„O dobre prawo i wysokie standardy w turystyce” – pod takim hasłem odbyły się obrady Kongresu Polskiej Izby Turystyki w Izraelu.
Podjęte na Kongresie prace merytoryczne miały na celu zdiagnozowanie problemów, które hamują rozwój polskiej turystyki i dobranie odpowiednich środków służących do ich wyeliminowania. Uczestnicy dyskutowali zarówno na temat gruntownych zmian w prawie turystycznym, jak i wysokich standardów usług turystycznych.
- W kwestii zmian w prawie możemy zrobić głównie to, co robimy od lat – mówił Paweł Niewiadomski, prezes PIT. - Dopominać się o kompleksową nowelizację, o podjęcie sprawy szarej strefy, o zwiększenie bezpieczeństwa turystów poprzez utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, o uwzględnienie w prawie tych zmian, które wynikają z postępu cywilizacyjnego i coraz wyższych wymagań turystów w odniesieniu do jakości usług turystycznych. Możemy i chcemy brać aktywny udział w procesie legislacyjnym.
Podczas obrad plenarnych zaprezentowano efekty prac Komisji Problemowych, które obradowały dzień wcześniej. Komisja ds. Turystyki Wyjazdowej zajęła się kwestią koniecznych zmian w prawie turystycznym, dochodząc do wniosku, że: przedsiębiorcom turystycznym i turystom potrzebne jest dobre prawo turystyczne i oparte na nim usługi turystyczne o wysokim standardzie, a prawo turystyczne wymaga gruntownych zmian, od wielu lat postulowanych przez Polską Izbę Turystyki.
Tymczasem prace nad tymi zmianami wstrzymano, jak twierdzi Izba – ze szkodą dla przedsiębiorców turystycznych i turystów. PIT ma za złe władzom resortu, że nie zależy im na zmianie przestarzałych, niedoskonałych lub błędnych przepisów, apelując o całkiem nową ustawę o turystyce, która kompleksowo ureguluje wszelkie obszary działalności turystycznej.