Z jednej strony polski minister zdrowia przekonuje, że „o wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć”, z drugiej – Ministerstwo Rozwoju uspokaja i zachęca do nieodwoływania wyjazdów. Brak spójnego stanowiska rządu nie tylko dezorientuje, ale i może zaszkodzić branży turystycznej, tym niemniej cieszy, że podejmowane są kolejne kroki, aby temu zapobiec.
Kampania internetowa #WybierzVoucher, zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Rozwoju, to rozwinięcie akcji #ZmienTerminNieOdwoluj, o której pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. „Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – zachęcają pomysłodawcy.
Vouchery za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne mają możliwość oferować podmioty z szeroko rozumianej branży turystycznej. Taki voucher będzie ważny przez rok od dnia, w którym odbyć się miała impreza turystyczna lub wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę. W przypadku wycieczek można też zmienić miejsce.
Zachęcam wszystkich do skorzystania z voucherów i nie odwoływania podróży. W ten sposób wesprzemy polską branżę turystyczną w tym trudnym czasie. To rozwiązanie jest również bezpieczne dla każdego turysty, bo vouchery gwarantowane są przez system zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności – mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Wystarczy zapytać touroperatora, hotel czy atrakcję turystyczną o możliwość zamiany wykupionej usługi na voucher, przy czym jego wartość nie może być niższa od kosztów poniesionych do tej pory przez klienta.
Voucher jest niezwykle prosty w realizacji, a pomoc jaką daje polskim przedsiębiorcom i ich pracownikom, jest nieoceniona. Zadbajmy o branżę turystyczną teraz, a z pewnością odwdzięczy się ona turystom w przyszłości – zachęca Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np.: