artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Nowoczesny glamping nad jeziorem.
  fot. Freepik, bugphai. Nowoczesny glamping nad jeziorem.

Co to jest glamping i czy Ci się spodoba?

Czas czytania 7 minut

Glamping to stosunkowo nowa forma turystyki, powstała w XXI wieku w Wielkiej Brytanii, Ekskluzywny kemping, którego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów: glamorous (ekskluzywny, czarujący) i camping (biwak). 

Glamping w Szkocji
Szkocki glamping, chatka w lesie. Pixabay. 

Spis treści

Na czym polega glamping? 

Glamping zapewnia komfortowy wypoczynek, blisko natury w warunkach, których nie powstydziłby się porządny hotel. Oferuje nocleg w nietypowych obiektach, takich jak elegancko urządzone jurty, przeszklone kopuły lub domki na drzewie. Dodatkowo zapewnia inne atrakcje, na przykład: SPA, sauny, banie, hydroterapię, warsztaty jogi i medytacji. W niektórych glampingach ściany lub dach miejsca noclegowego są przeszklone, co umożliwia obserwacje gwiazd. Inne oferują telewizję, minibar, jacuzzi oraz nietypowe posiłki. 

Glamping w Hiszpanii Glamping Nomading Camp Ronda w Hiszpanii, prowincja Malaga. Wiki Commons.

Czym się różni glamping od kempingu?

Kempingi to obiekty nastawione na turystykę masową, których w każdym kraju europejskim znajdziemy bez liku. Kempingi oferują miejsca do rozbicia namiotu, domki do wynajęcia oraz parcele, na których zatrzymują się właściciele kamperów i przyczep. Ogromna większość kempingów zlokalizowana jest w terenach atrakcyjnych turystycznie, pozwalających na wypoczynek na łonie natury, blisko lasów, gór, jeziora lub rzeki.

Z nielicznymi wyjątkami kempingi nie powstały po to, aby oferować turystom luksusy na poziomie wakacji All Inclusive i pięciogwiazdkowych hoteli. Są wybierane przez osoby pragnące odpocząć na łonie natury, pozwiedzać okolicę, posiedzieć przy ognisku. Bywalcy kempingów cenią sobie piękną przyrodę. Wielu lubi aktywny wypoczynek, np. pływanie, rowery, kajaki, spacery po lesie. Często bywają „samowystarczalni” (idealny przykład stanowią turyści podróżujący kamperami i przyczepami). Nie oczekują podania śniadania ani „zajęcia się nimi” przez właścicieli obiektów.

ReklamaCo to jest glamping i czy Ci się spodoba? 3
Glampingi są przeznaczone dla turystów, którzy potrzebują połączenia luksusu i bliskości z naturą. Szukają prywatności, nie chcą dzielić przestrzeni z innymi osobami. Są gotowi zapłacić więcej za niepowtarzalną atmosferę i unikalność miejsc. Potrzebują relaksu, ale w ekskluzywnych warunkach. Nie mają gotowości, aby rezygnować z komfortu na rzecz bliskości z przyrodą, ale pragną połączyć obie te rzeczy.

Glamping wnętrze Glamping, wnętrze jurty. Wiki Commons.

Dla kogo glamping będzie idealny?

Jeśli szukasz prostoty, przygody, możesz zaakceptować drobne niedogodności na rzecz obcowania z przyrodą, samodzielnie przygotować sobie posiłki, wykonać prace związane z własnym kamperem lub namiotem, dzielić z innymi część przestrzeni i chcesz spędzić budżetowe wakacje – wybierz kemping. 

Jeśli potrzebujesz wysokiego poziomu wygód, prywatności, ekskluzywności, szerokiego pakietu udogodnień i nie zależy Ci na budżetowych wakacjach, ale na pobycie w nietypowym, elitarnym miejscu, przy czym nie chcesz niczego organizować samodzielnie ani wykonywać żadnej pracy na miejscu – wybierz glamping. 

Glamping AndoraGlamping całoroczny z przeszkoloną kopułą, Andora. Wiki Commons.

Jakie są rodzaje glampingów?

Glampingi można podzielić z uwagi na typ obiektu, oferowanego turystom. Do wyboru mamy:

1. Namioty typu safari (znacznie większe niż tradycyjne namioty turystyczne) z łazienkami, aneksem kuchennym, wygodnymi meblami. Wnętrza często urządzane są w stylu boho lub przywodzącym na myśl naturę. 

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
2. Jurty. Tradycyjne jurty są powszechne w Mongolii oraz wśród licznych plemion azjatyckich. Charakteryzują się okrągłą podstawą. Budowla opiera się na drewnianym szkielecie, obleczonym tkaniną i przypomina namiot. W jurtach można znaleźć tradycyjne paleniska, czasami zastąpione przez nowocześniejsze kominki. 

