artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Fotowoltaika w kamperze

Fotowoltaika w kamperze

Czas czytania 5 minut

Zestaw modułów fotowoltaicznych na dachu kampera czy przyczepy kempingowej to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich podróżników lubiących zatrzymać się z dala od przyłącza 230 V. Przed zakupem i montażem „solarów” warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby wybrać odpowiedni zestaw.

Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego opiera się na zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym, inaczej zwanym fotogalwanicznym, które polega na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Technologia, na bazie której produkowane są współczesne moduły fotowoltaiczne, została opracowana w latach 50. ubiegłego wieku. Branża fotowoltaiczna rozwija się jak żadna inna, więc to co było nowością kilka lat temu, dziś będzie produktem średniej jakości. I tu pierwsza podpowiedź – na sprawność źródeł fotowoltaicznych zdecydowany wpływa jakość (generacja) zastosowanych do ich budowy materiałów.

Znany w branży caravaningowej Elcamp współpracuje z firmą 4SUN, która jest właścicielem serwisu 4sun.eu i bezpośrednim dystrybutorem komponentów związanych z jedną z najpopularniejszych dziedzin pozyskiwania energii odnawialnej, jaką niewątpliwie jest fotowoltaika.

– Firma 4SUN zajmuje się dystrybucją modułów monokrystalicznych od 2009 r., dostarcza baterie słoneczne do klientów indywidualnych, gmin, szkół, firm prywatnych, instalatorów, instytucji i organizacji państwowych itp. – przybliża najnowszą ofertą Grupy Elcamp

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jan Jabłoński, kierownik Centrum Napraw Samochodowych w krakowskiej siedzibie firmy.

– Do produkcji zestawów solarnych wykorzystuje ogniwa monokrystaliczne, dlatego te panele słoneczne wyróżniają się większą sprawnością uzyskiwaną z jednego metra kwadratowego niż np. panele polikrystaliczne. Produkty 4SUN idealnie sprawdzają się, gdy są zamontowane na kamperach, łodziach, kempingach, ogródkach działkowych, systemach alarmowych, znakach, a także do zasilania wielu innych autonomicznych systemów. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami.

Fotowoltaika w kamperze 1

W krakowskiej siedzibie firmy Elcamp zlecimy montaż wydajnych paneli fotowoltaicznych marki 4SUN

Ogniwa mono- i polikrystaliczne

Panele monokrystaliczne wykonane są z krzemu, który posiada uporządkowaną strukturę, przez co uzyskuje większą sprawność i wydajność. Oznacza to, że tę samą energię można wytworzyć na mniejszej powierzchni. Dzięki temu moduły monokrystaliczne mają nieznacznie większą sprawność niż panele polikrystaliczne. Na przykład panele polikrystaliczne mają sprawność rzędu 16%, a monokrystaliczne oscylują w granicach 18%. Z uwagi na te właściwości są one także nieco droższe. Ogniwa paneli monokrystalicznych mają kolory od ciemnoniebieskich do czarnych. Produkcja takiego ogniwa trwa dłużej, wymaga wyższych temperatur, ale dzięki temu zyskujemy większą sprawność.

Fotowoltaika w kamperze 2

Dzięki wykorzystaniu akumulatorów użytkownik może korzystać ze zgromadzonej energii nawet w nocy

ReklamaŚródtekstowy 2 prenumerata
– W naszej ofercie znajdują się wysokiej klasy panele monokrystaliczne sztywne o mocy od 5 W do 450 W (w ramach jednego modułu). Tak szeroki wybór pozwala na elastyczne podejście do zapotrzebowania klienta. Zakres oferty sprawia, iż panele monokrystaliczne oferowane u nas świetnie sprawdzą się między innymi do zasilania baterii w pojazdach kempingowych. Moduł fotowoltaiczny objęty jest 12-letnią gwarancją w zakresie jakości wykonania. Dodatkowo udzielamy 25 lat gwarancji energetycznej, co oznacza, iż po upływie tego okresu panel zachowa sprawność na poziomie 80% mocy nominalnej.

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M

To panel produkowany w nowej i wydajnej technologii z ogniw monokrystalicznych renomowanej firmy Sun Power. Pokryty jest warstwą ETFE, która w większym stopniu absorbuje światło i w znaczący sposób podnosi wydajność modułu. Jako cienki moduł może być montowany na powierzchni o niewielkiej krzywiźnie.

– Zalecamy montaż modułów elastycznych na przeznaczonych do wybranego modelu ramkach. Główną i najważniejszą zaletą owej ramki jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, dzięki czemu zachowamy odpowiednią żywotność panelu oraz otrzymamy większą wydajność przy wysokich temperaturach. Niewątpliwą zaletą jest również estetyka wykonania oraz łatwość montażu, demontażu czy wymiany – dodaje nasz rozmówca.

Fotowoltaika w kamperze 3

Prawidłowy montaż to porządek i prawidłowo wykonane połączenia

Sugerowany akumulator do pracy w zestawie z panelami MAXX LiFePO4 kosztuje 3100 zł. Cena zestawu z montażem wynosi od 1644 zł w zależności od sposobu montażu.

Zestaw solarny, w skład którego wchodzi panel 210 W, jest znakomitym rozwiązaniem do kamperów, domków letniskowych i przyczep kempingowych. To typowy zestaw, z jego pomocą możemy kilka godzin dziennie swobodnie korzystać z urządzeń (12 V), takich jak telewizor LED, oświetlenie LED, ładowarki itp.

Fot. Elcamp RV sp. z o.o. sp. j.

Fotowoltaika w kamperze 4


Rafał Dobrowolski25.06.20220
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News