pytania

 • Na jak długo chcę wynająć kampera?
 • Chcę podróżować samotnie, w parze czy rodzinnie? 
 • Ile miejsc do jazdy i spania potrzebuję?
 • Dokąd chcę pojechać – objazdówka po Polsce czy zagraniczna wycieczka?
 • Skąd wynająć kampera? Blisko miejsca zamieszkania, dalej (taniej), ale z dojazdem?
 • Czy możliwe będzie podstawienie kampera pod dom?
 • Jakich dodatków potrzebuję: bagażnik na rowery, zimowa wersja pojazdu, agregat prądotwórczy, wyposażenie kuchenne itp.

Co najczęściej otrzymasz, wynajmując kampera

 • markiza
 • przedłużacz elektryczny
 • wąż wodny
 • chemia toaletowa
 • papier toaletowy rozpuszczalny
 • kamera cofania
 • butla lub butle gazowe
 • klimatyzacja
 • bagażnik rowerowy
 • czysty i przygotowany pojazd

Za co dopłacisz w niektórych wypożyczalniach

 • zestaw kempingowy (krzesła i stół)
 • zestaw naczyń
 • pościel
 • fotelik i/lub podkładka dla dziecka
 • pakiet zimowy, czyli łańcuchy śniegowe i opony
 • agregat prądotwórczy
 • odbiór lub zwrot pojazdu w dni świąteczne
 • pakiet godzinowy w przypadku opóźnienia zwrotu
 • zmiana rezerwacji
 • opróżnienie toalety
 • sprzątanie wnętrza
 • dotankowanie paliwa do pełnego baku

Ile to kosztuje i dlaczego tak dużo?

Wakacje w kamperze lub przyczepie nie są dla każdego, piszemy to, mając na uwadze zarówno podejście do czasu wolnego, jak i zasobność portfela. Skąd bierze się wysoka cena wynajmu kampera? Składa się na nią kilka czynników. Po pierwsze, profesjonalne firmy dysponują nową flotą pojazdów, które są bardzo bogato wyposażone. To generuje odpowiednią cenę zakupu. Do tego dochodzi koszt ubezpieczenia, które musi objąć całą Europę. W razie awarii, kolizji czy wypadku firma musi zapewnić nie tylko holowanie kampera, ale również zakwaterowanie dla osób wynajmujących. W razie potrzeby trzeba je również przetransportować do domu. Takie polisy kosztują nierzadko powyżej 15 tys. zł rocznie. Pojazd to nie wszystko. Na pokładzie musi znaleźć się wyposażenie kuchenne, kable, stolik kempingowy, krzesła, pościel. Coraz częściej dostępny jest także grill elektryczny, klimatyzacja lub inne dodatki uprzyjemniające podróż. To wszystko kosztuje. Nie dziwi więc fakt, że firmy pobierają kaucję w wysokości od 4000 do 10 000 zł, a następnie inkasują od 300 do 1000-2000 zł za dobę wynajmu. Caravaning to, wbrew pozorom, drogi „sport”.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z kampera w okresie niskim. Pojazdy te dostosowane są do wyjazdów przez cały rok. Narty kamperem? Jak najbardziej. Węgry, termy? A może Zakopane i możliwość „wejścia” w zimową aurę? Za tego typu wyjazdy zapłacimy najniższą stawkę, rzędu 300-500 zł za dobę w zależności od klasy pojazdu. Warto to rozważyć.

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 4

Zupełnie innymi stawkami charakteryzuje się wynajem przyczep kempingowych. W tym przypadku za nową jednostkę rodzinną w szczycie sezonu letniego zapłacimy nie więcej niż 250-350 zł za dobę. Pamiętajmy jednak o tym, by odpowiednio się do tego przygotować. Nasz holownik musi posiadać hak, spełniać określone warunki związane z masami, a kierujący w przypadku przekroczenia masy zestawu powyżej 3,5 t musi posiadać prawo jazdy kategorii B+E. I dobra rada od nas: potrenujcie jazdę z przyczepą przed jej wynajmem, zwłaszcza wtedy, gdy nigdy tego nie robiliście. Bez względu na wszystko widoki i klimat miejsc, w które możemy się udać, są bezcenne. To ta kategoria wartości, których nie da się kupić!

Trzy ważne kwoty
350 zł – tyle mniej więcej zapłacisz za dzień wynajmu najtańszego kampera w niskim sezonie. Warto zastanowić się nad wyjazdem w tym terminie, bo znacznie niższe są również ceny parceli na kempingach.
650 zł – suma, którą musisz wziąć pod uwagę, przymierzając się do wynajmu średniej klasy kampera w lecie. Cena zawiera zazwyczaj nielimitowaną liczbę kilometrów, pakiet ubezpieczeniowy i gwarancję mobilności pojazdu od producenta.
5000 zł – najczęściej zostawisz w wypożyczalni w formie kaucji. Wysokość tej opłaty zależy od firmy oferującej wynajem. Zazwyczaj suma ta zabezpieczana jest na karcie kredytowej.

