artykuły

nasze-testyNASZE TESTY
ReklamaBilbord - bookingcamper
T6.1 California Beach w gronie kamperów VW

T6.1 California Beach w gronie kamperów VW

Każdy, kto ma w sobie gen podróżnika, mógłby mieć do dyspozycji dwie sypialnie. A przecież producent obiecuje biwakowanie dla rodziny pięcioosobowej. My testujemy legendarną, krótką wersję VW, której nowością jest namiastka kuchni.

Nowa California 6.1 Beach w gronie kamperów VW jest autem bardziej wszechstronnym niż kiedykolwiek wcześniej. Obietnicę producenta poddajemy próbie na czas naszych testów redakcyjnych. Podróż rozpoczynamy ruszając nowiutkim (rocznik modelowy 2021) egzemplarzem użyczonym na czas testów z parku pojazdów przy salonie PIA (ul. Połczyńska 118a w Warszawie).

Pierwsze wrażenia? Zarejestrowany dla 5 osób może mieć na haku nawet 2,5-tonową przyczepę. To po części zasługa 204-konnego Diesla 2,0 l TDI SCR BlueMotion. 7-biegowa skrzynia DSG 4MOTION sprawnie sobie radzi z 2,5-tonowym vanem. Maksymalna licznikowa to 199 km/h. Kampervan bardzo żwawo rozpędza do prędkości ok. 150 km/h i potrafi zadowalać się wtedy mniej niż 10-litrami na każdą setkę. W sumie nieźle, biorąc pod uwagę gabaryty pojazdu o wysokości 2 metrów i szerokości 1,9m. W cyklu mieszanym producent obiecuje 8.7 l/100km. I praktycznie z takimi wynikiem pokonujemy trasę z Warszawy na Śląsk.

Po pierwszym dniu testów

California 6.1 Beach o długości 4.9 metra to 2,5-metrowa przestrzeń za kapitańskimi fotelami. Jest trzyosobowa kanapa z funkcją spania. Jest jednopalnikowa kuchenka i namiastka blatu kuchennego – całość wysuwamy wprawnym ruchem z tapicerki podszybia bocznego.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Komfort kapitańskich „jedynek” z przodu, nagromadzenie gniazd 12V i 230V – to zaliczamy na plus. Bardzo się nam podoba pomysł na funkcję aneksu kuchenny. Celowo nie piszemy, że mamy do dyspozycji pełnowartościowy aneks kuchenny. Brakuje nie tylko lodówki, zlewu. Trudno jednak nie odmówić praktyczności rozwiązania „ad hoc”. Kawa? Jajecznica? To, że mamy 1-palnik i namiastkę blatu kuchennego to jedno. Ważne jest to, że jeśli tylko płyta grzewcza z mini blatem kuchennym nie jest potrzebna, wystarczy ją… schować do panelu bocznego między słupkiem B i C. I w tym przejawia się funkcjonalność rozwiązania, które nie ogranicza szerokości wnętrza pojazdu.

Na czas jazdy? Ów panel mini-kuchenny nie zdradza w ogóle swej obecności. Co więcej, w żaden sposób nie ogranicza kubatury wnętrza. To dlatego pojazd może być rejestrowany dla 5 osób, a przesuwna kanapa o szerokości blisko 1,5 metra otwiera możliwość biwakowania dla rodziny pięcioosobowej. Wszak wystarczy aktywować sypialnię „na piętrze”.

My testujemy wersję z dachem otwieranym manualnie. Ogrzewanie postojowe powietrzne z programatorem to jedna z funkcjonalności Californii 6.1 Beach, która kusi, by sprawdzić sen na pokładzie kampera akurat teraz, gdy nocami bywa po prostu zimno.


Rafał Dobrowolski14.09.20210 zdjęć 4