artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Właściwe przechowywanie opon

Czas czytania 4 minuty
Właściwe przechowywanie opon

Wymiana ogumienia jest koniecznością, przed którą każdy kierowca staje dwa razy do roku –   zmiana na opony zimowe, a później na letnie. Co jednak zrobić z oponami, które nie są w danym momencie używane?

Niezbędne jest ich właściwe przechowywanie, aby można było na nich bezpiecznie jeździć w kolejnym sezonie. Wielu właścicieli aut decyduje się skorzystać z usług magazynowych oferowanych przez warsztaty samochodowe i serwisy oponiarskie. Jest to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również gwarancja, że opony będą przechowywane w należytych warunkach. Z drugiej jednak strony, wielu kierowców – głównie ze względów finansowych – składuje opony we własnych garażach lub piwnicach. Na co zatem kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, magazynując swoje opony? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek.

Przechowywanie opon – na stojąco czy na leżąco?
Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoich zwolenników wśród kierowców. Profesjonaliści są jednak zgodni, że przechowywanie opon na stojąco jest lepszym wyjściem.
- Jeżeli kierowcy chcą należycie zadbać o ogumienie oraz zapobiec powstawaniu odkształceń, powinni dodatkowo obracać opony na drugą stronę co kilka tygodni – mówi Rainer Binder ze sklepu internetowego oponytanio.pl. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup specjalnego wieszaka na opony, na którym mogą one bezpiecznie czekać do następnego sezonu.

Właściwe miejsce przechowywania opon
Eksperci wyraźnie odradzają jedną z najczęściej stosowanych metod składowania opon – układanie ich jedna na drugą, w szczególności, gdy przechowywane są wraz z zamocowaną felgą. Pod ciężarem opon leżących na górze, na tych znajdujących się niżej mogą powstać odkształcenia. Dodatkowo, mogą pojawić się później problemy z ich wyważeniem. Istotną kwestią przy składowaniu opon jest jednak nie tylko „jak”, ale również „gdzie”, gdyż nie każde miejsce jest do tego odpowiednie.

ReklamaWłaściwe przechowywanie opon 1
Właściwa temperatura
Pomieszczenia ze zbyt niską temperaturą są w dłuższej perspektywie „zabójcze” dla opon. Specjalista od ogumienia, Rainer Binder, zaleca, aby magazynować opony w miejscach z odpowiednim ogrzewaniem i wentylacją. „Idealna temperatura wynosi między 15 a 25 stopni. Nie powinno się również trzymać opon w pobliżu grzejników oraz wystawiać ich na działanie promieni słonecznych”. Ponadto, zwiększenie ciśnienia w oponach na okres magazynowania o 0,5 bara ponad zalecaną wartość pomaga zachować je w dobrej kondycji.

Oznaczenie opon
Zmieniając opony, kierowcy zawsze powinni mieć przy sobie kredę. Posłuży ona do oznaczenia, na której osi i po której stronie samochodu należy zamontować oponę. Prosty zapis „LP” (lewa strona, przód) będzie bardzo pomocny przy zakładaniu opon w nowym sezonie. Zastosowanie tych zaledwie kilku prostych zasad pozwoli oponom zimować w należytych warunkach.

Sprawdzenie stanu opon
Przed schowaniem opon do garażu, należy poświęcić chwilę na ich pielęgnację. Na początku opony wraz z felgami powinny zostać dokładnie umyte. W celu pozbycia się wyjątkowo upartego brudu oraz pyłu hamulcowego z felg, zaleca się użycie specjalnych środków czyszczących. Następnym krokiem powinno być uważne obejrzenie gumy opon i sprawdzenie, czy nie ma na niej żadnych pęknięć, rys, wybrzuszeń ani nieszczelności. Jeżeli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia na ogumieniu, nie nadaje się ono do magazynowania, a jedynie do utylizacji.

ReklamaWłaściwe przechowywanie opon 2
Wymiana opon w razie potrzeby

Jazda na uszkodzonych oponach stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu. Niebezpieczne jest również używanie opon, które nie mają wymaganej minimalnej głębokości bieżnika.

Przechowywanie opon – PORADY W PIGUŁCE:
• Przechowuj opony w pozycji stojącej, a nie leżącej jedna na drugiej;
• Zaleca się używanie specjalnych wieszaków na opony;
• Umyj opony dokładnie i sprawdź, czy nie są uszkodzone. Zmierz głębokość bieżnika i wymień opony, jeśli to konieczne;
• Oznacz opony kredą: „P” jako przód, „T” jako tył oraz „P” jako prawa strona i „L” jako lewa strona;
• Zwiększ ciśnienie w oponie o 0,5 bara ponad zalecane;
• Wybierz suche pomieszczenie z dobrą wentylacją;
• Najlepsza temperatura pomieszczenia do magazynowania opon wynosi pomiędzy 15 a 25 stopni C;
• Unikaj składowania opon przy oknach i w pobliżu grzejników.

Źródło: Business Wire
Zdj.: autokult.pl
Oprac. JZ


18.11.2013
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News