Caravaningowe sezony popularności wynajmu

Sezon niski
listopad – marzec

Sezon średni
kwiecień - czerwiec
wrzesień - październik

Sezon wysoki
długi weekend majowy
Boże Ciało

Sylwester i Nowy Rok
lipiec – sierpień

O czym należy pamiętać?

Emocje związane z caravaningiem nierzadko biorą górę, ale w momencie podpisywania umowy trzeba zachować zimną krew. Profesjonalna firma udostępnia wszystkie dokumenty na stronie internetowej. Możemy się więc z nimi zapoznać wcześniej, w zaciszu domowym. Umowa to najważniejszy dokument regulujący wszystkie kwestie związane z wynajmem. To tam znajdziemy zapisy o kosztach dodatkowych w przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu bądź np. zabrudzenia tapicerki. To tam określony jest też koszt „opłaty serwisowej”, o której za chwilę. Umowa reguluje również to, jaką odpowiedzialność ponosi użytkownik i za co musi zapłacić sam, a co obejmuje ubezpieczenie. Czytamy, zapoznajemy się dokładnie, dopytujemy o wątpliwe kwestie, a dopiero później podpisujemy – nigdy odwrotnie!

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 5

Każda renomowana wypożyczalnia przeprowadza też kilkugodzinne szkolenie z obsługi pojazdu turystycznego. To szalenie ważny element, nad którym warto się skupić. Niektóre firmy preferują przeprowadzanie takich szkoleń dzień przed wyjazdem. To dobra praktyka – emocje opadają, a użytkownik skupia się na tym, by korzystać z kampera lub przyczepy w taki sposób, by niczego nie uszkodzić. Podczas szkolenia zapoznamy się z pojazdem, jego wyposażeniem i akcesoriami. Nauczymy się, jak uruchamiać ogrzewanie, pompę wody, jak ją uzupełnić i co zrobić z zapełnioną kasetą toaletową. Przedstawiciele firm chętnie podzielą się również dodatkową wiedzą, czyli np. podpowiedzą, gdzie jechać, jak wybrać dobry kemping, która trasa zapewni nam bezpieczny przejazd i bajeczne widoki za oknem. Nie bójmy się pytać – to w ich interesie leży odpowiednie przygotowanie klienta.
Wspomniana „opłata serwisowa” jest dodatkowym obciążeniem, jednak większość firm rezygnuje z niej przy dłuższych najmach, przekraczających 7 dni. Czym jest? Firma dokładnie sprząta kampera, dorzuca pościel, uzupełnia butle z gazem, napełnia zbiorniki z czystą wodą, dorzuca chemię toaletową i specjalny papier, który łatwo się rozpuszcza. Każda firma inaczej podchodzi do tego tematu – ponownie odsyłamy do umowy.

Szkolenie
Większości czynności i tak nauczymy się w praktyce, niemniej szkolenie z obsługi pojazdu kempingowego to podstawa przy wynajmie. Zajmuje około 1,5 godziny i zazwyczaj wystarczy, aby przyswoić sobie podstawy gwarantujące bezpieczeństwo.

Umowa dwustronna
Na czas trwania umowy najemca przejmuje na siebie odpowiedzialność za szkody powstałe z jego winy czy niefrasobliwości załogi (np. wybicie szyby, uszkodzenia tapicerki). Zapisy umów generalnie mają nas uczulić, by szanować pojazd kempingowy i oddać go w niepogorszonym stanie. Dlatego szkolenie w siedzibie firmy, a zwłaszcza protokół zdawczo-odbiorczy są formą zabezpieczenia na poczet uzasadnionych roszczeń, które mogą przecież powstać po każdej ze stron – najemcy lub wynajmującego.

Ups, kolizja! Kto za to zapłaci?

Kamper to nasz dom na okres wynajmu. Trzeba więc odpowiednio o niego dbać i regularnie sprawdzać stan techniczny. Chodzi nie tylko o utrzymanie czystości w części mieszkalnej, ale także podstawowe czynności dotyczące codziennej obsługi auta – kontroli poziomu oleju w silniku oraz płynów hamulcowego i chłodniczego. Należy też obserwować kontrolki i masę pojazdu po załadunku.

