Co jakiś czas powraca na forach caravaningowych i w listach do redakcji temat odprowadzania ścieków z naszych pojazdów. Co z nimi robić? Gdzie je odprowadzać i zrzucać? Czy można to robić na kempingach? To najczęstsze pytania, które wówczas padają.
Te zagadnienia były już kilkakrotnie poruszane na naszych łamach, jednak z zainteresowania – szczególnie nowych użytkowników caravaningu, których w naszym kraju przybywa – wynika, że warto do problemu wrócić. Zwłaszcza dlatego, że caravaningowcy chcą ścieki odprowadzać w miejscach do tego wyznaczonych, co leży we wspólnym, dobrze pojętym interesie. Bo któż chciałby stać na kempingu w miejscu, w którym przed nami stacjonowała np. dwa tygodnie przyczepa czy kamper, których właściciele brudną wodę i ścieki spuszczali w tym właśnie miejscu?
Zbiornik z fekaliami umieszczony z boku pojazdu. W drzwiczkach znajduje się otwór, przez który opróżniamy jego zawartość, podłączając odpowiednią rurę.
Brudna woda Zajmijmy się najpierw brudną wodą, która powstaje np. po myciu naczyń. Jeżeli robimy to w naszym pojeździe, to odprowadzana ona jest do specjalnego zbiornika do tego przeznaczonego. Woda spływa do pojemników na „szarą wodę” i dopiero one są opróżniane. W zależności od miejsca wlewamy ją do toalety (na kempingu, na stacji benzynowej), zlewu czy kratki ściekowej. Gdy myjemy naczynia na zewnątrz, a nie robimy tego w specjalnym miejscu na kempingu, tylko przy kamperze czy przyczepie, to powinniśmy robić to nad innym pojemnikiem (miską, wiadrem) i ten pojemnik opróżniać. Ale nie pod przyczepę! Taki pojemnik wylewamy do wspomnianych wyżej specjalnych miejsc. Warto też przypomnieć, że stanowiska do zmywania naczyń muszą być zapewnione na każdym kempingu, niezależnie od jego kategorii (liczby tzw. gwiazdek, o czym więcej poniżej).
Kratka ściekowa na jednym z kempingów. W to miejsce wjeżdżamy naszym pojazdem i ustawiamy się tak, by zbiornik opróżnić nad betonowym miejscem z kratką. Nieczystości spłyną wtedy w odpowiednie miejsce.
Kwestia kultury To także kwestia kultury, której – jak w każdym innym środowisku – niektórych jednak trzeba uczyć. Takie czarne owce wśród caravaningowców ciągle się zdarzają i naprawdę nic nie pomogą tłumaczenia, że „to tylko brudna woda, która zaraz wsiąknie” czy „ale do toalety jest daleko”. Wylewanie brudnej wody z pojemników w pojazdach lub używanych na zewnątrz tylko do specjalnych miejsc powinno być oczywiste. A że czasami nie dla wszystkich jest, dlatego o tym przypominamy. Bo ciągle zdarza się nawet, że… ktoś wylewa brudną wodę przez okno! Na takie zachowania nie może być przyzwolenia. Na szczęście to rzadkość i spotyka się z dezaprobatą innych caravaningowców. Podobnie jak spuszczanie wszelkich „brudnych płynów” do studzienek czy instalacji drenarskiej na kempingach. Choć w tym wypadku może się zdarzyć, że ktoś robi to po prostu z niewiedzy.
Stanowisko do zlewu ustępów caravaningowych, potocznie zwane „WC chemiczne”, należy urządzić w wydzielonym miejscu. Musi być przynajmniej jedno takie stanowisko na kempingu cztero- i trzygwiazdkowym. Ma ono służyć do opróżniania chemicznych toalet (usuwania fekaliów). Sposób wykonania WC chemicznego określa załącznik nr 3.
Na podstawie: „JAK ZORGANIZOWAĆ CAMPING – poradnik”. Opracowanie i wykonanie: POLSKA FEDERACJA CAMPINGU I CARAVANINGU. Wykonano na zlecenie i ze środków budżetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki, Warszawa 2011.
Na kempingu W Polsce funkcjonuje aktualnie ponad 250 obiektów świadczących usługi kempingowe (stan na koniec 2011 roku), w tym 125 kempingów posiadających aktualną kategorię od jedno- do czterogwiazdkowych. Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. „O usługach turystycznych”, kempingi, podobnie jak hotele, motele, pensjonaty, domy wycieczkowe i schroniska, należą do grupy obiektów hotelarskich. Muszą więc spełniać określone wymogi dotyczące także odprowadzania ścieków. W ustawie zawarta jest definicja kempingu, zgodnie z którą „to obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów […]”. Ustawa wyróżnia cztery kategorie kempingów oznaczone gwiazdkami. Najniższa kategoria to jedna gwiazdka, a najwyższa to cztery gwiazdki. Kategoria kempingu jest ważna, bo ustawa określa wymagania standaryzacyjne dla poszczególnych kategorii. Te wymagania obejmują zarówno wymagania co do wielkości obiektu, jak i jego wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług. Określa też wymagania sanitarne, a nam pozwala się zorientować, gdzie w danej kategorii kempingu będziemy mogli zrzucić ścieki. Ustawa wymaga, by stanowiska do zrzucania odpadów, ścieków, oddzielne zbiorniki do zlewania fekaliów oraz miejsca zlewania brudnej wody i ścieków były wyraźnie wskazane i nie mogły znajdować się w blokach sanitarnych.
