artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy

Egzotyczne wyjazdy wymagają przygotowania

Czas czytania 4 minuty
Egzotyczne wyjazdy wymagają przygotowania

Jesienią i zimą Polacy częściej niż w sezonie letnim decydują się na wyjazdy do takich miejsc, jak Tajlandia, Filipiny, Afryka czy Ameryka Południowa. Podróż do wielu z nich wiąże się z obowiązkiem wykonania przed wyjazdem szczepień chroniących przed chorobami egzotycznymi.

Eksperci radzą też, by dobrze wyposażyć swoją apteczkę. Osoby wybierające się na egzotyczną wyprawę powinny również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Egzotyczne wyjazdy wymagają starannego przygotowania. Caravaningowcy powinni zaplanować (chociaż w jakimś stopniu) trasę, sprawdzić jakie drogi są płatne w poszczególnych krajach, przez które będą przejeżdżali, a następnie zaplanować co chcą zwiedzić. To jednak nie wszystko. Najważniejszą kwestią bowiem jest zdrowie! Podstawą są obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobom powszechnym w miejscu planowanego wypoczynku. Informacje o tym, jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem do konkretnego kraju, można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam też na bieżąco publikowane są informacje o sytuacji zdrowotnej w poszczególnych częściach świata, m.in. o panujących epidemiach.
– Jeżeli w kraju, w którym obowiązkowe jest szczepienie przeciwko danej chorobie, turysta zachoruje na nią, ubezpieczyciel ma prawo odmówić mu pomocy i wypłaty odszkodowania, powołując się na rażące niedbalstwo ubezpieczonego. Warto również podkreślić, że w krajach, gdzie obowiązkowe jest szczepienie, należy mieć przy sobie tzw. żółtą książeczkę, czyli książeczkę szczepień, Międzynarodowy Certyfikat Szczepień – mówi Małgorzata Morańska, specjalista ds. PR i marketingu w firmie Europ Assistance Polska.

ReklamaEgzotyczne wyjazdy wymagają przygotowania 1
W czasie egzotycznych wakacji najczęściej zgłaszanymi do centrów alarmowych ubezpieczycieli problemami zdrowotnymi są zatrucia pokarmowe, drobne urazy i rany, które źle się goją w wilgotnym klimacie. Turyści często zgłaszają także ugryzienia i ukąszenia przez zwierzęta. W innym klimacie łatwo ponadto o problemy ze strony układu pokarmowego, przede wszystkim biegunki i zaparcia. Dlatego w podróży niezbędna jest dobrze zaopatrzona apteczka.
– Egzotyczne kierunki wiążą się z długotrwałą podróżą, ze zmianą czasu, a wówczas organizm reaguje osłabieniem i mniejszą tolerancją. Warto przed takimi podróżami przygotować swój organizm na takie zmiany, przestawić swój zegar biologiczny, nie forsować go zbytnio i przygotować się do tego, że możemy faktycznie nie tolerować nawet najbardziej sprawdzonych potraw w danym środowisku. Aby uniknąć ryzyka chorób ze strony układu pokarmowego, należy bezwzględnie przestrzegać higieny, unikać spożywania surowych mięs i ryb, często myć ręce, korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł wody – mówi Małgorzata Morańska.

W niektórych regionach świata trudno jest zorganizować opiekę medyczną o podobnym do europejskiego standardzie. Proces organizacji pomocy medycznej w takich krajach jest czasami dłuższy i wiąże się z długim transportem do placówki medycznej o wysokim standardzie. Jak podkreśla Morańska, podróżujący powinni więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które np. pokryje koszty leczenia czy transportu do Polski.

ReklamaEgzotyczne wyjazdy wymagają przygotowania 2
Źródło: ttg.com.pl
Oprac. JZ


12.11.2014
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News