artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Stół na co dzień i od święta

Stół na co dzień i od święta

Czas czytania 4 minuty

Niewielkie przestrzenie domów na kołach rządzą się własnymi prawami. To stąd potrzeba blatów, które zapewnią nam swobodę aranżacji i nadążą za tempem naszego życia w drodze. Nowoczesne modele stołów rozkładają się sprawnie i szybko powiększają powierzchnie swych blatów.

W centralnym miejscu każdego domu znajdziemy stół. To wokół stołu toczy się życie. Blat stołu jest miejscem pracy. Jest miejscem spotkań towarzyskich i bardzo ważne jest, by zasiadać do niego z niekłamaną przyjemnością. A wtedy znaczenia nabiera rozmiar blatu.

Niewielkie przestrzenie pojazdów kempingowych rządzą się własnymi prawami. By je funkcjonalnie urządzić, będziemy potrzebować rozwiązań, które zapewnią nam swobodę aranżacji. Stół na pokładzie kampera czy przyczepy kempingowej to z reguły pytanie o możliwości regulowania rozmiarami jego blatu.

Swoboda ruchów za stołem

Ergonomia jest nieubłagana. Użytkownikiem domu na kołach jest człowiek, więc to jego potrzebom (kinetyce) podyktowane winny być pomysły designerów. Dobrze, gdy ci wzorce czerpią z prawideł wykładanych w ramach studiów nad biomechaniką – interdyscyplinarną nauką zajmującą się badaniem struktury ruchu człowieka przy pomocy metod stosowanych w mechanice.

W przypadku miejsc siedzących, dobrze jest zapewnić każdej (dorosłej) osobie minimum 60 centymetrów przestrzeni. Najlepiej, gdy taki stół może być kompaktowy i w zależności od sytuacji, pory dnia czy liczby przybyłych gości - nadążać za tempem naszego życia. To właśnie łatwość jego przekształcania będzie szczególnie pożądana.

ReklamaStół na co dzień i od święta  1
System stołowy dla najmniejszych kampervanów

Podczas targów Caravan Salon 2023 w Dusseldorfie firma Reimo pokazała aranżację bardzo biesiadnego kampervana. Prezentowany „system stołowy” – bo dosłownie tak nazwano skompletowaną zabudowę kempingową, pasuje do aut VW Caddy (od 5/2020) i Ford Connect (od 2023). W obu przypadkach mowa o wersjach z dłuższym rozstawem osi.

Stół na co dzień i od święta  2

Jak widać, taka zabudowa powstała z myślą o jak najbardziej gościnnym charakterze 5-osobowego kampervana. Blat stołu (o wymiarach 70x44 cm) na tak małym pokładzie jest pierwszorzędnym walorem prezentowanej propozycji. Pomysłodawcy zadbali, by złożenie stołu przebiegało szybko – blat stołu wozimy za fotelem kierowcy. I by w miarę wygodnie zajmować miejsca za stołem. Wystarczy złożyć siedziska w drugim rzędzie, by z 2-osobowej kanapy uchylić do piony minimalistyczne podparcie dla pleców.

Z blatem dzielonym, a może wysuwanym?

Mechanizm umożliwiający wysunięcie dodatkowej powierzchni użytkowej sprawi, że nawet celebrowanie wybitnie świątecznych chwil stanie się wyjątkowo łatwe. Jeśli dotychczasowe rozwiązania nie sprawdziło się, by wygodnie ugościć przyjaciół np. podczas minionych świąt, to może warto poznać rozwiązania, które dzięki prostym mechanizmom łatwo i szybko zmieniają rozmiary stołów. Istnieją różne mechanizmy, od prostych zawiasów i wstawek, po zaawansowane systemy umożliwiające rozsuwanie dodatkowych blatów.

Stół na co dzień i od święta  3

Stół niczym koperta

Kwadratowy blat stołu można powiększać na różne sposoby. Tu pomysł „koperty”, tj. czterech elementów na zawiasach, które aktywowane powiększają blat kawowego stolika do rozmiaru biesiadnej ławy.

Stół na co dzień i od święta  4

Stół na co dzień i od święta  5

Stół na co dzień i od święta  6

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Na zdjęciach salon w kamperach Challenger 384 Etape Edition i Chausson 724, który będzie nowym standardem w modelach na sezon 2024. Czy inspiracją do powstania stołu była japońska sztuka origami? Tego nie wiemy, ale zamysł może przypaść do gustu.

Wysuwane blaty, które potrafią „zniknąć”

Włoskie biuro projektowe Tecnoform S.p.A. opracowało kolekcję TecnoDesign dla firm z branży caravaningowej. To rozwiązania oszczędzające miejsce na pokładzie kamperów i przyczep kempingowych. W skład kolekcji wchodzą blaty o regulowanej długości. Stoły uchylane i wysuwane z zabudowy.

Stół na co dzień i od święta  8

Co ciekawe, znajdziemy też rozwiązania w ogóle pozbawione nóg wsporczych. Te ostatnie gwarantują najwyższy stopień możliwości transformacji – dosłownie mogą „zniknąć” w zabudowie meblowej. Gwarantuje to dużą swobodę ruchów.

Stół na co dzień i od święta  9

Fot. Arch. PC i materiały Tecnoform S.p.A.


Michał Żak30.12.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News