artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Airstream w kulturze

Czas czytania 2 minuty
Airstream w kulturze

Objazdowe Muzeum Beatników zrodziło się z chęci poszerzenia zasięgu Muzeum Beatników w North Beach w San Francisco. Jest to program stworzony po to, by przybliżyć historię tzw. beat generation.

Objazdowa wersja muzeum porusza się po Stanach Zjednoczonych wielkim kamperem, który ciągnie właśnie przyczepę Airstream, w której znajdziemy pamiątki po Jacku Kerouacu i Allenie Ginsbergu. Są wśród nich rękopisy książek i wierszy, listy oraz wczesne wydania dzieł. Jednym z najbardziej wartościowych eksponatów jest unikalna kopia poematu Ginsberga pt. „Skowyt”, uważanego za dzieło, od którego rozpoczęła się epoka beatników w literaturze. Beat generation to kawał historii literatury i muzyki lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w USA. Warto przypomnieć takie nazwiska, jak: Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Lawrence Ferlinghetti, Ken Kesey („Lot nad kukułczym gniazdem”), Jerry Garcia czy Neal Cassady (jednym z twórców muzeum jest John Allen Cassady, syn Neala). Muzycznym symbolem tamtej epoki jest oczywiście Bob Dylan, którego zdjęcie z Allenem Ginsbergiem zdobi ścianę przyczepy.

Airstream w kulturze 1Muzeum Beatników powstało niespełna cztery lata temu, w 2003 roku. Rok później przybrało też formę objazdową. A wszystko zaczęło się w 1995 roku, gdy Jerry Cimino założył stronę internetową www.kerouac.com, która w przejrzysty i ciekawy sposób przedstawia poszczególne postaci, które miały wpływ na literaturę, poezję i muzykę tych niezwykłych czasów.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Airstream w kulturze 2
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.thebeatmuseumonwheels.com

Roksana Łosin


03.03.20090