artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian

Austria > Karyntia

Austria > Karyntia

Austria jest od dawna jednym z ulubionych celów podróży, nie tylko zimą. Niewielka, bo licząca zaledwie 83 854 km2 pełna jest miejsc, które warto odkryć. Na początek proponujemy pojechać najbardziej na południe – do Karyntii (Kärnten). Austria to wiele możliwości czynnego wypoczynku - od turystyki pieszej po ekstremalną wspinaczkę wysokogórską, od żeglowania, surfingu i nurkowania po kajakarstwo, od gry w golfa przez kolarstwo do kolarstwa górskiego. Doskonała sieć połączeń drogowych, wygodne autostrady i drogi prowadzą we wszystkich kierunkach. Dziewięć krajów związkowych stanowi jedność pod względem politycznym, ale nie pod względem krajobrazowym czy kulturalnym.

Karyntia to położony najbardziej na południe land– kraj związkowy Austrii. Na południu graniczy ze Słowenią i Włochami, na północy z austriackim Tyrolem Wschodnim. Land jest górzysty, choć znajdziemy tu też jeziora, latem mające temperaturą nawet do 28 stopni Celsjusza. W stolicy landu Klagenfurcie, rosną nawet nieliczne palmy. W zachodniej części regionu znajdują się Wysokie Taury na terenie których znajduje się najwyższy szczyt Austrii Grossglockner, którego wysokość to blisko 4 tysiące m n.p.m., Alpy Karnijskie i Gailtalskie. We wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką landu jest Drawa, a największymi jeziorami Wörthersee i Ossiacher See. W Karyntii przecinają się dwie strefy klimatyczne, co oznacza obfite opady śniegu zimą i bardzo słoneczne lato. Północny zachód znajduje się pod wpływem atlantyckim, południe zaś pod śródziemnomorskim. 56 proc. landu leży powyżej 1000 m n.p.m.

Klagenfurt - stolica Karyntii liczy niespełna sto tys. mieszkańców. Warte zobaczenia są przede wszystkim muzea rolnictwa i górnictwa, Minimundus, planetarium, obserwatorium Kreuzbergl, Europark. Z Klagenfurtu warto wybrać się w rejsy po jeziorze Wörthersee, które jest najsłynniejszym jeziorem landu. Statek odbija ze stolicy Karyntii, mija po drodze Velden oraz ciche zatoki i ekskluzywne wille. Katedra w Gurk jest to jeden z najważniejszych pomników europejskiej sztuki sakralnej. Ta romańska katedra powstała w XII wieku i stanowi dziś centrum religijne Karyntii. Wewnątrz znajduje się najstarsze w landzie płótno zakrywające ołtarz w czasie postu. Wielkie wrażenie sprawia też wsparta na stu kolumnach krypta i wspaniałe freski o tematyce religijnej.

Park Narodowy Nockberge  leży na wysokości 1300–2440 m n.p.m. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kopulaste szczyty, zbudowane ze skał krystalicznych. Tereny parku są jednocześnie świadectwem wielowiekowych tradycji rolniczych tego regionu Karyntii. W Karyntii jest 15 górskich kolejek, które zawiozą nas na słoneczne szczyty, do najpiękniejszych szlaków wędrownych i edukacyjnych, punktów widokowych, górskich schronisk i początków nartostrad.

Po trudach zwiedzania i podróży możemy nabrać sił w termach Karyntii. Znajdują się one w miejscowościach: Bad Kleinkirchheim, St. Kathrein, Bad Eisenkappel i Warmbad-Villach. Pobyt w takich termalnych miejscach znakomicie wzmacnia serce, układ krążenia i nasze mięśnie.

 


Administrator09.08.20160 zdjęć 3