artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Nawigacja do kampera. Co polecają nasi Czytelnicy?
  fot. Freepik

Nawigacja do kampera. Co polecają nasi Czytelnicy?

Czas czytania 5 minut

Nawigacja do kampera to bardzo złożony temat. Zdecydowanie warto planować trasy i pokonywać je z pomocą nawigacji. W tym artykule przyjrzymy się kilku z nich. Co ważne, do współtworzenia artykułu zaprosiliśmy naszych Czytelników, którzy podzielili się swoimi przemyśleniami. 
 

Spis treści

Standardowe oprogramowanie 

Czy zamiast nawigacji można używać standardowego oprogramowania, dostępnego w praktycznie każdym smartfonie? Tak, ale to sprawdzi się raczej w przypadku niewielkich kamperów, kampervanów lub tzw. busów. Podstawowe aplikacje z mapami często nie posiadają funkcji umożliwiających wyznaczania tras z uwzględnieniem wagi czy wysokości pojazdu. Ma to ogromne znaczenie. Zbyt niskie wiadukty lub drogi z ograniczeniami wagowymi zmuszą nas do zawracania, straty czasu i kilometrów. Z tego powodu standardowe oprogramowanie zdecydowanie nie jest dla każdego. 

Google Maps 

Google Maps to najpopularniejsza na świecie aplikacja z nawigacją. Swój sukces zawdzięcza dużej dokładności map, sprawnemu działaniu, bardzo aktualnym i informacjom, np. o korkach na drodze. Istnieje możliwość pobrania map offline, dzięki czemu z nawigacji będziemy mogli także korzystać bez internetu, co jest niezwykle przydatne podczas biwakowania na dziko, w przysłowiowej głuszy. 

Na Google Maps sprawdzimy najbliższe stacje benzynowe, restauracje (z opiniami klientów) i wiele innych obiektów. Niestety, nie mamy tu możliwości, by poprosić nawigację o wyznaczanie tras z uwzględnieniem limitów wagowych czy wysokościowych. Jeśli używamy Google Maps, tę część planowania trasy musimy wziąć na siebie. Z tego powodu aplikacja ta będzie dobrym wyborem raczej dla posiadaczy niewielkich pojazdów kempingowych. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość włączenia opcji „unikania opłat” lub „unikania autostrad” podczas wyznaczania tras.

ReklamaNawigacja do kampera. Co polecają nasi Czytelnicy?  1

Garmin Camper

Ta nawigacja była zdecydowanie najczęściej wskazywaną przez naszych czytelników w dyskusji o dobrej nawigacji caravaningowej. Użytkownicy mówią głównie o prostocie działania. Wskazujemy gabaryty pojazdu lub zestawu, a aplikacja uwzględniając te parametry wyznacza trasy. Nawigacja ostrzega też o stromych odcinkach czy ostrych zakrętach. Garmin Camper podpowiada też, jakie atrakcje i miejsca na trasie warto odwiedzić. Ciekawą opcją jest Roadtrip Routes, a więc funkcja proponowania nieco „odważniejszych” tras i malowniczych dróg.

Nawigacje Garmin oferują też takie dodatki jak głosowy asystent, bezprzewodowe aktualizacje, powiadomienia z telefonu na ekranie nawigacji czy aktualne ceny paliw. Jest też możliwość podłączenia do ekranu obrazu z kamery cofania. Nawigacja dostępna jest z różnymi rozmiarami wyświetlacza: 7,8 lub 10 cali.

Sygic Truck & Caravan GPS Navigation

Ta nawigacja, również często wskazywana przez naszych czytelników, informuje na swoich stronach internetowych, że jest najczęściej pobieraną aplikacją nawigacji GPS przez zawodowych kierowców. To rozwiązanie dedykowane dla ciężarówek, kamperów, zestawów z przyczepami kempingowymi oraz autokarów czy aut dostawczych. Jest dostępna na smartfonach zarówno z systemem Android, jak na iPhone'ach.

Przed wyznaczeniem trasy wprowadzamy do aplikacji szereg informacji o pojeździe: wagę, wysokość, szerokość, ale też liczbę osi czy maksymalną prędkość. Algorytmy planowania trasy pozwalają omijać miejsca bardzo ostrego zawracania lub nawet mogę preferować zakręty w prawo (dla naprawdę dużych pojazdów).

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Sygic Truck & Caravan GPS Navigation informuje też o ograniczeniach prędkości i ostrzega o miejscach pomiaru prędkości – w bazie jest ponad 60 tysięcy fotoradarów i kamer pomiarowych. Ważną funkcją jest możliwość przesyłania tras wygenerowanych w Google Maps.

TomTom Go Camper

TomTom oferuje nawigację w dwóch wersjach – Go Camper Max oraz Go Camper Tour (tańsza). W obu wersjach dostępne jest wyznaczanie tras dla pojazdów kempingowych w uwzględnieniem ich potrzeb, znajdziemy tam również punkty obsługi dla takich pojazdów. W wersji Tour mamy jasny, 6-calowy ekran pojemnościowy, a w wersji Max jest to 7-calowy, wyraźny ekran HD. 

Wartą odnotowania funkcją są Trasy Widokowe, które pozwalają omijać zatłoczone autostrady lub miasta. Jesteśmy blisko natury, ale cały czas bezpieczni, bo na drogach uwzględniających parametry naszych pojazdów. Nawet w tańszej wersji Tour możemy też liczyć na aktualizację map Europy bez dodatkowych kosztów.

AutoMapa

Dobrą opinią caravaningowców, szczególnie przy nawigowaniu na terenie Polski, cieszy się AutoMapa. Mapy są tu bardzo szczegółowe. Producent podaje, że znajdziemy 820 tysięcy kilometrów dróg, z czego 444 tysiące kilometrów to drogi gruntowe. Jeśli chcecie podróżować naprawdę blisko natury, być może AutMapa będzie dla Was dobrym wyborem. Na stronach internetowych czytamy, że z map tego producenta korzystają kierowcy karetek, policji i straży pożarnej. Można wybrać trasę terenową (np. dla posiadaczy kamperów 4x4), szybką lub łatwą, bez trudnych manewrów.

Nawigacja do kampera – którą wybrać?

Na pewno warto wybrać dedykowaną nawigację, która sprawi, że pokonywana trasa zminimalizuje nam liczbę przykrych niespodzianek. Większość wskazanych powyżej urządzeń oferuje funkcje wyznaczania tras z uwzględnieniem wagi czy wielkości pojazdu.

Nawigacja do kampera Fot. Firmbee. Pixabay. 

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wolimy osobną nawigację z ekranem czy też może aplikację na smartfona? Trzeba przeanalizować ceny poszczególnych rozwiązań, kwestie płatnych lub bezpłatnych aktualizacji. Czasami zaoszczędzone przy zakupie pieniądze dość szybko wydamy na płatne uaktualnienia. Pamiętajmy o tym. Szerokiej drogi!


Piotr Łukaszewicz05.01.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News