artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Babia Góra i Beskid Żywiecki. Najlepsze kempingi i atrakcje

Babia Góra i Beskid Żywiecki. Najlepsze kempingi i atrakcje

Czas czytania 5 minut

Babia Góra i Beskid Żywiecki to miejsca piękne jak z bajki. Przyciągają licznych turystów z Polski i zagranicy. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Beskidu Żywieckiego, gorąco go polecamy! W artykule omówimy najlepsze atrakcje i kempingi w okolicy. 

Beskid Żywiecki 

Beskid Żywiecki to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce. Położone w łańcuchu Karpat, na pograniczu polsko-słowackim, jest fantastycznym celem podróży krótkich i tych nieco dłuższych. Zróżnicowane pod kątem trudności szlaki, atrakcje przyrodnicze, a także dobra infrastruktura turystyczna zachęcają do wyboru tego miejsca za cel swojego wyjazdu. W Beskidzie Żywiecki leży Babia Góra, masyw górski osiągający wysokość 1725 m. n.p.m. Poza Tatrami to najwyższy szczyt w Polsce. 

Babia Góra - szlaki

„Przepiękne widoki z góry”, „najpiękniejsza góra i szlak w Polsce”, „genialne miejsce z super widokami”, „bardzo dobrze przygotowane trasy”. Opinie turystów, którzy pokonywali już szlaki Babiej Góry, mówią o tym miejscu właściwie wszystko. Co ważne, można dobrać trasę wędrówki do swoich umiejętności, sił, ale także tego, w jakim składzie osobowym ruszamy. Wydaje się, że najłatwiejszym szlakiem na Babią Górę jest szlak czerwony, polecany rodzinom z dziećmi, który wiedzie z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę i Kępę. To fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, liczący blisko 500 kilometrów.

Babia Góra szlaki

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jako najbardziej wymagający szlak Babiej Góry miłośnicy gór wskazują żółty, którego początek mamy na Przełęczy Krowiarki, a dalej prowadzi przez Perć Akademików. Są, jak wszędzie, fantastyczne widoki, ale w tym przypadku także nieco emocji i adrenaliny. Szlak zielony natomiast prowadzi z Przełęczy Jałowieckiej, przez Małą Babią Górę, Bronę, a kończy się w Kiczorach.

A co, poza niezwykłymi widokami, po drodze? Babiogórski Park Narodowy podaje, że jest tu niemal 4500 gatunków i podgatunków zwierząt, prawie 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, a także 1300 różnych grzybów i porostów.

Na Babią Górę można również wejść do strony słowackiej. Szlak wiedzie ze Slanej Vody, przejście zajmuje około 4,5 godziny. 

Babia Góra – jak przygotować się do wędrówki?

Tutaj z pakietem informacji przychodzi Babiogórski Park Narodowy. Przypomina, że nawet w sezonie letnim występują tu oblodzenia, dlatego dobre buty są podstawą. 

„Najtrudniejszym miejscem na całej trasie jest Czarny Dziób, pionowa ściana 8-metrowa, na którą trzeba się wspiąć. Znajduje się ona na wysokości około 1540 metrów nad poziomem morza. Ten punkt szlaku został zabezpieczony łańcuchem i klamrami, by ułatwić wspinaczkę” - czytamy na stronach BPN. Pracownicy punktów informacyjnych z pewnością doradzą, jaki szlak wybrać w określonych warunkach pogodowych oraz dla konkretnej grupy osób, biorąc pod uwagę doświadczenie i możliwości.

Babia Góra szlak

ReklamaBabia Góra i Beskid Żywiecki. Najlepsze kempingi i atrakcje 4

 

Beskid Żywiecki – atrakcje w regionie

W okolicy znajdziecie wiele innych miejsc, które warto odwiedzić. 

Dla miłośników przyrody:

 • Babiogórski Park Narodowy. Na terenie BPN znajduje się osiem ścieżek edukacyjnych (np. Doliną Rybnego Potoku, Echa pierwotnej puszczy karpackiej), które gwarantują kontakt z naturą i piękne widoki. 
 • Żywiecki Park Krajobrazowy (tu znajduje się Wodospad w Sopotni Wielkiej);
 • Jezioro Żywieckie;
 • Punkt widokowy na Sokolicy; 
 • Góra Żar, z koleją linową z Międzybrodzia Żywieckiego;
 • Skała Czarownic w Wilkowycach;
 • Wieża widokowa Mosorny Groń.

Ciekawe miejsca do zwiedzania: 

 • Muzeum Browaru Żywiec; 
 • Stary Zamek w Żywcu; 
 • Park Zamkowy w Żywcu, 
 • Pałac Habsburgów w Żywcu; 
 • Beskidzkie Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA w Żywcu; 
 • Beskidzkie Centrum Nauki Naukotechnika w Żywcu;
 • Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej;
 • Historyczny Park Tematyczny w Żywcu;
 • Kamienna Dzwonnica w Żywcu.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi:

 • Park miniatur w Żywcu; 
 • Geopark Glinka w Ujsołach; 
 • Psie zaprzęgi w Podwilku; 
 • Mini Zoo w Żwycu;
 • Plaża w Zarzeczu nad Jeziorem Żywieckim.

Szukasz nietypowych atrakcji? W pobliskim Zrzutowisku Lipowa odbywają się skoki spadochronowe. Beskid cenią również miłośnicy jaskiń. W masywie Babiej Góry znajduje się ich ponad 20, z czego najbardziej znana to Dymiąca Piwnica. 

Babia Góra i Beskid Żywiecki. Najlepsze kempingi i atrakcje 5

Babia Góra i Beskid Żywiecki – kempingi 

Gdzie się zatrzymać? Beskid Żywiecki to teren bogaty w miejsca dla turystów podróżujących kamperami i przyczepami. 

Szukasz kempingu? Zrób to z naszą interaktywną mapą. 
Znajdź miejscówki za FREE w okolicy. 

Przykładowe kempingi w okolicach Beskidu Żywieckiego:

1. Beskid Camp w Lipowej - to niewielki, kameralny kemping, z placem zbaw, toaletami i prysznicami, kuchnią. Położony jest w miejscowości Lipowa, ok. 11 km od Żywca, 9 km od Szczyrku.

2. Kemping Rodzinny w Międzybrodziu Bialskim - tutaj, szczególnie w sezonie, o rezerwację miejsca trzeba zadbać dużo wcześniej. To bardzo popularny wśród mieszkańców regionu kemping z pełną infrastrukturą nad jeziorem Międzybrodzkim. W pobliżu kampingu znajduje się przystań (gdzie można wynająć rowerki wodne, kajaki, łódki), restauracje, plac zabaw, basen, boisko, bankomaty, sklepy spożywcze, cukiernie, lodziarnie.

Nasza redakcja w Beskidzie 

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że jesteśmy miłośnikami polskiej przyrody i podróżowania. Beskid Żywiecki nasza redakcja zwiedziła przy okazji testu kampera Chausson X550. Zajrzeliśmy m.in. na Beskid Camp w Lipowej oraz Kemping Rodzinny w Międzybrodziu Bialskim. Kampera udostępniła nam natomiast firma Transa-M z niedalekiej Pszczyny. Wszystko na miejscu. Zobaczcie, jak to wyglądało!


W artykule wykorzystano grafiki z zasobów Wiki Commons (GNU Free Documentation License). 


Piotr Łukaszewicz10.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News