WIEŚCI Z WARSZTATU

11 miesięcy temu  29.01.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Nasz poradnik: zimowy caravaning dla każdego [FOTO]

Zimowy caravaning? Bardzo duża część osób chowa swoje kampery i przyczepy na ten okres. Błąd! Wystarczy odpowiednio się przygotować, aby również w tym okresie wykorzystać nasz "dom na kółkach". Jak? Zobaczcie sami. 

Fot. R. Dobrowolski i materiały firm: Dometic Poland, LOYCON systems, S-Camp

Caravaning zimowy nie musi być zarezerwowany dla posiadaczy na wskroś przystosowanych do minusowych temperatur pojazdów kempingowych. Nocleg w sypialni pod uchylanym dachem? Owszem, gdy uzbroić taką w izolacyjne maty i zadbać o dystrybucje ciepła „na piętrze”.

Na wskroś rozbudowana osłona termiczna ograniczy utratę ciepła – szoferka kampera w połowie zintegrowanego czy takiego z alkową to przede wszystkim mostki cieplne. 

Nie marnujemy wytworzonego ciepła – na czas snu tym bardziej warto przesłonić okna (także dachowe)

Ciepłe stopy? Elektryczne podgrzewanie podłogi! Stanowi walor droższych modeli przyczep i kamperów. Zwykle na środkowym pasie komunikacyjnym podłogi ma szerokość 60 cm. Długość jest uzależniona od pojazdu - stąd moc takich mat grzewczych rzędu 150-320W. Ogrzewanie nie służy do ogrzewania pomieszczenia, tylko redukuje stratę ciepła przez podłogę. Ogrzewanie podłogowe działa tylko w przypadku podłączenia przyczepy do sieci 230 V.

Większość przyczep i kamperów ogrzewana jest strumieniami ciepłego powietrza, które dystrybuuje się giętkimi peszlami (rurami). Wyloty powietrza gwarantują efektywniejsze zarządzanie ciepłem – gdy załoga kładzie się do snu, warto np. ograniczyć intensywność ogrzewania łazienki.

Alde to szczytowe osiągnięcie w dziedzinie komfortu ogrzewania postojowego, bo emiterami ciepła są grzejniki

11-kilogramowa (najlepiej oczywiście niejedna) butla z gazem to najpopularniejszy magazyn energii – zasila nie tylko ogrzewanie, ale kuchenkę i lodówkę.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

 • 13
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ PJ 3 11 miesięcy temu Przy -20 w nocy i -11 w dzień 10kg propanu wystarczyło na 2 doby. Kamper 7,5m z alkową, temperatura wewnątrz +22 stopnie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Anonim 2 11 miesięcy temu Na jak długo starczyła jedna butla gazowa?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ dr 1 11 miesięcy temu Byłem w grudniu na nartach w Austrii. Mój Hymer nie zawiódł. W nocy było -17 stopni. Nic nie zamarzło, a ogrzewanie działało cały czas, tak by się zbytnio nie wychłodziło i była ciepła woda po powrocie ze stoku.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony