artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie
  fot. Żarki Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie

Żarki – odwiedź koniecznie będąc na Jurze

Czas czytania 5 minut

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina zapewne bardzo dobrze Wam znana. Ilość turystów i wspinaczy, którzy odwiedzają ten piękny region mówi sama za siebie. Jura znana jest między innymi ze szlaku Orlich Gniazd a zamki takie jak Ogrodzieniec czy Bobolice przeżywają prawdziwe oblężenie turystów w każdy letni sezon. Jadąc drogą krajową nr. 46 z Częstochowy, przez Olsztyn w kierunku Podlesic i Kroczyc przejeżdżamy przez Żarki. To niepozorne, urokliwe miasto ma do zaoferowania turystom dużo więcej niż się na pierwszy rzut oka wydaje.  Wszystko to za sprawą prężnie działających, zorientowanych na turystów, przedsiębiorczych mieszkańców Żarek oraz niecodziennej współpracy z wydziałem promocji miasta i gminy.

Miejscem unikatowym i tym, od którego można zacząć zwiedzenie Żarek jest na pewno Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Nie jest to zwykłe muzeum, to nowoczesne, interaktywne i stworzone z rozmachem miejsce, w którym będzie się świetnie bawić cała rodzina. Odwiedzając Stary Młyn, zobaczycie jak żyło się kiedyś na terenach Jury, czym zajmował się bednarz i jak kiedyś robiło się buty. Poznacie cały proces produkcji mąki i pieczenia chleba. Wszystkiego można dotknąć, wszystkim poruszyć i sprawdzić jak działa. Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone.

Kolejną atrakcją, która powstała z pasji jest pracownia EtnoJura, która w sezonie letnim oferuje program „Zabaw dawnych”. W pracowni można zobaczyć jak powstawały kiedyś zabawki, które wykonywano z siana, drewna i wikliny. Obowiązkową pozycją są oczywiście warsztaty, podczas których sami wykonujemy zabawki i ozdoby.  

ReklamaŻarki – odwiedź koniecznie będąc na Jurze 1
Czas na coś słodkiego.  Macie ochotę na wyprodukowanie własnych cukierków lub lizaków? Nic trudnego, wystarczy udać się do Manufaktury Słodyczy Hokus Pokuss. To kolejne rodzinne przedsięwzięcie, które kusi zapachem łakoci  znanym nam dorosłym z dzieciństwa.

Najciekawsze jest to, że niezależnie od którego punktu w Żarkach zaczniecie zwiedzanie, w każdym z nich zostaniecie dokładnie poinformowani o pozostałych atrakcjach oraz o miejscach, w których można dobrze zjeść lub znaleźć nocleg. Zawdzięczamy to niesamowitej współpracy pomiędzy poszczególnymi atrakcjami turystycznymi oraz wydziałem promocji miasta. Powstała wspólna mapka turystyczna oraz ulotki a wszelkie informacje o nowych atrakcjach przekazywane są między punktami na bieżąco – wszyscy właściciele dobrze się znają i promują się wzajemnie.  

Twoje dzieci mają zdolności artystyczne, lubią robić eksperymenty naukowe, interesują się biologią, chemią i fizyką? A może zawsze chciały wziąć udział w turnieju rycerskim? Zabierz je koniecznie do Kampusu Eureka – to kolejne niesamowite miejsce na mapie Żarek.

Samo miasto ma ciekawą historię i architekturę. Od dawien dawna Żarki były miejscowością, w której odbywał się lokalny targ i ta tradycja przetrwała po dziś dzień. Można na nim kupić tradycyjny żarecki ciemny chleb jakim jest tatarchuch o wyjątkowym smaku. Sam targ odbywa się na dużym placu w centrum miasta położonym w sąsiedztwie zespołu zabytkowych stodół. W roku 1664 Żarki strawił pożar, spaliło się wiele domów i stodoły wraz z zapasami. Miasto odbudowano ale stodoły postanowiono dodatkowo zabezpieczyć. Ściany stodół wymurowano wykorzystując jurajski kamień i ulokowano je wspólnie na jednym dużym placu tworząc niesamowity kompleks. Naprawdę warto to zobaczyć.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Dla fanów turystki rowerowej, Żarki mogą być doskonałą bazą wypadową. Z miasta prowadzi wiele terenowych szlaków rowerowych oraz rowerowa autostrada, którą dojedziemy do zamków Mirów i Bobolice.

Fanom dobrej kuchni polecamy „Przystań Leśniów”. To nieduży rodzinny nowoczesny pensjonat połączony z restauracją. W sezonie ruch jest naprawdę wzmożony, za sprawą bardzo dobrej kuchni. Łasuchom polecamy wyjątkowe desery. Atrakcji w Mieście i okolicach jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Celowo nie opisujemy zabytków, trzeba je zobaczyć. Warto zatrzymać się w Żarkach i samemu przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. My bywamy w Żarkach regularnie, za każdym razem kiedy odwiedzamy Jurę. Wszystkie wymienione przez nas atrakcje, przetestowaliśmy na własnej skórze. Bywaliśmy tam na evenatch i zlotach. Namawiamy też włodarzy miasta na budowę kempingu - tak naprawdę tylko tego brakuje w Żarkach.  Miejsca, w których można teraz stanąć kamperem na noc to parking przy muzeum Stary Młyn oraz parkingi przy ul. Źródlanej i Klasztornej. Najbliższy kemping nr 232 „Gościniec Jurajski” znajdziecie w Podlesicach położonych 15 km dalej, drogą 792 w stronę Kroczyc.

Przydatne linki:

Żarki  http://www.turystykazarki.pl

Muzeum Dawnych Rzemiosł http://muzeumzarki.pl/

Hokus Pokuss http://www.turystykazarki.pl/artykuly/126  http://www.hokuspokuss.pl/

Etnojura http://etnojura.pl/

Przystań Leśniów http://przystanlesniow.pl/

Wypożyczalnia sprzętu sportowego http://www.turystykazarki.pl/artykuly/45

Targowisko miejskie http://www.turystykazarki.pl/kategorie/zareckie_kolorowe_jarmarki

Kąpielisko Miejskie http://www.turystykazarki.pl/artykuly/61

Agrogospodarstwo Pod Skałką http://www.turystykazarki.pl/artykuly/128

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin http://www.turystykazarki.pl/artykuly/112

Pustelnia św. Ducha http://www.turystykazarki.pl/artykuly/113

Turystyczna frajda - plac zabaw http://www.turystykazarki.pl/artykuly/74

Stajnia Jaroszówka http://www.turystykazarki.pl/artykuly/127


Joanna Kawecka17.02.2019 zdjęć 20
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News