Historycznym centrum Ostrawy jest Morawska Ostrawa. Jest trzecim co do wielkości miastem Czech. Z Ostrawy zaledwie w ciągu 20 min można dojechać samochodem w Beskidy. Do najważniejszych zabytków przyrody należą rezerwat przyrody Polanská niva, z zachowanym lasem łęgowym, oraz wzgórze Landek. Warto także zwrócić uwagę na największy w Czechach głaz narzutowy, Kunčický, o wadze ponad 17,5 tony. Kutná Hora - katedra św. Barbary w 1995 r., miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Katedra św. Barbary (chrám sv. Barbory) to unikatowe dzieło architektury gotyckiej, wpisane w 1995 r. na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Niedaleko katedry stoi kaplica Bożego Ciała – niedokończona gotycka budowla z przełomu XIV i XV w. Pierwotnie miała służyć za kostnicę. Z tarasu roztacza się piękny widok na miasto.
Ołomuniec to historyczna stolica Moraw. W 1573 r. jezuici założyli tu akademię, która przekształciła się w uniwersytet (dzisiejszy Uniwersytet Palackiego). Największym placem w Ołomuńcu jest Górny Rynek (Horní náměstí). Znajdują się na nim renesansowy ratusz z XV w. – niestety, przebudowany w duchu socjalizmu, barokowe fontanny Cezara i Herkulesa oraz zabytek UNESCO - barokowa kolumna Trójcy Przenajświętszej, 35-metrowa grupa rzeźbiarska zaprojektowana przez V. Rendera. Rynek i miasto można podziwiać z wieży ratuszowej. W Dolnym Rynku (Dolní náměstí) wznoszą się: kościół Kapucynów z połowy XVII w. oraz renesansowy narożny Pałac Hauenschilda, wybudowany pod koniec XVI w. Przez jakiś czas mieszkał w nim Leopold Mozart ze swoimi dziećmi, Wolfgangiem i Nanerlem. Kościół św. Maurycego (chrám sv. Mořice) z XV i XVI w. kryje najwspanialsze na Morawach organy. Wybudowany przez mistrza Engelera w latach 1740–45 instrument ma ponad 10 tys. piszczałek. Corocznie w kościele odbywa się międzynarodowy festiwal organowy. Obok kościoła stoi fontanna Merkurego z 1727 r.
Pardubice - współczesne dzieje miasta związane są przede wszystkim z wyścigami konnymi. Już od 1874 r. w październiku odbywa się Wielka Pardubicka (Velká Pardubická), jedna z najtrudniejszych gonitw konnych w Europie (długość toru 6900 m, 39 przeszkód). Właśnie z Pardubic w 1910 r. po raz pierwszy w Czechach wystartował samolot (niejaki inżynier Kašpar doleciał nim aż do Pragi). Poza tym produkuje się tu słynny czeski semtex, bardzo trudny do wykrycia materiał wybuchowy o potężnej sile rażenia. Rynek otaczają późnogotyckie, renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie. Najbardziej znany jest dom nr 50 – U Jonáše, z fasadą z 1797 r. Na rynku znajdują się również neorenesansowy ratusz oraz słup morowy z 1695 r. Największą atrakcją jest pardubicki zamek, którego początki sięgają XIII w. Dzisiejszy charakter zawdzięcza przebudowie z 1. poł. XVI w., kiedy to należał do rodu Perštejnów. Na zamku można podziwiać m.in. oryginalne renesansowe stropy kasetonowe. W Pardubicach odbywa się też festiwal muzyczny, organizowany w kwietniu i maju, oraz festiwal wina w sierpniu. Wielka Pardubicka tradycyjnie odbywa się w październiku.