Taki sprytny zbiorniczek też produkuje Thetford. Nawet nie musimy go dźwigać, bo ma cztery kółka, więc wygodnie jedziemy z nim do punktu, w którym pozbędziemy się zawartości.
Na pewno w trzech i czterech gwiazdkach Załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. „W sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie” określa, że na kempingu o kategorii trzy- i czterogwiazdkowej „stanowisko do zlewu ustępów caravaningowych jest niezbędne”. To cenna informacja. Dodatkowo rozporządzenie określa, jak należy wykonać i umiejscowić takie stanowisko do zrzutu nieczystości dla przyczep i kamperów (szczegóły w ramce obok). Polska Federacja Campingu i Caravaningu zaleca, by takie chemiczne toalety właściciele instalowali także na kempingach dwóch niższych kategorii. Do takiego apelu wypada się tylko przyłączyć, bo mamy w końcu XXI wiek i jedno- oraz dwugwiazdkowe kempingi też powinny taką usługę oferować, mimo że nie jest ona obecnie obligatoryjna.
Brudna woda to nie fekalia Brudną wodę zbiera się najczęściej, podjeżdżając specjalnym zbiorniczkiem na kołach pod centralny wylot brudnej wody z pojazdu (taki zbiornik Thetford na zdjęciu, choć produkują go także inne firmy, m.in. Fusion, Fiamma czy Carysan). Zbiorniki różnią się nie tylko pojemnością, ale i kolorem (na brudną wodę są zwykle brązowe, czarne lub szare). WC ma własny zbiornik na fekalia – te dwa rodzaje ścieków nie mieszają się ze sobą. W miejsce opróżniania brudnej wody wyposażony jest praktycznie każdy nowoczesny kemping.
A to zbiornik Thetford, który można wysunąć z pojazdu, by go wygodnie próżnić. Jednak dobra rada – woźmy ze sobą gumowe rękawiczki, które zakładamy, gdy będziemy zbiornik opróżniać.
Nie tylko kemping Miejsca do odprowadzania ścieków znajdują się nie tylko na kempingach. Można je spotkać także na niektórych stacjach benzynowych oraz tzw. stellplazach w Europie i coraz częściej także w naszym kraju. Dużą bazę takich miejsc można znaleźć na stronie CamperParków (www.camperpark.pl). Odnajdziemy tam listę punktów do postoju kamperów i przyczep, a z opisów tych miejsc dowiemy się, czy znajduje się tam chemiczne WC. Warto zaznaczyć, że nie zawsze ścieków można pozbyć się bezpłatnie – czasem za opłatą. Jednak warto wydać parę złotych lub euro, by spokojnie opróżnić nasz zbiornik.
Przy pomocy takiego węża z łatwością pozbędziemy się brudnej wody w odpowiednim miejscu.
Jak opróżniamy zbiornik? Najczęściej opróżnianie odbywa się poprzez najechanie na specjalną kratkę ściekową. Zapobiegliwi caravaningowcy wożą także ze sobą specjalne złączki i rury (produkuje je m.in. Thetford). Przydają się one w wypadku, gdy kratka-spust znajduje się po innej stronie, niż znajduje się spust w naszej przyczepie czy kamperze, a nie ma jak zawrócić. Zazwyczaj po prostu podłączamy rurę w miejsce na zewnątrz przyczepy czy kampera (niekiedy znajdują się one po obu stronach pojazdu) i odprowadzamy fekalia w odpowiednie miejsce – do kratki do tego przeznaczonej. W niektórych kamperach spust znajduje się pod zbiornikiem na środku pojazdu i trzeba dobrze „wcelować” w kratkę na miejscu zrzutu ścieków. Jest jeszcze jeden sposób, który jednak możliwy jest nie we wszystkich pojazdach caravaningowych. Czasem można taki zbiornik po prostu wyjąć i opróżnić np. w toalecie na stacji benzynowej. Wypada w tym przypadku poinformować pracowników stacji, że chcemy to zrobić. Choć wiemy, że nie wszyscy caravaningowcy tak czynią i czasem po prostu „przemykają się” do takich toalet z kłopotliwą zawartością – szczególnie, gdy toalety mają oddzielne wejścia na zewnątrz budynków stacji.
Używajmy preparatów Pamiętajmy, by używać specjalnego papieru toaletowego i odpowiednich preparatów chemicznych do naszych toalet (używanych też w żeglarstwie). Ich głównymi producentami są dwie firmy: Fiamma i Thetford. Jakościowo lepsze są produkty Thetforda, jednak za produktami Fiammy przemawia ich cena. Dla przykładu, środek o nazwie „Certisan Forte Toiletten” firmy Thetford rozkłada części stałe (fekalia), czyści i redukuje rozwój bakterii i wytwarzanie nieprzyjemnych woni i gazów. Używanie odpowiednich preparatów zapobiega nie tylko nieprzyjemnym zapachom podczas używania toalety i opróżniania jej, ale także ułatwia samo opróżnianie zbiornika z fekaliami. Ułatwia, ponieważ nie ma wtedy różnych grudek (które może tworzyć np. nieodpowiedni papier toaletowy) i samo opróżnianie idzie sprawniej oraz nie zapychają nam się rury, przez które nieczystości odprowadzamy. Na temat odpowiednich środków do toalet wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, dlatego warto zajrzeć do archiwum artykułów, które znajduje się na stronie www.polskicaravaning.pl.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).