artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Najlepsze polskie plaże
  fot. Freepik Najlepsze polskie plaże

Najlepsze polskie plaże – ranking 2023 rok

Czas czytania 7 minut

Najlepsze polskie plaże to temat, który każdego lata wywołuje gorące dyskusje. Wybrzeże Bałtyku jest bardzo różnorodne i tym samym może sprostać gustom nawet najbardziej wymagających turystów. Długość linii brzegowej naszego kraju, licząc z Zalewem Szczecińskim i Wiślanym, wynosi 770 km. Plaże na polskim wybrzeżu ciągną się na długości ponad 520 km, z czego ogromna większość jest piaszczysta i łatwo dostępna. Należy jednak pamiętać, że w niektórych miejscach pas piasku zwęża się do kilku metrów. Najbardziej popularne i szerokie plaże w pobliżu znanych nadmorskich miejscowości są zazwyczaj oblegane przez turystów. Kto szuka samotności, powinien unikać modnych lokalizacji. Niektórzy turyści preferują dzikie plaże i miejsca rzadko odwiedzane, gdyż cenią sobie wypoczynek na łonie natury z dala od wszechobecnych tłumów.

Nagrody dla polskich plaż 

Mało kto wie, że polskie plaże nad Bałtykiem otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia, w tym międzynarodowe. Za przykład może posłuzyć plaża na Helu, która znalazła się w rankingu European Best Destinations. Niektóre polskie plaże otrzymały Błękitną Flagę, przyznawane przez duńską organizację Foundation for Environmental Education dla kąpielisk o najwyższej jakości wody. W 2022 roku przynano je między innymi plażom takim jak: kąpielisko Dąbki Zachodnie, kąpieliskom: Orle; Sobieszewo, Stogi, Świbno w Gdańsku, plażom w Kołobrzegu, Mielnie, Międzyzdrojach, Sopocie, Świnoujściu i Ustce.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Polskie plaże uważane są za jedne z lepszych w Europie. Cieszą się zainteresowaniem turystów z krajów takich jak: Niemcy, Czechy, Słowacja. Z roku na rok infrastruktura turystyczna w naszym kraju rozwija się, co przyciąga wczasowiczów i miłośników sportów wodnych, którzy szczególnie upodobali sobie Hel oraz Zatokę Pucką. 


Najpiękniejsze polskie plaże - Mielno Plaża Mielno-Unieście. Fot. Qasinka, Wiki Commons. 

Ranking polskich plaż Magazynu Travelist 

Magazynu Travelist od dekady publikuje rankingi najpiękniejszych polskich plaż nad Bałtykiem. Jubileuszowy, dziesiąty ranking w 2023 r. został przygotowano w nietypowy sposób. Głosowali sami plażowicze.

Na podstawie ich opinii redakcja wyłoniła dziesięć najwyżej ocenianych plaż, wśród których znalazły się: 

1. Świnoujście
2. Kołobrzeg
3. Duża plaża na cyplu, Hel 
4. Mielno
5. Ustka
6. Łeba
7. Międzyzdroje 
8. Ustronie Morskie
9. Grzybowo 
10. Jastrzębia Góra.

Ranking plaż Tripadvisor

Serwis tripadvisor.com ustala ranking polskich plaż na podstawie średnich ocen, wystawionych przez użytkowników. W 2023 roku wygrała plaża w Sopocie, na drugim miejscu znajduje się plaża w Świnoujściu, a na trzecim w Gdyni. Wszystkie otrzymały ocenę powyżej 4,5 w skali od jednej do pięciu gwiazdek. Kolejne pozycje w rankingu zajmują: Jelitkowo, Brzeźno i Stogi.

Polskie plaże, które warto odwiedzić: 

1. Plaża w Sopocie 

Najpiękniejsze polskie plaże - plaża w Sopocie Plaża w Sopocie. Fot. Raimond Spekking, Wiki Commons.

Na sopockiej plaży co roku wypoczywa tysiące plażowiczów. Część z nich przychodzi tu na pieszo z Gdańska lub Gdyni. Sopot jest ceniony przez turystów, gdyż woda zazwyczaj jest tu cieplejsza. Plaża w Sopocie słynie z czystości, posiada certyfikat ISO 14001. W Sopocie znajduje się słynne w całej Europie molo o długości 511 metrów, najbardziej znany symbol miasta. Spacery po molo to gwarancja nie tylko pięknych widoków, ale również niesamowitych zdjęć. W okolicy znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, na przykład: Aquapark, Park Linowy, Hipodrom. W sezonie wysokim praktycznie przez całą dobę w kurorcie toczy się życie.

ReklamaNajlepsze polskie plaże – ranking 2023 rok  4

2. Plaża w Kołobrzegu 

Plaża w Kołobrzegu Plaża w Kołobrzegu. Wiki Commons. 

W Kołobrzegu znajdują się jedna z najpopularniejszych plaż w Polsce, odwiedzana w sezonie przez tysiące turystów. Miasto posiada kilka kąpielisk, z których najbardziej znana jest szeroka, piaszczysta Plaża Centralna, ulokowana pomiędzy molo i latarnią morską. Posiada rozbudowaną infrastrukturę turystyczną: liczne place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu, bary, restauracje itp. Plaża Zachodnia i kąpieliska Wschód „Bałtyk” oraz „Kamienny Szaniec” leżą bliżej klifów, przy lasach sosnowych. Są wybierane przez turystów, którzy wolą miejsca bardziej „dzikie” i unikają tłumów.

3. Plaża na Helu

Plaża na Helu - najpiękniejsze polskie plaże Plaża na Helu. Fot. Bartłomiej Bulicz. Wiki Commons. 

Hel to jedno z najciekawszych miejsc na polskim wybrzeżu, które warto odwiedzić nie tylko z uwagi na wypoczynek, ale także bogatą historię i swoistą unikalność półwyspu. Szczególnie godne polecenia jest słynne Fokarium oraz latarnia morska. Warto zwiedzić również Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Muzeum Obrony Wybrzeża.

Na Helu znajdują się dwie obszerne plaże: wschodnia i zachodnia. Pierwsza, położona nad Zatoką Pucką, to miejsce chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Woda jest tu cieplejsza, płytsza i bardziej spokojna. Wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne punkty umożliwiające wypożyczenie sprzętu do sportów wodnych. Plaża zachodnia, ulokowana nad otwartym morzem, jest bardziej dzika, a miejscami stanowi rezerwat przyrody. Woda będzie tu chłodniejsza, a fale wyższe.

4. Plaża w Ustce 

Plaża w Ustce Plaża w Ustce, fot. Michał Słupczewski. Wiki Commons.

Ustka to jedna z najbardziej lubianych miejscowości uzdrowiskowych na polskim wybrzeżu, znana z pięknych plaż, latarni morskiej i licznych atrakcji turystycznych. W Ustce do dyspozycji plażowiczów znajdują się dwie plaże: wschodnia i zachodnia. Po prawej stronie rzeki Słupi zlokalizowana jest plaża wschodnia, dłuższa, szersza i zawsze bardziej zatłoczona. Tu można skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego, barów, restauracji, smażalni ryb itp. Po lewej stronie rzeki Słupi zlokalizowana jest plaża zachodnia, bardziej spokojna, ale również krótsza i zdecydowanie węższa. Tu przychodzą turyści szukający ustronnego miejsca do wypoczynku oraz miłośnicy pobliskiej tężni solankowej. W kurorcie warto zobaczyć piękne Muzeum Bursztynu, Muzeum Mineralogiczne oraz urokliwy port.

5. Plaża w Świnoujściu 

Najlepsze polskie plaże - Świnoujście Plaża w Świnoujściu. Fot. Wiki Commons. 

Świnoujście to niezwykłe miasto portowe, położone na 44 wyspach. Najszersza naturalna plaża w Polsce znajduje się na wyspie Uznam. Ma ponad 10 kilometrów długości i ponad 200 metrów szerokości. Od kilkunastu lat posiada Błękitną Flagę. Do Świnoujścia powinien zawitać każdy, kto nie lubi szczękać zębami w Bałtyku. To właśnie w tym miejscu nasze morze jest najcieplejsze, a miejscami temperatura wody dochodzi nawet do 26 stopni Celsjusza. Świnoujście chętnie wybierają rodziny z dziećmi, ponieważ plaża bardzo łagodnie schodzi do morza, jest czysta i strzeżona przez ratowników.

6. Plaża w Łebie 

Najpiękniejsze plaże w Polsce - ŁebaSłowiński Park Narodowy, wydmy w okolicy Łeby. Fot. Kapsuglan, Wiki Commons. 

Łeba znana jest przede wszystkim z ruchomych wydm, które można podziwiać w Słowińskim Parku Narodowym. Okolica słynie z pięknych terenów i atrakcji przyrodniczych. Poza wspomnianym rezerwatem ruchomych wydm warto odwiedzić również jezioro Łebsko. W samej Łebie turystom przypadnie do gustu urok nadmorskiego, rybackiego miasteczka z latarnią morską, molo, Muzeum figur woskowych i parkiem dinozaurów, który szczególnie chętnie odwiedzają najmłodsi. Plaże w Łebie są bardzo szerokie, czyste i piaszczyste. Blisko plaży zachodniej znajduje się Port Jachtowy. Wzdłuż portu rybackiego ciągnie się promenada w Łebie, przy której można podziwiać stare chatki rybackie.

Którą plażę nad Bałtykiem wybrać?

Wszystko zależy od indywidulanych preferencji i charakteru wycieczki. Miłośnikom aktywnego wypoczynku i sportów wodnych najprawdopodobniej najlepiej będzie w okolicach Helu i Zatoki Puckiej, przy której znajduje się najwięcej wypożyczalni sprzętu. Bałtyk czasami bywa zimny, zatem osoby pragnące wykąpać się w cieplejszej wodzie wybierają plaże w Świnoujściu, Jastrzębiej Górze i przy wspomnianej już Zatoce Puckiej. Wysokie fale, atrakcyjne dla miłośników niektórych sportów wodnych, najłatwiej będzie znaleźć na Helu, od strony morza.

Kto pragnie wypoczywać w okolicy klifów powinien udać się do Jastrzębiej Góry, Orłowa lub Międzyzdrojów. Warto pamiętać, że wschodnia część plaży w Jastrzębiej Górze odróżnia się od reszty wybrzeża, gdyż jest kamienista i miejscami przypomina wybrzeże dalmatyńskie w Chorwacji. Wielbiciele dzikiej przyrody, którzy chcą połączyć wypoczynek nad morzem ze spacerami po okolicy, chętnie wybierają plaże w okolicy Wolińskiego Parku Narodowego lub Słowińskiego Parku Narodowego.

Praktycznie wszystkie polskie plaże nadają się na wyjazd z dziećmi. Czysty, biały piasek i łagodne zejście do wody oferuje Świnoujście z najszerszą plażą w naszym kraju. Masę atrakcji dla najmłodszych można znaleźć również przy Zatoce Puckiej.
 

Źródła danych zestawień rankingowych:

  • Błękitna Flaga: Foundation for Environmental Education, blueflag.global
  • European Best Destinations: europeanbestdestinations.com
  • TOP 10. Ranking polskich plaż 2023, Magazyn Travelist, 23 czerwca 2023
  • Beaches in Poland, w: www.tripadvisor.com

Redakcja19.07.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News