artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian

Sposób na upały - systemem Truma iNet Box dla kamperów

Sposób na upały - systemem Truma iNet Box dla kamperów
Nadal trwają badania nad technologiami, które będą alarmować o dziecku pozostawionym w zamkniętym samochodzie. Tymczasem w branży caravaningowej taki stróż już zadebiutował 

Koncerny samochodowe od lat głowią się nad technologiami, które będą alarmować o niebezpiecznym podniesieniu temperatury – zabójczym upale dla uwięzionego we wnętrzu dziecka czy zwierzęcia. Tymczasem interfejs zdalnego monitorowania I zawiadywania nie tylko temperaturą wnętrza kampera czy przyczepy stanowi chlubę firmy truma.

Najodpowiedniejsza dla zmotoryzowanych temperatura mieści się w granicach 20-25°C. Wysoka temperatura w czasie jazdy ma oczywiście negatywny wpływ na koncentrację i samopoczucie kierowcy, przez co zwiększa ryzyko wypadku. A na postoju? Rozgrzana promieniami słońca karoseria to pewna śmierć! Gdy na zewnątrz panuje temperatura 33°C, w zaparkowanym samochodzie po 20 minutach jest już 50°C, a po upływie 40 minut – prawie 60°C! Nawet gdy temperatura otoczenia wynosi zaledwie 21°C, przy dużym nasłonecznieniu wnętrze samochodu może stać się na tyle rozgrzane, że przebywanie w nim stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Alarmujące statystyki publikuje rokrocznie amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego – The National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Od roku 1998 do ubiegłego na terenie USA odnotowano 742 zgony z tego powodu. W Polsce? W okresie upałów mass media rokrocznie donoszą o co najmniej kilku takich tragicznych przypadkach. Zostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie równoznaczne jest ze sprowadzeniem na nie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Gdy na sprawcy ciążył obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), to zgodnie z art. 160 § 2 kk przestępstwo takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
Fanów caravaningu nie trzeba specjalnie przekonywać, jak niebezpieczne mogą być wahania temperatury na pokładzie na czas postoju. Wszak pierwszorzędnym walorem domów na kołach są miejsca noclegowe. I właśnie tym tropem – monitorowania na czas postoju temperatury wewnątrz przyczep i kamperów – poszedł wiodący dostawca urządzeń gwarantujących autonomię. Firma Truma, lider pośród producentów ogrzewań postojowych i takich też klimatyzatorów, anonsował kilka lat temu interfejs sterowania wszystkimi produkowanymi urządzeniami. Wszystko w jednym miejscu, niezawodnie i bezpiecznie – z Truma iNet System zyskujemy inteligentne, bo zdalne sterowanie i monitorowanie systemów ogrzewania czy klimatyzacji oraz precyzyjne określenie ilości gazu w butli za pomocą jednej aplikacji.

TRUMA INET SYSTEM
Sercem systemu jest Truma iNet Box – centralna jednostka sterująca umożliwiająca komunikację pomiędzy aplikacją Truma App na smartfony lub tablety a urządzeniami Truma. Jeśli urządzenie znajduje się w pobliżu iNet Box, polecenia wysyłane są za pomocą funkcji Bluetooth. Z reguły taka komunikacja odbywa się na dystansie do 10 metrów. Co gdy załoga zechce wybrać się np. na basen, a ulubionego czworonoga zostawi na pokładzie?
– Skoro mowa o prewencji, to można ustawić również funkcję alarmu, który powiadomi ich za pomocą wiadomości SMS, jeśli temperatura lub napięcie na pokładzie pojazdu spadnie poniżej ustalonej wartości – uspokaja Adam Małek, kierownik serwisu i sprzedaży w firmie Loycon, która jest generalnym importerem marki Truma w Polsce. – Gdy tylko urządzenie znajduje się poza zasięgiem Bluetooth, iNet Box automatycznie wybiera tryb komunikacji SMS. Spersonalizowany komunikat SMS potwierdzi, że wymagane ustawienia zostały wykonane – jeśli np. przed spodziewanym powrotem zdalnie podnieśliśmy intensywność chłodzenia wnętrza. Tym samym zyskamy pewność, że zaprogramowany klimatyzator odpowiednio wcześniej rozpoczął intensywniej pracować. 

