artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Tatrzańskie jaskinie
  fot. wikipedia.org Tatrzańskie jaskinie

Tatrzańskie jaskinie

Będąc na Podhalu warto wiedzieć, że oprócz podziwiania pięknych panoram górskich i zwiedzania urokliwych góralskich miasteczek i wsi, możemy też zejść pod ziemię – dosłownie. W polskiej części Tatr znajdują się bowiem 864 jaskinie, których łączna długość przekracza 134 km.

Niestety nie do wszystkich się dostaniemy. Dla turystów dostępnych jest jedynie sześć z nich. To jednak wystarczy aby odwiedzić całkiem nowy dla nas świat.

Jaskinia Mroźna

Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jej całkowita długość wynosi 773 m i w zasadzie jest to ten jeden korytarz. Została odkryta w 1934 roku, a turystom udostępniana jest od połowy ubiegłego wieku. Swoją nazwę zawdzięcza panującej tam niskiej temperaturze (6 st. C), która utrzymuje się nawet w gorące dni.

Zwiedzanie jaskini jest możliwe w okresie od 26 kwietnia do 30 października ( w godz. od 9.00 do 17.00). Jest oświetlana, a zwiedzanie (około 40 minut) odbywa się tylko przy udziale przewodnika.  Wstęp do jaskini jest płatny - 4 zł.

Jaskinia Mylna

W Dolinie Kościeliskiej w masywie Raptawickiej Turni znajduje się Jaskinia Mylna. Ma dwa otwory wejściowe. Jaskinia to system podziemnych korytarzy o łącznej długości 1630 m, dla turystów udostępniane jest około 300 m. Można zwiedzać ją bez przewodnika, konieczne jest jednak posiadanie latarki –bez światła łatwo można pobłądzić. Przez wąskie i niskie korytarze prowadzi czerwony szlak, natomiast czerwone trójkąty i kółka do dwóch ślepych, ale wartych odwiedzenia komór.

Obłazową Jamę można zwiedzić bez latarki, znajdują się w niej bowiem dwa okna skalne. Dalej dojdziemy do Głównego Korytarza, a następnie do rozgałęzienia – należy podążać prosto, gdyż w lewo prowadzi ciąg nieudostępniany turystycznie. Na kolejnym rozgałęzieniu prawa odnoga skręca do jednej z największych sal jaskini: Wielkiej Izby o wymiarach 5 m na 16 m i wysokości 10 m. Odchodzi z niej nieudostępniany turystom korytarz, który łączy się z Jaskinią Raptawicką.

Główny szlak wiedzie na rozgałęzieniu prosto i prowadzi do kolejnego rozwidlenia. Lewa odnoga, oznakowana czerwonymi trójkątami na białym tle, biegnie Ulicą Pawlikowskiego do sali Chóry; prosto natomiast prowadzi szlak główny, który skręca dalej w Białą Ulicę. Boczny szlak znakowany czerwonymi kółkami na białym tle odchodzi do jednej z największych sal jaskini, Skośnej Komory. Głównym szlakiem podążamy natomiast do korytarza zwanego Wielkim Chodnikiem, który biegnie przez półkę w ścianie ponad 3-metrową szczeliną. Przejście jest ubezpieczone łańcuchem, ponieważ może być śliskie. Wyjście znajduje się Komorze Końcowej.

Jaskinia Obłazkowa

Kolejna jaskinia – Obłazkowa, udostępniona turystom znajduje się w Dolinie Kościeliskiej u podnóża Raptawickiej Turni nad korytem Kościeliskiego Potoku. Można ją zwiedzać bez przewodnika jednak należy posiadać latarkę.

Za otworem wejściowym znajdziemy się w głównej komorze, zwaną Wstępną. Z niej ciasnym korytarzem dojdziemy do rozwidlenia: lewa odnoga jest ślepa, natomiast idąc prosto, dotrzemy do pierwszego z trzech przejść do Przekopu i dalej Komory Końcowej. Drugie i trzecie przejścia znajdują się 5 metrów dalej, a korytarz kończy się w ciasnej szczelinie. Tu musimy przygotować się na to, że dalszą część trasy przejdziemy na czworaka oraz będziemy musieli się czołgać. Następnie dotrzemy do Komora Końcowa o wymiarach 6 na 10 m i wysokości 6 m.

Jaskinia Raptawicka

Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, w Raptawickiej Turni w Tatrach Zachodnich. Długość jaskini wynosi 560 m i prowadzi do niej czarny szlak. Jaskinia jest dostępna dla turystów przez cały rok, można zwiedzać ją samodzielnie.

Zaraz po wejściu schodzimy 4 metry w dół po drabince. Tak dostaniemy się do głównej komory o wymiarach 10 m na 40 m i wysokości 15 m. Korytarz biegnący w prawo prowadzi szerokim chodnikiem do 4-metrowej studzienki, za którą dalej znajduje się kolejna studzienka, a na jej dnie Sala pod Zwaliskiem. Boczna odnoga prawego korytarza wiedzie do Dolnej Komory, największej sali w jaskini. Ma ona wymiary 12 m na 20 m i wysokość nawet do 10 m, wychodzi z niej kilka korytarzy.

Smocza Jama

W Wąwozie Kraków, w Dolinie Kościeliskiej znajduje się Smocza Jama. Jaskinia ma długość 44 m i prowadzi przez nią żółty szlak z Polany Pisanej. Jaskinia jest dostępna dla turystów bez przewodnika przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że zimą szlak bywa oblodzony. Konieczne jest zabranie swojej latarki. Trasa ubezpieczona jest łańcuchami.

Jaskinia Dziura

W Tatrach Zachodnich, u stóp Ściany nad Dziurą w grzbiecie Spaleńca znajduje się jaskinia o wdzięcznej i adekwatnej nazwie Dziura. Długość jaskini to 175 m., a temperatura wewnątrz waha się od -6 st. C zimą do 4 st. C na początku jesieni. Do tej jaskini doprowadzi niebieski szlak. Możliwe jest samodzielne zwiedzanie, jednak potrzebujemy latarek.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy