artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Północne Czechy

Północne Czechy

Historycznym centrum Ostrawy jest Morawska Ostrawa. Jest trzecim co do wielkości miastem Czech. Z Ostrawy zaledwie w ciągu 20 min można dojechać samochodem w Beskidy. Do najważniejszych zabytków przyrody należą rezerwat przyrody Polanská niva, z zachowanym lasem łęgowym, oraz wzgórze Landek. Warto także zwrócić uwagę na największy w Czechach głaz narzutowy, Kunčický, o wadze ponad 17,5 tony. Kutná Hora - katedra św. Barbary w 1995 r., miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Katedra św. Barbary (chrám sv. Barbory) to unikatowe dzieło architektury gotyckiej, wpisane w 1995 r. na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Niedaleko katedry stoi kaplica Bożego Ciała – niedokończona gotycka budowla z przełomu XIV i XV w. Pierwotnie miała służyć za kostnicę. Z tarasu roztacza się piękny widok na miasto.

Ołomuniec to historyczna stolica Moraw. W 1573 r. jezuici założyli tu akademię, która przekształciła się w uniwersytet (dzisiejszy Uniwersytet Palackiego). Największym placem w Ołomuńcu jest Górny Rynek (Horní náměstí). Znajdują się na nim renesansowy ratusz z XV w. – niestety, przebudowany w duchu socjalizmu, barokowe fontanny Cezara i Herkulesa oraz zabytek UNESCO - barokowa kolumna Trójcy Przenajświętszej, 35-metrowa grupa rzeźbiarska zaprojektowana przez V. Rendera. Rynek i miasto można podziwiać z wieży ratuszowej. W Dolnym Rynku (Dolní náměstí) wznoszą się: kościół Kapucynów z połowy XVII w. oraz renesansowy narożny Pałac Hauenschilda, wybudowany pod koniec XVI w. Przez jakiś czas mieszkał w nim Leopold Mozart ze swoimi dziećmi, Wolfgangiem i Nanerlem. Kościół św. Maurycego (chrám sv. Mořice) z XV i XVI w. kryje najwspanialsze na Morawach organy. Wybudowany przez mistrza Engelera w latach 1740–45 instrument ma ponad 10 tys. piszczałek. Corocznie w kościele odbywa się międzynarodowy festiwal organowy. Obok kościoła stoi fontanna Merkurego z 1727 r. 

Litovel oddalony zaledwie o 7 km od Ołomuńca,  często bywa określany mianem Hanackiej Wenecji. Nazwa bierze się stąd, że miasto leży na sześciu ramionach Morawy. Dzięki temu, że kolej oraz główna droga są poprowadzone przez zachodnią część miasta, starówka tworzy jedną zwartą całość. Na rynku (náměstí Přemysla Otakara) stoi ratusz z 1557 r. Podczas renesansowej przebudowy w 1572 r. dostawiono 72-metrową wieżę. Przed ratuszem wznosi się słup morowy z 1724 r. Rynek otaczają zabytkowe kamienice. Najcenniejszym zabytkiem jest Svatojánský most z 1592 r., trzeci (po Pradze i Písku) pod względem wieku kamienny most w Czechach, a najstarszy na Morawach. Zamek Bouzov 

to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów zamków w okolicy. Wzniesiony w XIII w., miał kilku właścicieli, m.in. w 1696 r. wykupili go Krzyżacy. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie rozpoczętej w 1895 r., która trwała aż do początku I wojny światowej.

Pardubice - współczesne dzieje miasta związane są przede wszystkim z wyścigami konnymi. Już od 1874 r. w październiku odbywa się Wielka Pardubicka (Velká Pardubická), jedna z najtrudniejszych gonitw konnych w Europie (długość toru 6900 m, 39 przeszkód). Właśnie z Pardubic w 1910 r. po raz pierwszy w Czechach wystartował samolot (niejaki inżynier Kašpar doleciał nim aż do Pragi). Poza tym produkuje się tu słynny czeski semtex, bardzo trudny do wykrycia materiał wybuchowy o potężnej sile rażenia. Rynek otaczają późnogotyckie, renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie. Najbardziej znany jest dom nr 50 – U Jonáše, z fasadą z 1797 r. Na rynku znajdują się również neorenesansowy ratusz oraz słup morowy z 1695 r. Największą atrakcją jest pardubicki zamek, którego początki sięgają XIII w. Dzisiejszy charakter zawdzięcza przebudowie z 1. poł. XVI w., kiedy to należał do rodu Perštejnów. Na zamku można podziwiać m.in. oryginalne renesansowe stropy kasetonowe. W Pardubicach odbywa się też festiwal muzyczny, organizowany w kwietniu i maju, oraz festiwal wina w sierpniu. Wielka Pardubicka tradycyjnie odbywa się w październiku.Administrator09.08.20160 zdjęć 2