3. Drewniane domki na drzewach, pozwalające na nocleg wysoko nad powierzchnią ziemi lub pobliskiej wody, zapewniają piękne widoki. 

4. Domki na wodzie (zazwyczaj stabilnie umocowane, nie unoszą się na falach). 

5. Tiny house – małe domki mobilne. Mogą mieć przeszklone ściany lub część dachu. 

6. Domki lub namioty na palach albo platformach. 

7. Cabins & pods – nowocześnie urządzone domki letniskowe o nietypowych kształtach. 

Fantazja projektantów nie zna granic, dlatego w różnych regionach świata można znaleźć nietypowe rozwiązania, które trudno przypisać do powyższych kategorii. 

Glamping Nowa Zelandia Glamping w Kirwee, w Nowej Zelandii oferuje noclegi w nowocześnie urządzonych wozach. Wiki Commons.

Projekty ośrodków niejednokrotnie były przedmiotem otwartych konkursów. W 2020 roku projekt trzech polskich studentek architektury wyróżniono w argentyńskim konkursie „Aconcagua Mountain Glamping”. Jak sugeruje nazwa, jego przedmiotem było stworzenie koncepcji glampingu na górze Aconcagua na wysokości 4300 m n.p.m. 

Ile kosztuje glamping? 

O ile nocleg na polu namiotowym nie nadszarpnie niczyjego budżetu, z glampingami sprawy mają się inaczej. Z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że glamping kosztuje mniej więcej tyle, co dobry hotel. W Europie zachodniej należy liczyć się z wydatkiem około 300 euro, w Polsce najtańsze obiekty kosztują od około 350 zł, droższe około 800 zł.  W przeliczeniu na złotówki nocleg w najbardziej luksusowych glampingach europejskich może kosztować nawet około 2,5 tysiąca złotych, przy czym część obiektów jest tak obleganych, że należy je rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. 

Glamping Islandia Glamping do oglądania zorzy polarnej, Islandia. Wiki Commons.

W Polsce mamy około stu glampingów, z czego większość zlokalizowana jest w lasach. W naszym kraju dość popularne stały się obiekty bazujące na elegancko urządzonych jurtach. 

Przykładowe ceny polskich glampingów w 2024 roku:

 • Domki nad jeziorem na Mazurach – od 838 zł za noc. 
 • Glamping na Kujawach w kuli – od 600 zł za noc. 
 • Glamping na Kaszubach z sauną – od 600 zł za noc. 
 • Jurta na fermie z osiołkami (świętokrzyskie) – od 350 zł za noc. 
 • Jurta na Kaszubach – od 300 zł za noc. 
 • Jurta na wodzie z widokiem na staw (Lubelszczyzna) – od 420 zł za noc. 
 • Jurta przy Drawińskim Parku Narodowym – od 600 zł za noc. 
 • Jurta w górach Izerskich – od 699 zł za noc. 
 • Jurta w Karkonoszach – od 400 zł za noc. 
 • Jurta w województwie mazowieckim – od 475 zł za noc. 
 • Jurta z widokiem na Tatry – od 450 zł za noc. 
 • Namioty sferyczne nad jeziorem (kujawsko-pomorskie) – od 550 zł za noc. 
 • Namioty sferyczne z widokiem na Tatry – od 789 zł za noc. 
 • Przeszklone bańki (łódzkie) – od 519 zł za noc. 

Jak rozwija się rynek? 

Z raportu „Glamping Global Market Report 2023” wynika, że globalny rynek glampingów wyniósł 2,89 miliarda dolarów w 2023 roku i odnotował wzrost z 2,54 miliarda dolarów w 2022 roku. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie do 4,62 miliarda dolarów.

Glamping Nowa Zelandia Turystka na glampingu w Nowej Zelandii. Wiki Commons.

Udział Europy w światowym rynku glampingowym wynosił około 35%. Istotny udział w rynku mają Stany Zjednoczone oraz zamożne kraje azjatyckie. W USA do kategorii „glamping” zalicza się praktycznie wszystkie domki typu cabins & pods. 

W Europie coraz większą popularność glamping zyskuje w takich krajach jak: Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia. Wszystkie cechują się znacznie bardziej rozwiniętym sektorem usług turystycznych niż Polska, a część posiada niewątpliwą zaletę, to jest korzystny klimat, cieplejszy od naszego kraju, w którym glampingi są niejako skazane na kaprysy pogody. 

Z danych GVR wynika, że prawie połowa turystów nocujących w glampingach to osoby młode, w wieku poniżej 32 lat.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News