artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Przenośna stacja zasilania
  fot. Anker Przenośna stacja zasilania

Przenośna stacja zasilania i mobilne panele - zestaw idealny?

Czas czytania 5 minut

Przenośna stacja zasilania od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów podróżujących kamperami i przyczepami. Stanowi niezbędny element wyposażenia osób, które zdecydowały się na van life, pracują zdalnie z dzikiej głuszy lub biwakują na łonie przyrody. Jak działa? Co zapewnia, czy warto ją kupić i jakie są koszty? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działa stacja?

Najprościej mówiąc: urządzenie zapewnia dostęp do prądu tam, gdzie nie ma mowy o stałym źródle energii elektrycznej lub dostęp do niej jest ograniczony w znacznym stopniu. Można porównać je do awaryjnego zasilacza lub powerbanku o potężnej mocy.

Przenośna stacja zasilania - kino Czy wiesz, jak zrobić kino w dzikiej głuszy? Laptop + rzutnik + przenośna stacja zasilania. „Ekran” przyjechał razem z Tobą, okna można przykryć kocem.

Ceny zaczynają się już od około 1200 zł, przy czym należy pamiętać, że im większe będzie nasze zapotrzebowanie na prąd, tym silniejszej stacji potrzebujemy. Najtańsze nie nadają się do ładowania urządzeń o mocy powyżej 200 W, takich jak np. płyta grzewcza, toster, suszarka lub kompresor powietrza. Niższa cena to również mniej portów do ładowania.

Przenośne stacje zasilania - wybór modelu

Przed zakupem przenośnej stacji ładowania warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jaka jest moc urządzeń, które planujemy ładować? Ilu portów potrzebujemy? I wreszcie: na jak długo udajemy się do miejsca bez stałego źródła prądu? W zależności od potrzeb należy wybrać model, który ułatwi nam pracę zdalną, realizację hobby lub podróże.

Stacja zasilania Anker 

Poniżej prezentujemy modele Anker, marki dostępnej w 146 krajach, która sprzedała ponad 200 milionów produktów. W latach 2020 i 2021 roku stacja zasilania Anker była najczęściej kupowanym produktem w branży ładowania mobilnego, co potwierdza analiza Euromonitor International Shanghai Co., Ltd., mierzona wartością sprzedaży detalicznej w 2020 i 2021 roku, na podstawie badań przeprowadzonych w październiku 2022 roku.

Przenośna stacja zasilania - parametry Podstawowe paramenty techniczne przenośnych stacji zasilania. 

Przegląd modeli: 

1. Przenośna stacja zasilania Anker PowerHouse 521 256Wh 200W

Jak sama nazwa wskazuje, służy do ładowania urządzeń o mocy do 200W. Kosztuje około 1200 zł i jest powszechnie stosowana przez osoby pracujące zdalnie i turystów. Posiada 5 portów do ładowania, w tym jedno gniazdko samochodowe. Pozwala naładować ponad 20 razy smartfon, 4 razy laptop. Standardowa lampa podpięta do stacji będzie pracować przez 16 godzin, wentylator około 5 godzin.

2. Przenośna stacja zasilania Anker PowerHouse 535 512Wh 500W

Urządzenie kosztuje około 2,5 tys. zł. Posiada aż 9 portów i pozwala na ładowanie urządzeń o mocy do 500W. Dzięki tej stacji naładujesz lodówkę turystyczną, drobne urządzenia AGD, np. mikrofalówkę, dron i niewielki telewizor. Bateria wytrzyma 3000 cykli ładowania. Pozwala naładować ponad 40 razy smartfon, 30 razy aparat, 10 razy dron. Lampka podpięta do stacji będzie pracować minimum 11 godzin.

3. Przenośna stacja zasilania Anker PowerHouse 757 1229Wh 1500W

Koszt urządzenia to około 5,5 tys. zł. Ten model jest najdłużej działającą stacją zasilania, która pozwala na ładowanie praktycznie każdego urządzenia za pomocą 9 portów. Do stacji możesz podłączyć AGD (w tym ekspres do kawy) oraz narzędzia typu wiertarka i grill elektryczny. Urządzenia bez problemu obsłuży telewizor. Oczekiwana żywotność to 50 000 godzin.

4. Przenośna stacja zasilania Anker PowerHouse 767 2048Wh 2300W

Koszt stacji wynosi około 9,600 zł. To najsilniejsza stacja zasilania, którą można śmiało porównać do przenośnej elektrowni. Pojemność 2048 Wh, gwarantowana niezawodność przez 3000 cykli ładowania oraz 10 lat eksploatacji. Stacja pozwala na zasilanie praktycznie wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym profesjonalnych lamp fotograficznych o dużej mocy.

Mobilne panele fotowoltaiczne 

Przenośne stacje zasilania można ładować za pomocą mobilnych paneli solarnych. To idealne rozwiązanie dla miłośników van life i turystów podróżujących kamperami lub przyczepami. Panele zostały wykonane z trwałego materiału. Można rozstawić je na dowolnej, równej powierzchni, takiej jak trawnik, piasek, skały. Są bardzo wydajne. Przekształcają do 23% światła słonecznego w energię. Działają również w pochmurne dni.

Stacja zasilania - panele solarneMobilne panele można rozłozyć na kempingu lub w dowolnym miejscu, w którym zatrzymaliście się na biwak. 

Panele solarne Panele są lekkie, nie obciążą kampera lub przyczepy. Po złożeniu zajmują mało miejsca. 

Panele są dostępne w dwóch modelach:

  • Panel solarny Anker 625 100W – koszt około 1400 zł. Urządzenie posiada zintegrowany zegar słoneczny, który pozwala na wyrównanie panelu pod optymalnym kątem w stosunku do promieni słonecznych, co skraca czas ładowania. Panel waży 5 kg, co sprawia, że można zabrać go praktycznie wszędzie. Po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.
  • Panel solarny Anker 531 200W – koszt około 2,5 tys. zł. Urządzenie jest wodoodporne, nie zostanie uszkodzone przez deszcz lub przypadkowe zachlapanie wodą. Kąt ustawienia urządzenia można ustawić w trzech trybach, co minimalizuje czas ładowania.

Panele solarne Anker Podstawowe parametry techniczne paneli solarnych Anker. 

Komu się przyda przenośna stacja zasilania?

Panele słoneczne i przenośne stacje zasilania to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci. Można ich używać w dowolnym miejscu i czasie. Zastosowanie urządzeń jest tak wszechstronne, że można o nim spisać wielotomową księgę. W skrócie: jeśli podróżujesz po świecie, lubisz obcować z naturą, pracujesz zdalnie lub wybrałeś van life, to rozwiązanie przypadnie Ci do gustu.

Przenośna stacja zasilania - laptop Pracujesz zdalnie? Możesz to robić naprawdę wszędzie. Nawet tam, gdzie nie ma gniazdek elektrycznych. 

Poza kempingiem stacji zasilania możesz używać również w domu (i ładować ją za pomocą paneli). Dzięki temu zmniejszysz koszty rachunków za energię elektryczną. Z rozwiązania chętnie korzystają osoby, które mieszkają z dala od dużych miast, a w ich okolicy stosunkowo często występują przerwy w dostawie prądu.

Stacje, panele i ekologia 

Warto podkreślić, że panele słoneczne i przenośne stacje są przyjazne dla środowiska. Nie emitują ani szkodliwych substancji, ani hałasu, który mógłby negatywnie wpływać na żyjące dziko zwierzęta.

Stacja zasilania ekologiczna Chcesz zmniejszyć ślad węglowy? Zrób sobie prąd samodzielnie. 

Jeśli troszczysz się o ekologię, z pewnością wiesz, że nie ma bardziej przyjaznego naturze źródła energii jak promienie słoneczne. Co ciekawe: właśnie ten surowiec jest darmowy, w odróżnieniu od gniazdek elektrycznych. Panele solarne w znaczący sposób pozwolą zmniejszyć ślad węglowy. Urządzenia są trwałe, przewidziane na długotrwałe działanie, co sprawia, że nie trzeba ich często wymieniać. To zakup na lata, który procentuje.


Redakcja21.09.20230
Artykuł powstał we współpracy z marką Anker
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News