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 6

Główną różnicą pomiędzy wynajmem od osoby prywatnej i profesjonalnej firmy jest właśnie kwestia ubezpieczenia. Pozorne oszczędności „na starcie” mogą szybko zacząć działać na naszą niekorzyść, kiedy „coś” się stanie. Co dokładnie? Kolizja poza granicami kraju, kradzież, włamanie do pojazdu, awaria, która sprawi, że dalsza podróż będzie niemożliwa. Od wszystkich tego typu sytuacji chroni nas ubezpieczenie typu „rental”, które jest przygotowane specjalnie dla firm wynajmujących pojazdy turystyczne. Krótko mówiąc, wybierając profesjonalną firmę, mamy gwarancję bezpiecznego wyjazdu niezależnie do sytuacji.
Wspomniana kaucja to zabezpieczenie na wypadek „drobnych” uszkodzeń. Firma potrąci nam część kaucji (lub całość) za np. zabrudzoną tapicerkę, wyrwany element drzwi lub okna, uszkodzoną szafkę lub porysowany stół. Warto posłuchać wywiadów z właścicielami firm wynajmujących pojazdy turystyczne (są dostępne na www.polskicaravaning.pl) – mówią dokładnie o najczęstszych drobnych uszkodzeniach.

Ważne: kiedy to my poważnie uszkodzimy kampera, firma potrąci nam całą kaucję, a następnie rozpocznie proces odzyskiwania pieniędzy z ubezpieczenia AC. Kaucja z założenia ma pokryć ewentualne szkody w kamperze lub braki, takie jak zgubienie kluczyków czy dokumentów, ale też otarcia i drobne uszkodzenia. Trzeba jednak dokładnie przeczytać umowę – może się zdarzyć, że sugerowane „kary” będą wysokie.

Jedziemy! Ale dokąd?

Pojazd jest już nasz, zapakowany i gotowy do drogi. Dokąd pojechać? Przede wszystkim, zwłaszcza podczas „pierwszego razu”, zalecamy wybór dobrego kempingu. Znajdziemy na nim podłączenia do mediów, duże, przestronne parcele, ładną zieleń i mnogość dodatkowych atrakcji. Poza granicami kraju trafimy nawet na 5-gwiazdkowe kempingowe resorty, które zauroczą dosłownie każdego, nawet osobę potencjalnie niezainteresowaną taką formą podróżowania. W zależności od okresu, w którym podróżujemy, trzeba zastanowić się nad rezerwacją miejsc. W szczycie sezonu będzie ona wymagana praktycznie na większości popularnych pól kempingowych. Poza sezonem i np. od maja do czerwca i od września do października możemy rozkoszować się niczym nieskrępowaną podróżą. Portal polskicaravaning.pl oraz aplikacje, takie tak park4night, ułatwią nam znalezienie odpowiedniego pola kempingowego. Pomocne mogą być także karty zniżkowe przeznaczone dla podróżujących pojazdami kempingowymi, chętnych do korzystania z dobrodziejstw kempingów.
Nie sposób przekazać całej wiedzy caravaningowej w jednym artykule. Mnóstwo publikacji na ten temat pojawiło się już na naszym portalu www.polskicaravaning.pl. Warto skorzystać z wyszukiwarki, przeczytać o kruczkach prawnych w umowach czy zasadach związanych z dodatkowymi akcesoriami na pokładzie. Podstawą jest jednak wybór odpowiedniej, profesjonalnej firmy, która wtajemniczy nas w caravaning. Wykwalifikowany szkoleniowiec przekaże nam nie tylko wiedzę na temat pojazdu, ale i doradzi, polecając kemping czy region.

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 7

W Polsce czy za granicą?
Dom na kółkach oznacza wolność bez dodatkowych opłat za przekraczanie granic państwowych, ale jedynie w ramach Unii Europejskiej. Poza jej terytorium musisz liczyć się z naliczeniem dopłaty. Nie uciekniesz przed nią, bo pojazdy mają zazwyczaj czujnik GPS. Jazda przez tereny objęte wojną lub strefy zagrożenia jest zabroniona.

Karta CCI
Posiadacz karty wraz z maksymalnie 11 osobami, wspólnie podróżujący jednym samochodem, objęci są ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w stosunku do wypadków lub szkód spowodowanych osobom trzecim. Karta pełni równocześnie rolę dokumentu tożsamości, a przede wszystkim uprawnia do zniżek od ceny zakwaterowania na kempingu w wysokości do maksymalnie 25%. Ważna jest przez rok od daty zakupu i obowiązuje w całej Europie, za wyjątkiem Albanii, Rumunii i WNP. Nabyć ją można w wybranych biurach turystyki PZM lub wysyłkowo, w sklepie internetowym PZM Travel. Jej koszt to tylko 45 zł.

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 8

Karta ACSI
Niebieskie logo CC obok danych kempingu oznacza, że akceptowana jest tam karta ACSI (CampingCard), dzięki której można otrzymać zniżkę na noclegi poza sezonem letnim. Firma ACSI jest inicjatorem tej karty, dzięki której urlopowicze mogą nocować na ponad 3000 kempingach po zredukowanych, stałych cenach. Produkt ten w krótkim czasie stał się niezwykle popularny zarówno wśród kempingów, jak i urlopowiczów, a jego dystrybutorem na Polskę jest „Polski Caravaning”!

Pierwszy wynajem kampera lub przyczepy. To nic trudnego! 9

Bartłomiej Ryś

Artykuł pochodzi z numeru 2 (104) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator02.11.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News