artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
18 patentów na zimowy caravaning
  fot. Bartłomiej Ryś

18 patentów na zimowy caravaning

Czas czytania 5 minut

Jak poradzić sobie na kempingu, lub obozując poza nim - skorzystaj z naszego poradnika! Planowanie, zabezpieczenie, przezorność i dobra zabawa! Wszystkie te atrybuty gwarantują caravaning w dobrym stylu, a przede wszystkim bezpieczny i przyjemny. Zima potrafi być wymagająca, ale pamiętając o kilku zasadach łatwo sobie z nią poradzisz!

1. Jeśli wypożyczasz kampera, bądź pewien że dany model spełnia wymagania turystyki zimowej. Najlepiej jeśli posiada dobrze izolowaną podłogę, podgrzewane zbiorniki płynów użytkowych, w tym szarej wody, oraz specjalne osłony na okna, ponieważ tymi drogami ciepło z wnętrza ucieka najszybciej.

2. Utrzymuj wewnątrz części socjalnej dodatnią temperaturę, przynajmniej na poziomie 10 stopni C; ogrzewanie powinno pracować cały czas, aby zapobiec zamarzaniu wody i skrócić czas dogrzania do wyższej temperatury po naszym powrocie z wycieczki.

18 patentów na zimowy caravaning 1

3. Zadbaj o zatankowanie butli gazowych odpowiednią ilością właściwego paliwa; nieprzyjemną sytuacją jest wyczerpanie gazu i brak rezerwy – zwłaszcza w nocy, oraz jego niekontrolowane spalanie. Przed tym zabezpieczy cię stosowanie w temperaturach poniżej zera czystego propanu, który tym różni się od mieszanki propan-butan, że nie ma trudności z wypaleniem całej zawartości butli.

18 patentów na zimowy caravaning 2

4. Przemyśl zakup systemu Truma Duo Control, który automatycznie przełączy pobór gazu z pustej butli na pełną, zwiększając nasza wygodę. To usprawnienie systemu kosztuje około 1,5k złotych.

Reklama18 patentów na zimowy caravaning 3
5. Przed ubytkiem ciepła zabezpieczają specjalne maty termiczne, które zakłada się na szyby od zewnątrz. Można zakupić ten produkt dedykowany w zasadzie do każdego typu pojazdu. Wskazane zwłaszcza w pojazdach z szybami o dużej powierzchni.

18 patentów na zimowy caravaning 4

6. Niektóre modele kamperów i przyczep doczekały się specjalnych „kożuchów” termicznych na całą powierzchnię; te gadżety jak dodatkowy tropik - chronią budę przed utratą ciepła, gwarantując dostęp do wnętrza przez specjalny, rozpinany właz.

7. Koniecznością na warunki śniegowe są opony zimowe, a także łańcuchy. Warto je mieć nie tylko jadąc w okolice górskie, ale również jako zabezpieczenie, gdy trudno „wygramolić się” z zasypanego śniegiem kempingu.

18 patentów na zimowy caravaning 5

8. Posiadanie łopaty śniegowej lub zwykłej jest dobrym pomysłem. Nie tylko do odśnieżania, ale także do podsypania piasku pod buksujące na lodzie koła.

18 patentów na zimowy caravaning 6

9. Przyda się przenośny zbiornik zewnętrzny na wodę szarą, który ustawiony pod spustem ściekowym zabezpieczy dodatkowo zbiornik i jego odpływ przed zamarznięciem, a nas przed kłopotami. W tym rozwiązaniu brudna woda będzie ściekała do zbiornika na bieżąco.

18 patentów na zimowy caravaning 7

10. Jeśli nie masz zimowego przedsionka, spróbuj go wypożyczyć. To ważny element na zimowym wyjeździe, ponieważ ogranicza ubytki cieplne i zabezpiecza przed dostępem śniegu przez drzwi do wnętrza. Możesz tam także w przyjemnych, rześkich warunkach wypić poranną kawę, lub przechować część sprzętu.

11. Duże różnice temperatur sprzyjają odkładaniu się wilgoci wewnątrz pojazdu. W jej odprowadzeniu nie  pomaga również nasza zawilgocona narciarska odzież. Warto częściej niż zwykle wietrzyć wnętrze generując szybki, skuteczny przeciąg poprzez otwieranie okien i drzwi jednocześnie.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
12. Odśnieżaj okolice wejścia do pojazdu. Mniej śniegu w pobliżu przyczepy lub kampera, to krótsze otrzepywanie butów, a więc mniejsze ryzyko pośniegowego błota wewnątrz.

18 patentów na zimowy caravaning 9

13. Nie opieraj nart o kampera lub przyczepę. Bujnięcie pojazdem z pewnością spowoduje upadek sprzętu, i skończy się pozostawieniem brzydko wyglądających rys na powierzchni zabudowy. Lepiej korzystać z dedykowanych stojaków, lub za dnia trzymać sprzęt wewnątrz przedsionka.

14. Sprawdź obłożenie kempingów lub miejsc w których chcesz się zatrzymać, aby uniknąć niespodzianek. Podobnie warto skalkulować koszty zużycia gazu lub prądu czerpanych z sieci kempingowej. Jednym słowem – zaplanuj!

18 patentów na zimowy caravaning 10

15. Pomyśl o dużych najazdach i odpowiednich podkładkach pod podpory. Jeśli jest spory mróz, grunt prawdopodobnie będzie twardy jak skała. Ale wystarczy chwila ocieplenia, a zapadające się w błocie podpory przestaną pełnić swoja rolę. Zabierz ze sobą 4 deseczki. W sytuacji kryzysowej przydadzą się 4 deseczki do krojenia mięsa, kupione w pobliskim sklepie.

16. Bez względu gdzie planujesz trzymać obuwie, zadbaj o plastikowe korytko odpowiednich rozmiarów. Woda ociekająca z butów nie zniszczy wnętrza pojazdu, a buty będą miały swoje dedykowane miejsce.

17. Jeśli zatrzymujesz się gdzieś na dziko, wybieraj miejsca z małą ekspozycją na wiatr, a dużą na słońce. Wiatr nie będzie wychładzał pojazdu, a słońce będzie pomagało utrzymać ciepło wewnątrz..

18. Pomyśl o zabezpieczeniu w kilka źródeł zasilania. Warto rozważyć fotowoltaiczne ładowanie akumulatorów, duży powerbank, agregat prądotwórczy.

18 patentów na zimowy caravaning 11


Szymon Kwiatkowski17.01.2021
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News