Babia Góra i Beskid Żywiecki to miejsca piękne jak z bajki. Przyciągają licznych turystów z Polski i zagranicy. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Beskidu Żywieckiego, gorąco go polecamy! W artykule omówimy najlepsze atrakcje i kempingi w okolicy.
Beskid Żywiecki to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce. Położone w łańcuchu Karpat, na pograniczu polsko-słowackim, jest fantastycznym celem podróży krótkich i tych nieco dłuższych. Zróżnicowane pod kątem trudności szlaki, atrakcje przyrodnicze, a także dobra infrastruktura turystyczna zachęcają do wyboru tego miejsca za cel swojego wyjazdu. W Beskidzie Żywiecki leży Babia Góra, masyw górski osiągający wysokość 1725 m. n.p.m. Poza Tatrami to najwyższy szczyt w Polsce.
„Przepiękne widoki z góry”, „najpiękniejsza góra i szlak w Polsce”, „genialne miejsce z super widokami”, „bardzo dobrze przygotowane trasy”. Opinie turystów, którzy pokonywali już szlaki Babiej Góry, mówią o tym miejscu właściwie wszystko. Co ważne, można dobrać trasę wędrówki do swoich umiejętności, sił, ale także tego, w jakim składzie osobowym ruszamy. Wydaje się, że najłatwiejszym szlakiem na Babią Górę jest szlak czerwony, polecany rodzinom z dziećmi, który wiedzie z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę i Kępę. To fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, liczący blisko 500 kilometrów.
Jako najbardziej wymagający szlak Babiej Góry miłośnicy gór wskazują żółty, którego początek mamy na Przełęczy Krowiarki, a dalej prowadzi przez Perć Akademików. Są, jak wszędzie, fantastyczne widoki, ale w tym przypadku także nieco emocji i adrenaliny. Szlak zielony natomiast prowadzi z Przełęczy Jałowieckiej, przez Małą Babią Górę, Bronę, a kończy się w Kiczorach.A co, poza niezwykłymi widokami, po drodze? Babiogórski Park Narodowy podaje, że jest tu niemal 4500 gatunków i podgatunków zwierząt, prawie 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, a także 1300 różnych grzybów i porostów.
Na Babią Górę można również wejść do strony słowackiej. Szlak wiedzie ze Slanej Vody, przejście zajmuje około 4,5 godziny.
Tutaj z pakietem informacji przychodzi Babiogórski Park Narodowy. Przypomina, że nawet w sezonie letnim występują tu oblodzenia, dlatego dobre buty są podstawą.
„Najtrudniejszym miejscem na całej trasie jest Czarny Dziób, pionowa ściana 8-metrowa, na którą trzeba się wspiąć. Znajduje się ona na wysokości około 1540 metrów nad poziomem morza. Ten punkt szlaku został zabezpieczony łańcuchem i klamrami, by ułatwić wspinaczkę” - czytamy na stronach BPN. Pracownicy punktów informacyjnych z pewnością doradzą, jaki szlak wybrać w określonych warunkach pogodowych oraz dla konkretnej grupy osób, biorąc pod uwagę doświadczenie i możliwości.
W okolicy znajdziecie wiele innych miejsc, które warto odwiedzić.
Dla miłośników przyrody:
Ciekawe miejsca do zwiedzania:
Atrakcje dla rodzin z dziećmi:
Szukasz nietypowych atrakcji? W pobliskim Zrzutowisku Lipowa odbywają się skoki spadochronowe. Beskid cenią również miłośnicy jaskiń. W masywie Babiej Góry znajduje się ich ponad 20, z czego najbardziej znana to Dymiąca Piwnica.
Gdzie się zatrzymać? Beskid Żywiecki to teren bogaty w miejsca dla turystów podróżujących kamperami i przyczepami.
Szukasz kempingu? Zrób to z naszą interaktywną mapą.
Znajdź miejscówki za FREE w okolicy.
Przykładowe kempingi w okolicach Beskidu Żywieckiego:
1. Beskid Camp w Lipowej - to niewielki, kameralny kemping, z placem zbaw, toaletami i prysznicami, kuchnią. Położony jest w miejscowości Lipowa, ok. 11 km od Żywca, 9 km od Szczyrku.
2. Kemping Rodzinny w Międzybrodziu Bialskim - tutaj, szczególnie w sezonie, o rezerwację miejsca trzeba zadbać dużo wcześniej. To bardzo popularny wśród mieszkańców regionu kemping z pełną infrastrukturą nad jeziorem Międzybrodzkim. W pobliżu kampingu znajduje się przystań (gdzie można wynająć rowerki wodne, kajaki, łódki), restauracje, plac zabaw, basen, boisko, bankomaty, sklepy spożywcze, cukiernie, lodziarnie.
Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że jesteśmy miłośnikami polskiej przyrody i podróżowania. Beskid Żywiecki nasza redakcja zwiedziła przy okazji testu kampera Chausson X550. Zajrzeliśmy m.in. na Beskid Camp w Lipowej oraz Kemping Rodzinny w Międzybrodziu Bialskim. Kampera udostępniła nam natomiast firma Transa-M z niedalekiej Pszczyny. Wszystko na miejscu. Zobaczcie, jak to wyglądało!
W artykule wykorzystano grafiki z zasobów Wiki Commons (GNU Free Documentation License).