Sprzęt fana turystyki motorowej to dla potencjalnego złodzieja łup podwójnej wartości. W końcu, w naszych pojazdach często wozimy dodatkowe wyposażenie dużej wartości typu: skutery, rowery, laptopy, sprzęt hi-fi...
Przy stanie rozwoju współczesnej elektroniki, wybór systemów antywłamaniowych i antykradzieżowych jest bardzo duży. Nie jest jednak tajemnicą, że pierwszym kupcem debiutującego na rynku rozwiązania bywa… złodziej, który poznając zabezpieczenia, wymyśla sposoby jak je obejść.
Sztaba, łańcuch, lina Pogrążeni we śnie na kempingu lub wprost na tzw. dzikim miejscu postojowym (plaża, parking) wystawiamy się na ryzyko włamania. Warto wtedy skorzystać ze sprawdzonego, choć nieco może siermiężnego zabezpieczenia drzwi kabiny. Kierowcy TIR-ów na czas snu spinają drzwi łańcuchem lub mocnym pasem, przeciągając go za uchwyty (podłokietniki) czy inne mocne elementy konstrukcyjne. Inwestycja niewielka, a skuteczność potwierdzona. Koniecznie też doposażmy się w czujniki oparów chloroformu, aby nie obudzić się w południe z bólem głowy, w ogołoconym wnętrzu. Mikroprocesorowy, cyfrowy czujnik usypiającego gazu wyróżnia się dużą niezawodnością oraz niewielkim poborem prądu (kosztuje od 200 do 600 zł). Przekroczenie progowego stężenia gazu jest sygnalizowane optycznie i akustycznie.
- Niestety, okradanie kamperów w nocy, w czasie gdy właściciele śpią, jest na tyle częste, że doczekało się wielu opisów w artykułach prasowych i na forach internetowych – przypomina Sławomir Binder, podróżnik i właściciel firmy kamper-servis.pl. - W czasie naszych podróży dwukrotnie próbowano nas okraść. Za pierwszym razem była to próba uśpienia, za drugim - nastąpiło włamanie do pojazdu przez drzwi pasażera. Dość skuteczne jest dodatkowe zabezpieczenie drzwi do części mieszkalnej specjalnymi przeznaczonymi do kamperów zamkami. Drzwi kierowcy i pasażera zabezpieczam teraz taśmą z napinaczami, przeznaczoną do zabezpieczania ładunków. Spięte od wewnątrz - są nie do sforsowania. Jedyna możliwość to wybicie szyby, ale tego złodziej zwykle unika.
Samoróbki najlepsze Ciekawym rozwiązaniem dla nas będzie blokada na koło. Taką obejmę kupimy już za 50 zł, a na pewno utrudni kradzież kampera czy przyczepy (nawet na tzw. lawetę). Spośród zabezpieczeń mechanicznych najbardziej skuteczne są urządzenia dedykowane konkretnemu modelowi pojazdu, a nie te uniwersalne. Wszelkie rozwiązania antywłamaniowe i antykradzieżowe warto dublować i modyfikować. Umiejętne zamaskowanie zabezpieczeń to połowa sukcesu, warto więc zmylić przeciwnika. Dobrze sprawdzają się w tej roli dodatkowe osłony mocowane specjalnymi śrubami, czy też montowanie urządzeń lub ich sterowników w trudno dostępnych miejscach – wszystko po to, by utrudnić robotę osobom trzecim.
Esemes z pomocą Rozwój elektroniki pozwala lepiej chronić nasze mienie. - Ale i tu skuteczność uzależniona jest od tego, czy osoba postronna wie, że czujka jest zamontowana a obiekt chroniony – potwierdza Wojciech Wesołowski, szef firmy Alfa-Alarm, wyspecjalizowanej w zabezpieczeniu mienia ruchomego i stacjonarnego. - Od wielu lat udoskonalamy rozwiązania przeznaczone dla klientów indywidualnych, a także właścicieli marin i kempingów. Z myślą o tych ostatnich powstał system ochrony obiektu, uaktywniany przez pracownika, gdy tylko zameldujemy mu zamiar wyjścia na miasto czy na plażę. To on loguje do systemu czujkę alarmu, którą możemy umieścić na jachcie czy położyć na podłogę w kamperze, lub też schować w jakimkolwiek innym sprzęcie (kilka rodzajów czujek do różnych zastosowań). Czujka, w zależności od przeznaczenia, ma wielkość paczki zapałek lub papierosów, a baterie gwarantują stan czuwania do 3 lat. W kilkanaście sekund po przekroczeniu strefy chronionej detektor ruchu przekazuje do centrali zlokalizowanej w recepcji mariny czy kempingu informację o zdarzeniu, a ta uruchamia alarm i wysyła jednocześnie powiadomienie w formie wiadomości sms na komórkę służby ochrony kempingu z dokładną informacją o miejscu zdarzenia.
Autoalarm? Dużo więcej Z naszej sondy wynika, że jeśli już decydujemy się na elektroniczne zabezpieczenie, to są to z reguły wszelkiego rodzaju autoalarmy, które w przypadku kampera nie mogą kompleksowo zabezpieczyć wszystkich istotnych miejsc czy obszarów. Dotyczy to w szczególności różnych schowków, doczepianych pojazdów (rowery, skutery, itp.) czy akcesoriów turystycznych w postaci leżaków, fotelików, stolików itp. - Aby takie możliwości stworzyć, skompletowaliśmy system, który z jednej strony spełnia kryteria autoalarmu samochodowego (współpracuje z zamontowanym już autoalarmem), z drugiej zaś, przez zastosowanie odpowiednich interfejsów, poszerza znacznie jego możliwości – informuje W. Wesołowski. - Istotą rozwiązania jest wykorzystanie różnego rodzaju czujek komunikujących się radiowo z autoalarmem samochodowym. Stworzyło to zupełnie nowe możliwości w zakresie ochrony i nadzoru obiektu. To już nie tylko ochrona przed złodziejem. Możemy zainstalować czujki dymu, gazu, termostaty i inne urządzenia podnoszące stopień naszego bezpieczeństwa i zarazem komfortu.
Radiowy lokalizator mienia Ciekawą dla nas propozycją jest system wykorzystujący łącza bezprzewodowe - a najlepiej takie, których sygnał najtrudniej zakłócić. Takie rozwiązania umożliwiają śledzenie skradzionego sprzętu. - Guard System to jedyny na rynku radiowy system lokalizacji obiektów po kradzieży – przybliża rozwiązanie Justyna Godlińska z firmy Guard Systems Polska S.A. - Urządzenie jest instalowane w samochodach, maszynach budowlanych, łodziach, przyczepach kempingowych i innych obiektach ruchomych. Moduł GS – 501 nie wymaga podłączenia do elektroniki wewnętrznej obiektu, gdyż posiada własną baterię. Dzięki temu właściciel obiektu nie jest narażony na utratę gwarancji, a urządzenie jest niewykrywalne dla niepowołanych osób. Guard Systems Polska S.A. kontroluje i zarządza wszystkimi etapami operacji namierzania, co gwarantuje ponad 95-procentową skuteczność w odnajdywaniu obiektów w dniu kradzieży. Guard Systems uzyskał certyfikat bezpieczeństwa przyznawany przez PIMOT oraz klasę profesjonalną w ocenie Laboratorium Elektrotechniki Pojazdowej Politechniki Śląskiej.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).