Caravaning w Polskim Związku Motorowym ma długą tradycję, zapoczątkowaną w 1973 roku. W 1984 roku, a więc 11 lat później ustanowiono tzw. Ogólnopolski Konkurs Caravaningowy PZM i od tej pory ustalona część zlotów z kalendarza organizacji powiązana jest z rywalizacją. Mimo zmian w historii, zwyczajów oraz nazw, nieprzerwanie bawią się na nich dorośli i młodzież. W 2025 rundy Caravaningowych Mistrzostw Polski PZM odbędą się pod patronatem Redakcji Polskiego Caravaningu.
Kalendarz zlotów organizowanych przez kluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym wypełniają imprezy caravaningowe o różnych rangach i zasięgach i z reguły jest to około pięćdziesiąt wydarzeń każdego sezonu. Integracja, poznawanie regionu, zabawy, konkursy, wspólny posiłek zlotowy to taki must have każdego wydarzenia, ale dla miłośników sportowej rywalizacji trzy zloty w kalendarzu to pozycje niemal obowiązkowe w planowaniu urlopu wypoczynkowego.
Konkurs organizowany jest corocznie w postaci trzech rund odbywających się w trakcie zlotów ogólnopolskich. Na czym polegają rozgrywki? Rywalizujące między sobą rodziny sprawdzają swoją wiedzę rozwiązując test z przepisów ruchu drogowego. Pytań jest raptem pięć, zatem czas ogranicza się tu również do pięciu minut.
Kolejnym punktem jest uczestnictwo w maratonie rodzinnym, pod nazwą którego kryją się przeróżne konkurencje zręcznościowe. Tu czasem jest dość zabawnie, bowiem głównie o zabawę chodzi. Ale to tylko dla zmyłki. Tym, którzy mają zakusy stanąć na podium, nawet brew nie drgnie, gdy walka o cenne punkty trwa.
Konkurencja polega na jak najszybszym przejechaniu wyznaczonej trasy tak, aby umieszczona na talerzu piłeczka z niego nie wypadła. Przejazd wymusza zatem na kierowcy konieczność skupienia na piłeczce, ale i pachołkach wyznaczających szlak. Płynna jazda z zaciśniętymi zębami niczym pierwsze kilometry w ośrodku szkolenia kierowców, ale chętnych zawsze jest mnóstwo i emocje niemałe. Co by nie powiedzieć, w warunkach drogowych może przekładać się to na umiejętność prowadzenia samochodu w sposób dynamiczny, ale też nie powodujący utraty przyczepności kół.
Warto dodać, że uczestnicy pokonują trasę samochodem podstawionym przez organizatora rundy. A gdzie młodzież lata, gdy bawią się mama i tata?
Podczas opisywanych tu rund młodzi uczestnicy w przedziale wiekowym od 10 do 18 lat również biorą udział w konkurencjach zręcznościowych, a także sprawdzają swoją wiedzę z przepisów ruchu drogowego w zakresie wiedzy koniecznej do zdobycia karty rowerowej. W konkurencji głównej na samochód mają jeszcze czas, ale trasę na swoim torze pokonują dwa razy: na hulajnodze napędzanej siłami mięśni nóg oraz na elektrycznej. Podobnie jak u dorosłych - każda runda kończy się uhonorowaniem zwycięzców, a wyłonienie najlepszych z całego sezonu następuje po zakończeniu wszystkich rund.
Każda z trzech rund w danym roku wyłania najlepsze drużyny oraz kluby. Dodatkowo na zakończenie sezonu wyniki z trzech rund podsumowuje się i tym samym wyłania Caravaningowych Mistrzów Polski PZM. Uhonorowanie zwycięzców szarfami oraz pucharami odbywa się pod koniec roku.
Pierwsza runda odbędzie się w dniach 30 kwietnia do 4 maja podczas Bajkowego Zlotu Caravaningowego ACK Benimar Polska w Marinie Lasoki w Kędzierzynie-Koźlu. Organizatorem jest Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski.
Druga runda odbędzie się w dniach 6-8 czerwca na terenie Ludowego Klubu Sportowego Piast w Ożarowicach (informacje na temat zlotu w przygotowaniu). Organizatorem jest Klub Motorowy Górników i Energetyków z Bytomia.
Trzecia runda odbędzie się w dniach 12-14 września w Rybniku. Organizatorem tej ostatniej rundy jest Śląski Klub Motorowy. (informacje na temat zlotu w przygotowaniu)
Caravaningowe Mistrzostwa Polski PZM to nie tylko rywalizacja i emocje, ale także okazja do poznania nowych ludzi i wspólnej zabawy w gronie pasjonatów caravaningu. Każdy uczestnik, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie – od konkurencji sprawnościowych po testy wiedzy teoretycznej. Zakończenie sezonu, pełne radości i dumy z osiągniętych wyników, jest zwieńczeniem całorocznych osiągnięć i zaangażowania wszystkich ekip.
Fot. Marcin Turko, Bartosz Komarnicki