artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Najlepiej spożyć przed...

Czas czytania 4 minuty
Najlepiej spożyć przed...

Zazwyczaj informacje o dacie przydatności produktu do spożycia znaleźć można na jogurtach i paczkowanej wędlinie. Istnieje jednak szereg części w samochodzie, które także mają określony czas ważności.

Podobnie jak w przypadku środków spożywczych, przestrzeganie zaleceń producentów aut ma także istotne znaczenie dla kierowcy. Regularna kontrola tych części pozwala uniknąć poważnych awarii, kar dla właściciela pojazdu i uchronić przed niepotrzebnym niebezpieczeństwem.

Tak jest np. w przypadku poduszek powietrznych i napinaczy pasów bezpieczeństwa w starszych samochodach. Pierwsze konstrukcje tych części obejmowane zostawały określonym terminem ważności. Okres przydatności waha się tutaj średnio w przedziale od 10 do 15 lat. Po upływie tego czasu airbagi i elementy pasów bezpieczeństwa powinny być wymienione na nowe. W przeciwnym razie właściciel bierze na siebie potencjalne ryzyko związane z nieprawidłowym działaniem „szelki” lub nie otworzenia się airbagów podczas wypadku.

Problemu wymiany tych części w większości przypadków nie mają już nowsze konstrukcje aut. Zazwyczaj okres ważności poduszek powietrznych obowiązuje dożywotnio, a więc do czasu zeszrotowania samochodu. Jednak warto zawsze sprawdzić poprawność działania tych elementów, nawet jeśli samochód brał udział w drobnej stłuczce.

Swój okres przydatności mają także różnego rodzaju filtry: kabinowy, powietrza, paliwa. Ich żywotność określa się średnio na każde przejechane 15 000 kilometrów lub minimum raz do roku. Zapchany filtr kabinowy skutkuje zabrudzeniem układu wentylacyjnego i klimatyzacji. Pierwsze niepokojące oznaki to parowanie szyb od wewnątrz, nieprzyjemny zapach i wilgoć w kabinie.

ReklamaNajlepiej spożyć przed... 1
W przypadku filtra olejowego jego wymiana uzależniona jest od częstotliwości wymiany oleju w silniku. Każdy producent przedstawia wyczerpujące zalecenia w książce pojazdu odnośnie regularności wymiany oleju w zależności od konkretnego modelu. Ważne jest, aby filtr olejowy wymieniać na nowy za każdym razem, gdy wprowadzamy do jednostki napędowej świeżą porcję cieczy smarującej. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że do łożysk silnika nie dostają się żadne zanieczyszczenia.
Poważne szkody dla samochodu i portfela kierowcy może przynieść zbyt długo eksploatowany pasek rozrządu. W zależności od producenta jego okres trwałości waha się od 75 000 do 150 000 kilometrów. Gdy pasek zostanie zerwany w najlepszym przypadku skończyć się to może wygięciem zaworów, w najgorszym pęknięciem tłoków i całkowitą kapitulacją jednostki.

Bagatelizowany przez dużą rzeszę kierowców, a mający kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych, jest płyn w układzie hamulcowym. Jego optymalne właściwości sprawdzają się średnio w ciągu dwóch lat. Mniej więcej po takim okresie w płynie hamulcowym zaczyna pojawiać się więcej wody (występuje tak zwane zjawisko higroskopii, czyli pochłaniania wilgoci z otoczenia) niż substancji efektywnej. Układ hamulcowy, po pierwsze, nie będzie działał z właściwą siłą, po drugie, zacznie korodować.

Żywotność opon to temat powszechnie znany. Wszyscy wiemy, że pneumatyki należy zmienić zanim wysokość bieżnika nie stopnieje do 1,6 mm. Prawo o ruchu drogowym jest w tej materii bardzo liberalne, dlatego nie należy z uporem maniaka czekać z wymianą opon do momentu osiągnięcia tej granicy. W przypadku opon zimowych zaleca się, aby wymienić je na nowe przy wysokości bieżnika 4 mm. Opony letnie przy 3 mm. Maksymalna żywotność pneumatyków, pomijając takie czynniki jak styl jazdy kierowcy, warunki pogodowe, sposób przechowywania, itd., eksperci ustalają na maksymalny okres do sześciu lat.

ReklamaNajlepiej spożyć przed... 2
No dobrze, ale skąd wiadomo kiedy dana opona została wyprodukowana? Informację tą producenci opon zamieszczają na tzw. numerze DOT, umieszczonym na zewnętrznej stronie swojego towaru. Numer DOT wskazuje w pierwszej kolejności tydzień i rok produkcyjny danej opony. Na przykład numer DOT: 3009 wskazuje na 30 tydzień 2009 roku.

Bardzo pożądane jest posiadanie w samochodzie apteczki o ważnej dacie przydatności. Za taką z pozoru błahostkę kierowcy otrzymują najwięcej mandatów od nadgorliwych policjantów. Według europejskich norm maksymalny okres użytkowania dla samochodowego zestawu pierwszej pomocy wynosi 5 lat.

Źródło: www.motogazeta.mojeauto.pl
Oprac. JZ


02.04.2013
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News