artykuły

nasze-testyNASZE TESTY
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Testujemy półintegrę Weinsberga

Testujemy półintegrę Weinsberga

Czas czytania 5 minut

W naszych rękach absolutna nowość, która miała swą polską premierę podczas targów Warsaw Caravaning Festiwal na stoisku Wadowscy Campery. Weinsberg CaraCompact Suite MB 640 Meg Pepper Edition to 4-osobowy kamper na bazie Sprintera.

Pierwsze wrażenia za kierownicą tej blisko 7-metrowej półintegry? Satysfakcjonujący komfort i wiele systemów aktywnie wspomagających, by wspomnieć adaptacyjne światła drogowe czy adaptacyjny tempomat. Mercedes Sprinter użyczony na czas testów redakcyjnych od firmy Wadowscy Campery ma pod maską silnik o pojemności 2 litrów o mocy 150 KM. Jednostka wydaje przyjemny dla ucha pomruk. Weinsberg CaraCompact Suite MB 640 Meg Edition [Pepper] zestrojony z 6-biegową skrzynią biegów żwawo przyspiesza i jest ekonomiczny. Ta druga z zalet to zasługa aerodynamicznie wymodelowanej zabudowy kempingowej. Jej przednia część z charakterystycznym garbem mierzy w szczycie 284 cm i pozwoliła wygospodarować miejsce na dodatkową sypialnię. Podwójne łóżko spoczywa na czas jazdy pod sufitem.

Wnętrze w stylizacji Tiberino

Elektrycznie wysuwany stopień wejściowy do zabudowy kempingowej jest w opcji i naszym zdaniem jest zbędnym doposażeniem. I to nie tylko dlatego, że kosztuje 540 EUR i podnosi ciężar pojazdu o 7kg. Otóż konstrukcja podłogi jest na tyle nisko osadzona, że spokojnie można obywać się bez wspomnianego stopnia wejściowego. Swoją drogą, ów stopień to na tyle nisko zamontowany element, że wymaga po prostu wzmożonej czujności kierowcy, by go nie uszkodzić np. o krawężnik.

ReklamaTestujemy półintegrę Weinsberga 1
Od wejścia do zabudowy kempingowej zwraca uwagę elegancka wykładziny podłogowa. Co nam się spodobało? Szeroki otwór drzwiowy (70 cm) do zabudowy, a od progu duża swoboda ruchów. Na wprost od wejścia jest stół, którego blat można powiększać, by na podstoju gwarantował wygodę dla 4-osobowej załogi. Oczywiście obrotowy fotel kierowcy i pasażera można skierować w stronę stołu. Do dyspozycji jest 24-calowy telewizor współpracujący z anteną Oyster 60 Premium. Zachwycają punkty świetlne, a zwłaszcza obrysowe LED-y pod blatem kuchennym.

Co istotne, w tej części zabudowy niespecjalnie ogranicza nas opuszczane łóżko, skoro nad głową jest 186 cm. Tam, gdzie wybitnie pożądana jest nieskrępowana przestrzeń, tj. w sąsiedztwie aneksu kuchennego, tam do sufitu jest całe 200 cm. Korytarz rozszerza się ku tylnej części zabudowy, dzięki czemu łatwiej korzystać z głównej sypialni, a też np. z pojemnych luków bagażowych pod dwoma tapczanami. Materace tapczanów można połączyć tapicerowanym elementem tworząc gigantyczną sypialnię o szerokości ponad 2 metrów!Sznytu sypialni głównej dodają dekory ściany w stylizacji Tiberino.

W gotowości do jazdy

Tak skompletowany kamper, m.in. w dużą markizę (405x250 cm) marki Thule, wspomniany już wysuwany elektrycznie stopień wejściowy i klimatyzację postojową DOMETIC Freshjet 2200, kosztuje 85 000 Euro Brutto (zawiera Vat 23 %, akcyzę, 3,1%, koszty transportu) i waży w gotowości do jazdy 3.156kg. W gotowości do jazdy, tj. z kierowcą i w pełni zatankowany – mowa nie tylko o zbiorniku paliwa, ale także o zbiorniku wody czystej (95 litrów) i z pełną butlą gazową. A to oznacza, że do dyspozycji naszej załogi jest 344 kg, więc trójka pasażerów może zabrać jeszcze sporo bagażu. Na pewno na uwagę zasługuje przepastny garaż. Pomieszczenie za tylną osią ma wysokość 115 cm i szerokość przynajmniej 80cm, więc „połknie” dużo więcej niż np. komplet mebli kempingowych.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
WEINSBERG Easy-Travel-Box

Fani caravaningu na pewno docenią izolowane (i ogrzewane na czas zimy) zbiorniki na wodę czystą i szarą, a też pomysł na zgrupowanie podłączenia wody i prądu w jednym miejscu. Wszystko pod dużą pokrywą serwisową to właśnie WEINSBERG Easy-Travel-Box. Klapa serwisowa umieszczona w ścianie bocznej gwarantuje, że przyłącze 230V przeciągniemy przez otwór w podłodze, więc nie będzie wystawało z zabudowy. Co nam się jeszcze spodobało? Na pewno aranżacja strefy dziennej, cichy domyk szafek pod blatem kuchennym – każda z nich rozświetlana jest LED-ami po otwarciu. Cieszy spora liczba gniazdek. Tych 230V jest aż 7.

A co mniej przypadło nam do gustu? Dyskusyjny jest w naszej opinii aranż łazienki. Owszem, jest obszerna – ma 100 cm długości i (nie licząc skosów) 90 cm szerokości. Byłaby jeszcze wygodniejsza w użytkowaniu, gdyby zamienić miejscami… kasetę WC i brodzik prysznicowy. Czemu tak? Producenci kamperów od jakiegoś czasu sprytnie w ten sposób powiększają kubaturę łazienek, tj. decydując się na kasetę WC, która nie zabiera miejsca łazience, bo wykorzystuje kubaturę pod główną sypialnią. Na czas korzystania z WC po prostu… wciągamy toaletę do wnętrza łazienki niczym szufladę. Taki aranż byłby o tyle funkcjonalniejszy w kamperze CaraCompact Suite MB 640 Meg Pepper Edition, że kabina prysznicowa zyskałby w ten sposób na wysokości. Wszak wymodelowany dach półintegry wznosi się gdzieś w połowie długości łazienki.

Fot. R. Dobrowolski


Rafał Dobrowolski31.05.2022 zdjęć 19
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News