Często kiedy podróżujemy, zastanawiamy się nad tym, jak nasze zachowanie zostanie odebrane. Czy istnieją uniwersalne zasady savoir-vivre i jak się ich nauczyć? Pomóc może projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Każdy wie, czym jest kultura osobista, ale mało kto potrafi precyzyjnie określić, co się na nią składa, ponieważ pojęcie kultury osobistej obejmuje elementy ocenne i subiektywne. Ogólnie ujmując, jest to zespół wyuczonych cech pozwalających zachować się w pewnej sytuacji i środowisku.
Dobre zwyczaje w Unii Europejskiej
Powitania, pożegnania, formułowanie próśb czy przeprosin, spożywanie posiłków oraz przyjmowanie prezentów to uniwersalne aspekty dobrych manier, których reguły należy respektować we współczesnych kulturach europejskich. Różnice kulturowe mogą prowadzić do nieporozumień. Uważajmy zatem na gesty we Włoszech i zastanówmy się dwa razy, jeśli przyjdzie nam do głowy poproszenie o kapcie, będąc w gościach we Francji.
Nie bez znaczenia jest również pamiętanie o zachowaniach niewerbalnych np. gestach. Najnowsze badania dowodzą, że odbiór komunikatu zależy w największym stopniu od ruchów naszego ciała czy mimiki. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, najlepiej trzymać się przyjętych w Europie standardów zachowania, które narodziły się w kulturze dyplomacji, a ta bazuje przede wszystkim na zwyczajach francuskich i brytyjskich.
MSW uczy dobrych manier
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło niedawno na swojej stronie internetowej publikację filmów edukacyjnych, które mają przybliżyć dobre maniery, obowiązujące w dyplomacji. Jednak reguły te obowiązują również w komunikacji biznesowej. Zasady savoir-vivre przedstawia Ambasador RP w Paryżu, Tomasz Orłowski, który jest również autorem książki „Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał i etykieta”.