Reklama
Bilbord - Exide 07.01-30.11 Sebastian

ABC CARAVANINGU

10 miesięcy temu  14.12.2019, ~ Bartłomiej Ryś   

Oszroniona butla z mieszanką propan-butan. W tym przypadku Truma wyrzuci błąd a ogrzewanie nie uruchomi się. Na zimę tylko propan!

Oszroniona butla z mieszanką propan-butan. W tym przypadku Truma wyrzuci błąd a ogrzewanie nie uruchomi się. Na zimę tylko propan! fot. Bartłomiej Ryś

Wybierasz się swoim kamperem lub przyczepą na zimowy wyjazd? Świetnie! Sprawnie działające ogrzewanie to podstawa, która zapewni całej załodze komfort bytowania. W zdecydowanej większości pojazdów turystycznych mamy do czynienia z systemem opartym o gaz, który pobierany jest najczęściej z butli gazowych. Pamiętajmy, by na pokład zabrać te zawierające wyłącznie propan a nie mieszankę propan-butan. Dlaczego?

Najczęściej montowanym ogrzewaniem w przyczepach i kamperach jest gazowa wersja Trumy. W niektórych wersjach ogrzewa ona tylko pomieszczenie, w innych jest w stanie dodatkowo podgrzać wodę w specjalnym bojlerze. Do każdej z tych czynności wykorzystuje gaz, który najczęściej dostarczamy za pomocą 11-kilogramowych butli gazowych.

W trakcie sezonu letniego nie ma z nimi żadnego problemu. Pierwszy-lepszy punkt za około 40-60 zł wymieni nam butlę na pełną zawierającą mieszankę dwóch gazów: propanu i butanu. Wystarczy takową podłączyć i już możemy cieszyć się z działającego ogrzewania lub kuchenki.

Zupełnie inaczej ma się sprawa w sezonie zimowym, gdzie temperatury poniżej zera nikogo nie dziwią. Jak zmienia się struktura w butli wspomnianej mieszanki?

W wypadku, kiedy w butli znajduje się mieszanina propanu i butanu, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Podczas poboru gazu propan odparowuje w większej ilości niż butan i proporcje tych gazów w mieszaninie zmieniają się. Co więcej, inaczej zmieniają się proporcje propanu i butanu w fazie ciekłej inaczej w fazie gazowej. Tutaj ciśnienie w zbiorniku nie utrzymuje się już na stałym poziomie ponieważ każdy z gazów ma inne ciśnienie wrzenia i przy zmianie ich proporcji w mieszaninie wypadkowe ciśnienie mieszaniny też się zmienia. Kiedy w butli jest już resztka mieszaniny możemy być pewni, że jest w niej dużo więcej butanu niż propanu. Butan odparowuje w temperaturze +0,5oC, więc czasami może się okazać, że chociaż w butli coś „chlupie” to nie wydobywa się z niej żaden gaz. To butan, który pozostał w butli w mroźny dzień zimowy. Nie zdołał odparować ponieważ temperatura otoczenia ma akurat niższą temperaturę niż temperatura wrzenia butanu i nie ma skąd pobrać energii cieplnej niezbędnej do odparowania - pisze portal www.jmdtermotechnika.pl

Efekt w pojeździe turystycznym łatwo przewidzieć. Truma „wyrzuca” błąd sugerując, że mamy problemy z gazem z butli i jednocześnie dezaktywuje ogrzewanie. Kilkadziesiąt minut później budzimy się cali zmarznięci, w kamperze temperatura oscyluje w okolicach 5-7 stopni gdy na zewnątrz szaleje mróz rzędu -5 stopni. Nieprzyjemna sytuacja, prawda? I skrajnie niebezpieczna gdy wyjeżdżamy chociażby z dziećmi.

Butla z propanem

Jak się zabezpieczyć? Kupić butlę z czystym propanem. Jej koszt jest zazwyczaj niewiele większy (okolice 5 zł) od tej oferującej mieszankę propan-butan. Wówczas mamy pewność, że ogrzewanie będzie pracować bez najmniejszych problemów nawet podczas największych mrozów (nam udało się przetestować kampera przy minus 17 stopniach). Gaz w 11-kilogramowej butli zostanie wyczerpany do końca i kiedy system zaanonsuje potrzebę jej zmiany jesteśmy pewni, że zostałą zużyta do końca. 

Gdzie kupić taką butlę? Tu pojawia się problem: na mapie Polski nadal jest niewiele punktów, które oferują butle napełnione czystym propanem. Warto wziąć telefon i obdzwonić okoliczne punkty dystrybucyjne. Dla przykładu: we Wrocławiu dopiero w ósmym punkcie udało nam się znaleźć takowe butle. 

PS. Pamiętajcie, że średnio jedna 11-kilogramowa butla wystarcza na dwa dni pracującego non-stop ogrzewania. Zapas - obowiązkowy! 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

 • 14
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 7
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ gość 4 7 miesięcy temu Propanu czystego leje się mniej do butli bo ma większą prężność i mogłoby dojś do rozsadzenia butli w przypadku gdyby znalazła się w wyższej temperaturze, czystego propanu naleją max. 2/3 objętości.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kampetowiec 3 10 miesięcy temu W butli 11kg jest 11kg mieszanki propan-butan, ale czystego propanu rozlewnia nam napełni tylko 10kg.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kampetowiec 2 10 miesięcy temu W butli 11kg jest 11kg mieszanki propan-butan, ale czystego propanu rozlewnia nam napełni tylko 10kg.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Kampetowiec 1 10 miesięcy temu W butli 11kg jest 11kg mieszanki propan-butan, ale czystego propanu rozlewnia nam napełni tylko 10kg.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony