Karyntia zimą? Kamperem? Na kempingu?! Dlaczego nie!
Spadł pierwszy śnieg . Za oknem biało. Nie dziwi więc, że większość z nas z ekscytacją planuje już zimowe urlopy. A czym byłyby ferie bez szczypty białego szaleństwa? Jak co roku, Polacy szukający aktywnego wypoczynku chętnie wybierają się na narty, a wśród ulubionych miejsc odwiedzanych przez narciarzy jest oczywiście Austria. Baza turystyczna jest tu imponująca, a zimowe propozycje wypoczynku nie ograniczają się tylko do hoteli. Dla stale rosnącej grupy właścicieli kamperów i przyczep sezon zimowy pozostaje sezonem jak najbardziej otwartym. I to właśnie dla nich rozpoczynamy dziś podróż szlakiem najlepszych stoków i kempingów dla narciarzy. Być może zimowa oferta austriackich kempingów skusi i Was.
Karyntia – jak dojechać?
Już od czasów cesarza Franciszka Józefa Karyntia cieszy się wielką popularnością nie tylko wśród wiedeńczyków. Za sprawą niezwykle gęstej sieci kolejowej w cesarstwie Austro-Węgierskim, Karyntia zyskała miano landu równie urokliwego, co sąsiadujący z nią Tyrol.
Dziś z Wiednia do stolicy landu - Klagenfurtu dojechać można wygodnie drogą A2 w jedyne 3 godziny. Trasa więc nie jest wyczerpująca, a jakość austriackich dróg uprzyjemnia tylko podróżowanie. Planując wyprawę, warto wziąć pod uwagę koszty paliwa, winiet i ubezpieczenia. Korzystanie z autostrad jest w Austrii płatne. Samochody o masie do 3,5 tony, a wiec i kampery, muszą być zaopatrzone w winiety. To wydatek około 9 Euro za 10 dni. Przejazdy niektórymi drogami i tunelami górskimi mogą podlegać dodatkowym opłatom.
Gdzie na narty we wschodniej Karyntii?
Jeśli istnieje austriacki land, który dosłownie rozpieszcza wyborem doskonałych stoków narciarskich, to jest nim zapewne Karyntia. Znajdziecie tu trasy o różnej trudności: od tych dla wytrawnych alpejczyków po ośle łączki dla dopiero zaczynających przygodę z nartami czy snowboardem. Ośrodek narciarski Klippitztörl to aż 7 wyciągów i 13 głównych tras zjazdowych rozciągniętych na 28 hektarach. O tłoku na zboczach nikt tu nawet nie słyszał. Z kolei w Weinebene narciarze biegowi mają do dyspozycji aż 15 km doskonale przygotowanych szlaków wśród przepięknej przyrody. W Koralpe natomiast przy wyciągu krzesełkowym nie spotkacie kolejek. Łącznie mogą one w godzinę przewieźć na szczyt do 10000 osób! To nie żart.
Wschodnia Karyntia zimą
Wiele kempingów wokół stoków narciarskich otwartych jest cały rok. Petzencamping Pirkdorfersee zaledwie kilka minut od tras zjazdowych Petzen gwarantuje doskonałe warunki dla biwakujących zimą. Ogrzewane sanitariaty, pralnia i pobliska restauracja umilają pobyt caravaningowym turystom. Co więcej, w styczniu jezioro przy kempingu zamienia się w wielkie lodowisko! Dodatkowa atrakcja całkowicie za darmo.
Wschodnia Karyntia to nie tylko sportowe szaleństwa na białym puchu. To także niespodzianki dla ducha. Klasztor ojców Benedyktynów pod wezwaniem Św. Pawła w Lavanttal robi niesamowite wrażenie. Zanurzony w pięknych górskich plenerach skrywa prawdziwe skarby. Bo czy spodziewalibyście się zobaczyć dzieła Rubensa, Van Dycka, czy Holbein’a w tak oddalonym miejscu?
W samym sercu Karyntii
Przenosimy się do centrum landu. Tu także, co nie jest niespodzianką, znajdziemy doskonałe ośrodki sportów zimowych. Do ulubionych należy Bad Kleinkirchheim. Oferuje nie tylko 103 km tras narciarskich, ale także możliwość skorzystania z wód termalnych w prestiżowym spa Terme Römerbad. A wszystko to w sielskiej scenerii górskiego biorezerwatu Nockberge. U stóp gór zatrzymać można się między innymi na kempingu Hobitsch. Postój zimą to koszt 4 euro dla dorosłych ( dzieci do lat 10 nie płacą).
Widok z ośrodka w Bad Kleinkirchheim
Nieopodal położony jest kolejny znakomity ośrodek sportów zimowych: Turracher Höhe. Tu skorzystacie ze wspaniałych stoków na jeszcze większych wysokościach. Nowoczesne, luksusowe kolejki linowe oraz wyciągi, a także optymalne warunki śniegowe gwarantują udany zimowy wypoczynek setkom urlopowiczów.
Dobrą lokalizację z wygodnym dojazdem zarówno do wspomnianego Turracher Höhe jak i kolejnego ośrodka narciarskiego Aineck-Katschberg oferuje kemping Sommer- und Wintercamping Ramsbacher. Dla wygody odpoczywających zorganizowano tu nawet autobus dowożący gości do stoków.
Po wyczerpujących wyczynach na trasach biegowych i stokach wielu turystów zapomina o liczeniu kalorii i chętnie próbuje lokalnej karynckiej kuchni. A w sercu Karyntii jest ona wyśmienita. Czerpie aż z trzech lubianych kucharskich tradycji: tyrolskiej, włoskiej i słoweńskiej. Na śniadanie obowiązkowo Kaiserschmarren, czyli wielojajeczny omlet na słodko z wiśniową konfiturą, a na obiad Kasnudeln – pierożki z twarogiem i ziołami: karyncką miętą, trybulą i natką pietruszki. Wiele gospodarstw i tawern powraca w Austrii do kulinarnych korzeni. Dobre sery, masło, śmietana, boczki, kiełbasy i piwo- to duma tutejszych producentów żywności. Nie są to może produkty lekkostrawne, ale jakże smaczne…
Camping u stóp lodowca
Na zachodzie Karyntii króluje lodowiec – Pasterze. Jest to najdłuższy lodowiec w Austrii. Stanowi cześć masywu Grossglockner z najwyższym szczytem o wysokości 3798 m n.p.m. Na nim, w 25 rocznicę ślubu pary cesarskiej – Franciszka Józefa i Sissi – wzniesiono krzyż o masie 350 kilogramów! To także miejsce jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich: Heiligenblut – Grossglockner. Znajduje się tu ponad 55 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ale to nie wszystko. Trasy biegowe, tory saneczkarskie, łyżwy, trekking na rakietach śnieżnych i snowrafting – te wszystkie sporty można tu bezpiecznie uprawiać.
A gdzie się zatrzymać? Kemping Grossglockner znajduje się tuż obok stoków górskich, a pod same wyciągi dowozi urlopowiczów bezpłatny autobus. Nieziemskiej urody widok na lodowiec, otoczenie parku narodowego i sąsiedztwo jednej z najbardziej urokliwych wsi w Austrii - Heiligenblut to niewątpliwie atuty tego bardzo dobrze przygotowanego kempingu. Niewiele dalej znajdziecie także kemping Gasthof Zirknitzer. Prowadzony od lat przez rodzinę, kemping oferuje nie tylko dogodne położenie, ale również, co ważne dla zmęczonych narciarzy - gorącą saunę.
Wioska Heiligenblut
Kempingi w Karyntii są wiec nie tylko świetnym pomysłem na lato.Jeśli marzycie o prawdziwym śniegu, rewelacyjnych stokach, bogatej ofercie dla dzieci i, co tu kryć, pysznej kuchni- to zimowisko na kempingu w Karyntii będzie świetnym wyborem.