artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
W upalnie dni nie zasłaniajmy okien  dachowych roletami, w takiej „puszce” może powstać wysoka temperatura, która doprowadzi do deformacji plastikowych elementów ramy
W upalnie dni nie zasłaniajmy okien dachowych roletami, w takiej „puszce” może powstać wysoka temperatura, która doprowadzi do deformacji plastikowych elementów ramy

Przeszklenie dla jakości życia (cz. 1)

Czas czytania 5 minut

Obecność promieni słonecznych, by wspomnieć o witaminie D, ma ogromne znaczenie dla procesów zachodzących w naszym organizmie. Światło dzienne? Duże i otwierane przeszklenia, będące już standardem w nowoczesnym budownictwie, nie stanowią jedynie mody, w pojazdach kempingowych pełnią rolę nie do przecenienia.

Gdy za oknem panuje słoneczna pogoda, automatycznie czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Nie chodzi wyłącznie o subiektywne odczucia, wpływ naturalnego światła na nasze zdrowie został udowodniony naukowo. Po zmierzchu? Chętnie zaciemnilibyśmy szyby w zabudowie kempingowej. Zwłaszcza gdy idzie za tym obietnica polepszenia komfortu cieplnego. Nie od dziś wiadomo, że komfort termiczny i nieograniczony dostęp do światła naturalnego mają zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Relatywnie niedużą kubaturę można satysfakcjonująco wietrzyć dzięki dobrze sprawdzonym rozwiązaniom. Na początku rozważmy funkcjonalność okien dachowych.

Wilgoć w powietrzu...
Zamieni się w końcu w kondensację, jeśli nie zostanie zapewniona właściwa wentylacja. Bez okna dachowego? Tylko czekać na rozwój pleśni i grzybów.
Tym tropem poszli inżynierowie z firmy Dometic, opracowując kompletne portfolio rozwiązań – okien o kącie otwarcia od 20° do 119°. Udowodniono, że w przypadku okna dachowego wystarczy 50°, by raz na zawsze pozbyć się wilgoci w powietrzu w strefie prysznicowej.
– Z takich walorów słynie legendarna seria uchylnych okien dachowych Heki, która wpuszcza świeże powietrze i światło słoneczne, chroniąc jednocześnie przed owadami! Dzięki niezależnie regulowanym moskitierze i rolecie zaciemniającej masz jeszcze większą kontrolę – przybliża walory propozycji Mariya Hud, marketing coordinator Eastern Europe.

ReklamaPrzeszklenie dla jakości życia (cz. 1) 1
– Użytkowanie takich to 3 różne pozycje otwarcia: pełne otwarcie, uchylne i stosowane przy niesprzyjającej pogodzie. Słowem, ciesz się świeżym powietrzem i światłem tak, jak lubisz.
Nie od dziś możesz cieszyć się z zalet posiadania okna dachowego w swojej łazience. To akurat nawiązanie do Micro Heki – najmniejszego okno dachowego (waży tylko 1,60 kg) w ofercie Dometic. Z dwustopniowym otwieraniem (maksymalnie do kąta 50°) jest dostępne w różnych konfiguracjach: z moskitierą, roletą zaciemniającą i wymuszoną wentylacją. Zostało zaprojektowane do otworów dachowych, więc nie bez powodu wyposażone jest w podwójną kopułę, tyle że zabarwioną od zewnątrz. A wspomnijmy, że jest też okno dachowe Midi Heki (wymiary: 700 × 500 mm). To występuje w wariantach białym i grafitowym, by lepiej komponować się z kolorystką pojazdu.
Podczas doboru okna dachowego do swojego pojazdu użytkownicy często stają przed wyborem jednej z dwóch wersji: z mikrowentylacją lub bez mikrowentylacji. Na którą się zdecydować? Optymalnym wyborem wydaje się opcja z wentylacją, ponieważ dzięki zachowaniu mikroszczeliny między ramą a pokrywą pozwala ona na stałą ewakuację wilgoci i przewietrzanie wnętrza, bez utraty temperatury.
– Jednak okna z wentylacją mają też jedną niepożądaną cechę. Na skutek różnicy ciśnień oraz zawirowań powietrza opływającego elementy na dachu w trakcie jazdy okno może wydawać nieprzyjemne, świszczące odgłosy. Jest to objaw łatwo usuwalny, wystarczy zastosować dodatkowy spojler przed krawędzią pokrywy – zauważa Grzegorz Rybak, sales manager w Dometic Poland.
ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Przyjęło się, że okna z wentylacją stosowane są w przyczepach, ponieważ z oczywistych względów odgłosy w trakcie jazdy nie mają tu znaczenia. Z kolei do kamperów montowane są głównie okna bez mikrowentylacji.

Podwójne przeszklenie akrylowe
To nie tylko gwarancja niedużej wagi i satysfakcjonującej termiki. Materiały z plexi można – na czas produkcji takich czy innych formatek – dowolnie kształtować. Maksymalną temperaturą użytkowania plexi jest 80°C, przy czym materiał mięknie w 115°C. To właśnie stąd wynika jego przewaga nad szkłem. Tworzywo to posiada stosunkowo niską temperaturę depolimeryzacji, a co za tym idzie – poddaje się szybkiemu recyklingowi. Tu cenna wskazówka dla użytkujących okna dachowe, skoro mowa o szkle akrylowym.
– Dlaczego w przypadku silnego nasłonecznienia roletę zaciemniającą należy zaciągać tylko do 2/3 wysokości? Otóż niebezpieczeństwo uszkodzenia, tj. deformacji szkła akrylowego związane z kumulacją ciepła pomiędzy roletą, jest dość poważne – przestrzega Grzegorz Rybak.
Okazuje się, że w tak szczelnie zamkniętej przestrzeni panująca tu temperatura potrafi zdeformować elementy plastikowej ramy okna dachowego, a też np. pałąka blokującego zamknięte okno. Nagrzewa się on do takiej temperatury, że staje się plastyczny i może po prostu przestać pełnić swoją funkcję, a co za tym idzie – okno może się samoistnie rozszczelnić.

Jakość życia i optymalne warunki termiczne
Pojedynczych okien nie warto brać pod uwagę. Latem będzie gorąco, a zimą praktycznie zero izolacji. Poczyńmy zatem kolejną uwagę, rozróżniając w pojazdach kempingowych okna stałe i otwierane. Te drugie to odchylane na zewnętrz i przesuwne. Okna tylko stałe? Oddychanie, gotowanie posiłków i używanie gazu ziemnego powodują powstawanie wilgoci w powietrzu. Jak w każdym domu, także pokład pojazdu kempingowego wentylację mieć musi! W wymuszoną wymianę powietrza zaangażować warto oczywiście przeszklenie.
Kiedy stosujemy okna uchylne, a kiedy przesuwne? Przewagą tych pierwszych jest ich niejaka efektywność. O tym między innymi przeczytacie w kolejnym wydaniu „PC”.

Tekst Rafał Dobrowolski
Fot. Dometic

Artykuł pochodzi z numeru 2 (104) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator15.10.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News