Reklamaśródtekstowy 2 aravanssalon mtp ZLOT 06.07-23.10 Sebastian
Dlaczego uzasadnione jest pisanie w liczbie mnogiej? Otóż centralny sterownik, który łączy w sieć urządzenia marki Truma w przyczepie kempingowej lub kamperze, gwarantuje komunikowanie się jednocześnie z aż czterema urządzeniami przenośnymi. iNet System dostarczy fanom caravaningu wszystkich potrzebnych informacji do pełnej kontroli urządzeń Truma. 
Analogicznie będzie zimą z zarządzaniem ogrzewaniem gazowym. Ponadto w czasie rzeczywistym uzyskamy informacje o ewentualnych błędach czy przeszkodach dla działania urządzeń. Za każdym razem będzie mowa o dwukierunkowej komunikacji. Komunikaty zwrotne mogą być wysyłane przez Truma iNet Box via GSM i jednocześnie za pomocą Bluetooth. Koszty? W przypadku powiadomień SMS będą naliczane według taryfy operatora sieci.
Pora wspomnieć o najnowszej propozycji firmy, którą możemy zawiadywać z poziomu Truma iNet System.

TRUMA LEVELCONTROL
Urządzenie zdecydowanie ułatwia zarządzanie najbardziej kalorycznym źródłem zasilania na pokładzie. Mowa oczywiście o gazie zmagazynowanym w butlach. Odtąd po podstawieniu pod butlę wskaźnika Level-Control precyzyjnie i wygodnie będziemy monitorować zapas gazu w aplikacji Truma App. To praktyczne urządzenie (z bateriami waży 128 g) mierzy ultradźwiękowo poziom napełnienia butli gazu i oczywiście przesyła dane do iNet Box. Ten z kolei wysyła je przez Bluetooth lub SMS do smartfona lub tabletu. Można oczywiście zaprogramować urządzenie tak, by wysłało nam alert z powiadomieniem – na ile czasu wystarczy gazu w butli. W pełni inteligentne rozwiązanie stanowi kolejny krok na rzecz maksymalizacji komfortu i bezpie czeństwa autonomii domów na kołach. Podaje zapas gazu w procentach lub kilogramach wraz z pozostałym okresem działania wyrażonym w dniach. Określa precyzyjnie poziom napełnienia butli gazu LPG ze stali i aluminium o średnicy od 200 do 350 mm. Wysiłki inżynierów firmy znalazły uznanie – przyznano im ważną nagrodę podczas niedawno zakończonych targów CMT. Mowa o European Innovation Award 2018 w kategorii „Projekt kompleksowy – wyposażenie”.

KOLEJNY KROK INTEGRACJI?
Centralne ogrzewanie działające dzięki sieci połączonych kaloryferów (konwektorów) to oczywiście szczyt luksusu sygnowany marką Alde. Szwedzki producent należy do firmy Truma, więc kwestią czasu było wprowadzenie standardu gwarantującego zarządzanie ogrzewaniem tego typu z poziomu Truma iNet. Od kwietnia 2018 roku będziesz mógł zintegrować najbardziej kompaktowy model – Alde 3020 HE – z panelem sterowania Truma iNet. Czujnik automatycznie konfigurujący kolejne urządzenia?
– Zaprojektowaliśmy bazę danych tak, by mogła być łatwo adaptowana i rozszerzona – zapewnia Bernd Gerlach, kierownik sprzedaży detalicznej firmy Truma w Europie.
Niby drobiazg, ale LevelControl współpracuje ze wszystkimi europejskimi stalowymi i aluminiowymi butlami. W bazie danych aplikacji jest dostępnych aż 26 różnych modeli, a klienci mogą wybrać swój kraj i typ posiadanej butli.

Tekst Rafał Dobrowolski
foto www.truma.com/pl

Artykuł pochodzi z numeru 3(82) 2018 Polskiego CaravaninguAdministrator21.07.20190 zdjęć 3