artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kempingi w Bieszczadach
Kempingi w Bieszczadach

Kempingi w Bieszczadach

Czas czytania 6 minut

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, chętnie odwiedzany przez turystów szukających ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą. Przyjeżdżają tu nie tylko miłośnicy gór, ale również ludzie pragnący odpocząć od codziennego zgiełku, osoby wrażliwe na piękno natury i wielbiciele aktywnego wypoczynku. W niniejszym artykule przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne regionu oraz kempingi w Bieszczadach i najbliższej okolicy, w których warto się zatrzymać podczas wycieczki. 

Kempingi w Bieszczadach  1

Zalety kempingów w Bieszczadach 

Zdaniem turystów największe zalety bieszczadzkich kempingów to: bliskość gór i szlaków turystycznych, cisza, spokój oraz urokliwe krajobrazy. 

Szukasz kempingu? Zrób to z naszą interaktywną mapą
Sprawdź miejscówki za FREE w najbliższej okolicy. 

Bieszczady to unikalny region, w którym można szybko zregenerować siły. Bieszczadzkie szlaki górskie są stosunkowo proste, nie wymagają ponadprzeciętnej kondycji fizycznej lub specjalistycznych umiejętności. Przypominają bardziej ścieżki spacerowe niż szlaki znane z wysokich partii Tatr. Z tego powodu bez problemu poradzą sobie na nich dzieci, osoby starsze oraz ci, którzy nigdy nie chodzili po górach. Bieszczadzkie kempingi zlokalizowane są blisko największych atrakcji turystycznych lub wejścia na szlak. Warto pamiętać, że w Bieszczadach znajduje się wiele tras rowerowych, zaś na terenie samego Bieszczadzkiego Parku Narodowego rowerem można się poruszać wyłącznie po drogach publicznych i oznaczonych szlakach. 

Kempingi w Bieszczadach  2

ReklamaKempingi w Bieszczadach  3

 

Najlepsze kempingi w Bieszczadach

1. Kempingi w Bieszczadach na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze prowadzi Camping 150 (adres: Wielka Pętla Bieszczadzka 100, 38-714 Ustrzyki Górne). Można w nim wynająć domki z przyłączem sanitarnym, zanocować pod namiotem lub skorzystać z przyłącza prądu. Obiekt zapewnia bezpłatny prysznic i toalety oraz miejsce na ognisko. To najbardziej wysunięty na południe bieszczadzki kemping. 

W Wetlinie znajduje się Kemping Górna Wetlinka i Agroturystyka u Szeryfa, gdzie można wynająć domki, agroturystyczne pokoje, chatkę w lesie, przenocować na polu namiotowym lub zostawić pojazd na kempingu dla kamperów. Obiekt zlokalizowany jest w pobliżu Połoniny Wetlińskiej, będzie idealną bazą wypadową dla turystów pragnących pospacerować po bieszczadzkich szlakach. Znajdziemy tu wiaty, miejsce na ognisko, bezpłatny prysznic i toalety. Chętnie odwiedzają go miłośnicy jazdy konnej, gdyż zapewnia możliwość skorzystania z ujeżdżalni oraz konnych wyjazdów terenowych. 

2. Kempingi w Bieszczadach przy Jeziorze Solińskim. 

W pobliżu Jeziora Solińskiego znajdują się:

 • Camping nr 248 Jawor – usytuowany przy Zaporze Solińskiej, 150 metrów od plaży. Teren jest ogrodzony. Można zatrzymać się tu kamperem, przyczepą, rozbić namiot lub wynająć domek. Kemping udostępnia przyłącze prądu. 
 • Centrum Wypoczynkowe „Wyspa Energetyk” w Polańczyku – połączenie wyspy z lądem zapewnia prom kursujący z Polańczyka. Na kempingu można wynająć domek lub rozbić namiot. W obiekcie znajduje się kąpielisko, wypożyczalnia żaglówek, rowerów wodnych i kajaków.
 • ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
 • Cypel. Pole biwakowe w Polańczyku – kemping przylega do Jeziora Solińskiego. Posiada 150 stanowisk na przyczepy kempingowe, kampery i namioty. Zapewnia prysznice i przyłącze prądu. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów. 
 • Ośrodek Wypoczynkowy Foka nad Soliną w miejscowości Zawóz – oferuje domki do wynajęcia, wynajem sprzętu wodnego i przyłącze prądu.

Co zobaczyć w Bieszczadach?

Najciekawsze atrakcje turystyczne Bieszczad znajdziesz w naszym Przewodniku po Polsce.

Podczas pobytu w Bieszczadach gorąco polecamy wizytę w Parku Gwiezdnego Nieba (Bieszczady Starry-Sky Park). To drugi pod względem powierzchni w Europie park o rozmiarze ponad 113 hektarów, umożliwiający obserwacje nocnego nieba, nieskażonego światłem zanieczyszczającym. Gwarantuje zapierające widoki dech w piersiach, tysiące gwiazd i Drogę Mleczną widoczną jak na dłoni. W parku, nawet bez specjalistycznego sprzętu, możecie wykonać przepiękne fotografie.

Warto również odwiedzić takie miejsca jak:

 • Zapora w Solinie; 
 • Jezioro Solińskie (polecamy rejs); 
 • Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła (muzeum, w którym poznacie sekrety niegdyś popularnych, a obecnie ginących zawodów);
 • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych;
 • Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej; 
 • Park Miniatur w Myszkowcach; 
 • Muzeum Wypału Węgla Drzewnego stworzone przez Nadleśnictwo Stuposiany;
 • Kopalnia Ropy Naftowej w Bóbrce;
 • Bieszczadzka kolejka wąskotorowa „Bieszczadzka Ciuchcia” w Cisnej.

Miłośnikom dzikiej przyrody i pięknych widoków na pewno przypadną do gustu: 

 • Wieża widokowa w Mucznem (piękna panorama Bieszczad); 
 • Szlak na Tarnicę (to najwyższy szczyt Bieszczad na terenie Polski o wysokości 1346 m n.p.m.);
 • Połonina Caryńska; 
 • Wodospad Szepit;
 • Torfowisko Tarnawa; 
 • Rezerwat Sine Wiry z przełomem rzeki Wetliny; 
 • Rezerwat Przyrody „Koziniec”;
 • Kaskada Nasiczne;
 • Grota (jaskinia Jahybta) w Rosolinie nad Czarnym Potokiem. 

Lubisz zwierzęta i chcesz obejrzeć je z bliska? W takim razie koniecznie odwiedź takie miejsca jak: 

 • Pokazowa zagroda żubra w Mucznem – obiekt zajmuje około 7 hektarów i umożliwia obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku z tarasów widokowych. Młode zazwyczaj rodzą się od maja do lipca, dlatego w wakacje w zagrodzie można podziwiać maluchy;
 • Leśne mini-zoo w Lisznej;
 • Leśny Zwierzyniec w Lisznej. 

Warto pamiętać, że w Bieszczadach można spotkać rośliny i zwierzęta, które nie występują w innych częściach Polski. Na szczególną uwagę zasługują koniki polskie, mieszkające w regionie od 2007 roku. Znaczną część terenu Bieszczad pokrywają pierwotne lasy bukowe. Wyróżnia się trzy piętra roślinności. Najwyższe piętro połonin rozpościera się od górnej granicy lasu do szczytów. W Bieszczadach żyją takie zwierzęta jak: żubry, jelenie karpackie, rysie, żbiki, bociany czarne, wilki, niedźwiedzie i orły przednie. Za wizytówkę regionu uważa się żubry, które można obejrzeć z bliska we wspomnianej już pokazowej zagrodzie w Mucznej. 

Kempingi w Bieszczadach  5

Czy warto jechać w Bieszczady?

Zdecydowanie tak! W Bieszczadach znajdziecie wszystko, co jest potrzebne do wypoczynku: spokój i piękną, dziką przyrodę. Nie sposób się tu nudzić, nawet podczas dłuższego pobytu. W okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji, a przede wszystkim: liczne szlaki turystyczne. 

Miłośnicy sportu mają do dyspozycji następujące aktywności: 

 • Turystyka piesza po bieszczadzkich szlakach; 
 • Turystyka rowerowa; 
 • Sporty wodne na Jeziorze Solińskim; 
 • Jazda konna;
 • Szybowisko, motolotnie i paralotnie w Bezmiechowej – gwarantuje niezapomniane widoki, dzięki lotom widokowym obejrzysz Bieszczady z góry. 

Bieszczady to również raj dla wędkarzy (Jezioro Solińskie) i grzybiarzy. 

Podsumowując, warto podkreślić, że Bieszczady są dostosowane do potrzeb turystyki caravaningowej. Podróżujący kamperami lub z przyczepami znajdą kempingi, przyłącza do prądu i niezbędną infrastrukturę. 
Bieszczady to również dobry punkt startowy do krótszych wycieczek na Słowację lub Węgry. Niezmotoryzowani turyści mogą skorzystać z ofert lokalnych biur podroży, które oferują jednodniowe wycieczki do stolic oraz ciekawych miast w powyższych krajach. 

W artykule wykorzystano następujące fotografie: 1. Przełęcz Wyżna. Wiki Commons, licencja Creative Commons. 2. Bieszczady. Autor zdjęcia: Marek Piwnicki. Unsplash. 3. Bieszczadzki Park Narodowy, Połonina Caryńska. Wiki Commons, licencja Creative Commons. 4. Kemping Górna Wetlinka i Agroturystyka u Szeryfa. PC. Fot. kempingu z bazy kempingów „Polskiego Caravaningu”. 


Redakcja24.03.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News