artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Aby jazda rowerem była bezpieczniejsza

Aby jazda rowerem była bezpieczniejsza

Czas czytania 4 minuty

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce dynamiczny wzrost popularności jazdy na rowerze. Z jednośladów korzystamy zarówno na co dzień, jak i podczas wakacji – albo wynajmując je na miejscu, albo wioząc ze sobą kamperem lub na bagażniku zwykłego auta. Jednak w miarę wzrostu liczby rowerzystów pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa na drogach...

Jak wynika z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (KGP) z 2022 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Tak niepokojące statystyki skłaniają do zastanowienia, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek oraz gdzie szukać rozwiązań, które przyczynią się do spadku liczby wypadków z udziałem rowerzystów.

Rząd i władze lokalne na pierwszej linii

Najważniejszym elementem zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom dwóch kółek jest zaangażowanie władz rządowych oraz samorządowych w rozwijanie infrastruktury rowerowej. Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz modernizacja dróg już istniejących zapewniają wzrost bezpiecznych warunków na drodze.

Ruch rowerowy zyskuje na znaczeniu jako alternatywa dla dojazdów do pracy, centrów handlowych czy miejsc rekreacji. A ponieważ ścieżka rowerowa gwarantuje pierwszeństwo rowerzystom, zapewniając im ochronę podczas przejazdu, istotne jest, aby powstawało ich coraz więcej.

Równouprawnienie na drodze

Ruch drogowy to dynamiczne współdziałanie różnych grup uczestników, w tym kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych. Wszyscy muszą przejawiać wzajemną świadomość, empatię oraz znajomość przysługujących im praw. Bez względu na środek transportu, obowiązują ich te same zasady bezpieczeństwa i przepisy. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność wobec rowerzystów, ustępując im pierwszeństwa, zachowując odpowiednią odległość podczas wyprzedzania oraz przestrzegając ograniczeń prędkości w miejscach, gdzie rowerzyści często się poruszają.  

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian

Innowacyjne rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa

Uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga od kierowców ostrożności i skupienia. Niestety zdarzają się sytuacje, w których pole widzenia jest ograniczone. Często dzieje się tak w sytuacji, gdy kierowca pojazdu skręca w prawo i z tej samej strony nadjeżdża rowerzysta. Również ukształtowanie terenu może wpływać na obniżoną widoczność dwukołowców. Istnieje potrzeba innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W przeszłości wprowadzono już wiele sposobów, takich jak sygnalizacja świetlna, pasy dla pieszych czy sygnały dźwiękowe dla niewidomych, które ułatwiają swobodne poruszanie się na drogach. 

Czy rowerzyści także mogą liczyć na specjalne rozwiązania, które zwiększą ich bezpieczeństwo? Jednym z takich wynalazków jest BikeWatch – proste, zasilane energią słoneczną urządzenie składające się z kosza na śmieci wyposażonego we wbudowany czujnik, który rejestruje nadjeżdżającego rowerzystę z 15-20 metrów, oraz sygnalizator, który ostrzega kierowców o zbliżającym się użytkowniku ścieżki rowerowej.

– Mimo przestrzegania zasad ruchu drogowego i ostrożności, nie zawsze możemy być w 100% pewni co do naszego bezpieczeństwa. Dlatego warto szukać sposobów na to, by zapewnić ochronę rowerzystom, jednocześnie pomagając kierowcom w uważniejszym reagowaniu na obecność użytkowników dwóch kółek. BikeWatch jest odpowiedzią na te potrzeby – mówi Rafał Topolewski, twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.

ReklamaAby jazda rowerem była bezpieczniejsza 2

Wieloczynnikowa misja

Odpowiedź na pytanie, czy polscy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura drogowa, świadomość innych uczestników ruchu drogowego, przestrzeganie przepisów oraz dostępność odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Rafał Topolewski:

– Jazda na rowerze w Polsce rozwija się dynamicznie, ale aby zachować pozytywny trend, wszyscy musimy współpracować na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów. Rząd, władze lokalne, kierowcy oraz sami rowerzyści – każdy ma swój wkład do wniesienia. Poprawa infrastruktury, edukacja oraz wzajemny szacunek na drogach są kluczowymi elementami, które pozwolą nam cieszyć się rowerowymi wyprawami w Polsce bezpiecznie i z przyjemnością. Cieszę się, że możemy dodać swoją cegiełkę do tego procesu w postaci BikeWatch. Mamy nadzieje, że to urządzenie zainteresuje włodarzy gmin i już niedługo rowerzyści będą go mijać podczas rowerowych przejażdżek.

Premiera urządzenia BikeWatch nastąpi 21 września w trakcie Forum Miasteczek Polskich.


Krzysztof Dulny 18.08.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News