artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jak przywrócić blask zabudowy kempingowej?

Jak przywrócić blask zabudowy kempingowej?

Czas czytania 4 minuty

Z nadejściem wiosny kamperem czy przyczepą kempingową nie wystarczy podjechać do myjni samochodowej. Laminaty, żelkoty, szyby akrylowe – te i inne elementy zabudów kempingowych wymagają dodatkowych zabiegów odświeżających.

Z nadejściem wiosny, kiedy natura budzi się do życia, a dzień robi się coraz dłuższy, warto poświęcić czas na odświeżenie i przygotowanie naszego domu na kołach do nowego sezonu caravaningowego. Ale tu pierwsza uwaga. Dlaczego myjnia ręczna może być równie niszcząca jak myjnia automatyczna? Gąbka czy szczotka, która ma umyć zabudowę, może posiadać setki mikro ziarenek piasku.

Okazuje się, że najgorszym wrogiem dla poszyć naszych pojazdów jest brak skutecznego oprysku (mycia wstępnego) przed myciem ręcznym (myciem zasadniczym). Otóż wszelkie czynności pielęgnacyjno-czyszczące powinniśmy rozpoczynać od… nałożenia aktywnej piany. Należy odczekać kilka minut i dopiero potem działać wodą pod ciśnieniem.

Dlaczego nie wystarczy spłukać nadwozie przysłowiową lancą myjki? Przyczyną zarysowań i zmatowień lakieru powstających podczas mycia są wspomniane drobinki piasku i uporczywie "przyklejone" zanieczyszczenia, który pozostały po okresie zimowym.

Im więcej piany, tym lepiej

Idzie o to, by wstępnie rozpuść zanieczyszczenia (brud, a nawet mchy i porosty). Otóż piana doskonale unosi i „transportuje” brud z powierzchni. Zapobiega tym samym powstawaniu hologramów.

A jakie stosować środki myjące? Ważne, by stosować chemię o neutralnym pH (poniżej 7), bo tylko tak uchronimy żelkot czy poliwęglanowe szyby przed przedwczesną oksydacją i wypaleniem. Gdy swoje zadanie wykona aktywna piana wykonujemy wstępny oprysk preparatami lekko zasadowymi, które usuną nam pozostałości po owadach i żywicy - nadal wystrzegając się kontaktu z poszyciem np. gąbki myjącej.

ReklamaJak przywrócić blask zabudowy kempingowej? 1
Do usuwanie opornych zabrudzeń specjaliści radzą używać miękkich rękawic z mikrofibry bądź wełny merino. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnie nakładamy warstwę preparatu tzw. Hydrowosku. I tu kolejna wskazówka. Przy tego typu preparatach unikamy kontaktu z szybami w zabudowie kempingowej.

Na koniec wystarczy spłukać pojazd i krótko potem osuszyć. Przed zgubnym skutkiem penetracji wody warto oczywiście zabezpieczyć (zakleić) wszelkie wloty i kanały (np. ogrzewania postojowego). Niby drobiazg, ale jak myjemy nadwozie używając lancy wysokociśnieniowej? Ano, od dołu - do góry! Dzięki temu nie tylko nie ograniczymy działania aktywnej piany, ale będziemy mogli lepiej ocenić poczynione efekty mycia – obserwując powierzchnię na „granicy piany”.

Zmatowiały lakier

Po gruntownym umyciu pojazdu kempingowego może zdarzyć się, że na lakierze pozostaną jeszcze bardzo silne zabrudzenia, które się wżarły lub wtopiły. Te najtrudniejsze pozostałości usuniemy przy pomocy specjalistycznej glinki lakierniczej, po użyciu której powierzchnie należy wypolerować.

Jak przywrócić blask zabudowy kempingowej? 2

Dużo większej wprawy wymaga odświeżenie zmatowiałego lakieru. Prace takie najlepiej wykonać z użyciem maszyn polerskich, by precyzyjnie zedrzeć cienką warstwę lakieru (1-2 mikrometra).

- Bez obaw, każdy lakier składa się z wielu warstw i dlatego jesteśmy w stanie pozwolić sobie na umiejętne usunięcie 1/100 wierzchniej warstwy, nawet kilkukrotnie - dowodzi Kamil Opach, właściciel studia detailingowego Fabryka Błysku.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
- Co innego, że zajęcie to wymaga niesamowitej uwagi, bo łatwo np. przegrzać lakier, dlatego zdecydowanie odradzam eksperymentowanie na pojeździe wartym wiele więcej niż usługi profesjonalistów.

Z wizytą w caravaningowym Spa

Wśród fanów caravaningu coraz popularniejszy staje się auto detailing, czyli szczegółowe czyszczenie i pielęgnacja kampera/przyczepy kempingowej. Dzięki profesjonalnym zabiegom można przywrócić blask i świeżość, co ma istotne znaczenie dla zachowania wartości posiadanego domu na kołach.

– Auto detailing to kluczowa inwestycja na każdym etapie użytkowania pojazdu. Przed sprzedażą znacząco podnosi wartość rynkową. Natomiast dla starszych modeli jest istotny w celu zachowania ich oryginalnego stanu i wyglądu, co ma szczególne znaczenie dla miłośników klasyków – komentuje Krzysztof Wyszyński, Product Manager w Würth Polska.

W skład tych usług wchodzi czyszczenie i konserwacja karoserii, co obejmuje usuwanie zabrudzeń, polerowanie, a także aplikację wosków i powłok ochronnych, które nie tylko poprawiają wygląd, ale również chronią lakier. Renowacja wnętrza to pranie i czyszczenie tapicerki, pielęgnacja elementów skórzanych oraz odświeżanie plastików. Zabezpieczenie podwozia, ważne szczególnie po zimie, polega na oczyszczaniu i aplikacji środków antykorozyjnych. Do usług autodetailingu należy także pielęgnacja szyb i felg.

Fot. Arch. PC i materiały firmy Fabryka Błysku


Michał Żak29.03.2024 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News