Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

miesiąc temu  23.02.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Nie żyje Aleksander Doba

Szokującą informację opublikowano na oficjalnym profilu Aleksandra Doby. Wielki kajakarz, wielokrotny uczestnik targów podróżniczych w Nadarzynie nie żyje. Zmarł „śmiercią podróżnika” podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro.

Szczegóły całego zdarzenia portalowi polsatnews.pl zdradził Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści. Jak mówi - Doba czuł się bardzo dobrze, nie miał objawów choroby wysokościowej. Cała grupa podzieliła się na kilka mniejszych. Doba wchodził własnym tempem, z przewodnikiem. Na szczycie poprosił o chwilę odpoczynku, a potem zasłabł. Pomimo reanimacji nie udało się go uratować. Ciało podróżnika zniesiono na dół. Trafiło do szpitala w miejscowości Moshi.

Doba na swoim koncie ma wiele sukcesów. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskimTurystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.

Był wielokrotnym uczestnikiem targów podróżniczych w Nadarzynie. Gromadził gigantyczną publiczność. Zostanie zapamiętany jako człowiek niezwykle charyzmatyczny, który o swoich podróżach opowiadał w bardzo interesujący sposób. Nigdy nie odmawiał zdjęć, autografów, potrafił długo gawędzić ze swoimi fanami po zakończeniu oficjalnych wystąpień. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 61
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Gzylu 6 miesiąc temu Miałem zaszczyt poznać Pana Aleksandra osobiście, uścisnąć Mu dłoń. Opowiem kiedyś o Nim swoim dzieciom, kiedy będziemy wspólnie kajakować. Najwspalnialszej podróży, Aleksandrze Wielki...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ NN 2810 5 miesiąc temu Bardzo smutna wiadomość że odszedł polski podróżnik Aleksander Doba cześć jego pamięci zdobył kawał świata szkoda że odszedł tak szybko przy jego stylu życia mógł żyć do 100 lat niezwykle utalentowany i wybitny podróżnik teraz powinien powstać instytut morski jego imienia tak uważam kształcący żeglarzy albo powinien być film biograficzny o tak interesującym człowieku
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Janka 4 miesiąc temuocena: 20%  Miał świadomość swojej śmiertelności, dlatego właśnie wolał żyć jeden dzień jak tygrys, niż sto dni, jak owca. Ostatni wywiad z Dobą, o tym co w życiu najważniejsze https://siedemosmych.pl/...
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Natiroksa 3 miesiąc temu Wielka szkoda poznałam go osobiście i był to wspaniały człowiek. Miał wielkie poczucie humoru.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Sabina 2 miesiąc temu wielka strata....wspaniały Człowiek przez duże "C". Byłam na Jego prelekcji na Kolosach. Mam z nim pamiątkowe zdjęcie. Bardzo przykra wiadomość... Wypłynął na spokojne wody.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Krzysztof1956 1 miesiąc temuocena: 100%  Szok...w grudniu 2022 roku zamierzał wypłynąć łodzią wiosłową z Kanarów na Karaiby..... Może teraz z Romerem i Lindemannem "po tamtej stronie" snuje wspomnienia...Cześć Jego Pamięci...
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony