artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord - bookingcamper

W zimę tylko na zimówkach

W zimę tylko na zimówkach

Zbliża się zima, a to oznacza zaśnieżone i oblodzone drogi. Jazda samochodem niewyposażonym w opony zimowe to zagrożenie życia. Wystarczy trochę śniegu, aby samochód wpadł w poślizg, co grozi poważnymi konsekwencjami. Dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu opon zimowych. Przekonuje się do tego coraz więcej kierowców nie tylko na całym świecie, ale także w Polsce. Udział zimówek w rynku opon w Polsce wynosi aż 45% i cały czas rośnie. Podobnie wygląda sytuacja w całej Europie, a nawet USA. Amerykanie, niechętni wcześniej zimówkom, zaczęli w końcu doceniać ich zalety. W roku 2004 kupili o ponad 40% więcej opon zimowych niż w roku 2003.

W zimę tylko na zimówkach 1Bardzo ważne jest, aby opony zimowe założyć przed pierwszymi opadami śniegu. Najbardziej niebezpiecznie jest właśnie na drogach w dniu, w którym spada pierwszy śnieg. Wielu kierowców jeździ wtedy na oponach letnich, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu. Według fachowców, samochód jadący na oponach letnich z prędkością 50 km/h po pokrytej śniegiem nawierzchni ma drogę hamowania o 23 metry dłuższą niż auto jadące na oponach zimowych. Eksperci radzą także, aby zakładać opony zimowe wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni C. Warto o tym pamiętać, bo ryzyko wypadków drogowych jest zimą sześciokrotnie wyższe niż latem.

W zimę tylko na zimówkach 2


W zimę tylko na zimówkach 3Dlaczego tak ważne jest stosowanie opon zimowych? Czym różnią się one od opon letnich? Przede wszystkim gumą, z której zostały wykonane. Specjalna mieszanka gumowa zastosowana w zimówkach sprawia, że opony te doskonale radzą sobie w niskich temperaturach, tzn. zachowują odpowiednią elastyczność. Guma użyta do tych opon jest miękka. Wpływ na bezpieczeństwo ma również odpowiednia rzeźba bieżnika z dużymi, mocnymi klockami i szerokimi rowkami. Ułatwiają one odprowadzanie wody i błota pośniegowego, minimalizując ryzyko wystąpienia aquaplaningu – ślizgania się po cienkiej warstwie wody. Z kolei opony letnie pod wpływem niskich temperatur twardnieją, przez co opona się ślizga.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Nie oszczędzajmy na zimówkach, tak jak czyni to wielu kierowców. Załóżmy opony zimowe do samochodu i podróżujmy bezpiecznie. Bo czy jest coś ważniejszego niż nasze bezpieczeństwo?

Mirosław Giecewicz
red. nacz. „Nowoczesnego Warsztatu”