Reklama
Bilbord - bookingcamper

PRZEPISY PRAWNE

miesiąc temu  25.02.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Nie jest tajemnicą, że zmiany w akcyzie dotkną przede wszystkim polskie firmy produkujące zabudowy na

Nie jest tajemnicą, że zmiany w akcyzie dotkną przede wszystkim polskie firmy produkujące zabudowy na "blaszakach". Jedną z nich jest Globe-Traveller fot. Bartłomiej Ryś

Krzysztof Bosak, polityk Konfederacji i od niedawna fan caravaningu, w swoim sejmowym wystąpieniu wystąpił w obronie kamperów i firm produkujących zabudowy na popularnych „blaszkach”. Przemowa jest pokłosiem dyskusji na temat zmian w ustawie o podatku akcyzowym.

O proponowanych zmianach pisaliśmy w artykule „Akcyza na przebudowy. „Nie opłaca się nam sprzedawać w Polsce”.

Krótko przypomnijmy: ustawa ma ograniczyć oszustwa związane z zakupem pojazdów luksusowych wartych nierzadko kilka milionów złotych. Były one w naszym kraju rejestrowane jako „specjalne”. Na ulicy można było spotkać np. sportowe Ferrari zarejestrowane jako… laweta. W ten sposób kupujący omijali potrzebę zapłaty wysokiego podatku akcyzowego.

Rząd postanowił załatać tę lukę i w proponowanej ustawie każdy, kto zmieni rodzaj pojazdu na „specjalny” zapłaci podatek akcyzowy. Dostanie się też kamperom, które w dowodzie rejestracyjnym mają wpis „specjalny kempingowy”. Ile? Aż 18,6% dla tych aut, które pod maską mają jednostkę napędową powyżej 2 litrów pojemności.

W obronie nie tylko posiadaczy kamperów, ale przede wszystkim firm produkujących zabudowy na „blaszakach” wystąpił Krzysztof Bosak, polityk Konfederacji. W ubiegłym roku był on widziany na targach Caravans Salon w Poznaniu. Jak mówił w rozmowie z naszym dziennikarzem, sam rozgląda się za małym kamper vanem.

W 5-minutowym wystąpieniu mówił, że branża caravaningowa „rozwija się dynamiczne” m.in. właśnie dzięki pandemii. Przywoływał dane nie tylko z polskiego rynku, ale również z zagranicy. 

W Polsce utrzymuje się z niej (branży) wiele firm, które zaczęły dynamicznie rosnąć (…). Duża część produkcji idzie na eksport. Uszczelnianie podatku akcyzowego przed faktycznymi przekrętami, czyli np. sprowadzanie aut luksusowych jako towarowych i późniejsze ich przerejestrowanie na osobowe to rzeczywiście przekręt. Czy jednak sprowadzenie do Polski vana, furgonu i przerobienie go na kampera jest jakimkolwiek nadużyciem? W mojej opinii nie.

Całe wystąpienie polityka można znaleźć poniżej. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 58

 • 43
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (9)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Marcin 9 miesiąc temuocena: 100%  Socjalizm to nie ustrój-to choroba niewiedzy ludu pracy dającego się przekupywać własnymi pieniędzmi. Ważne by na czerwonym pasku propagandy wszystko się zgadzało....rząd zawsze będzie "pomagał" bohatersko walcząc z problemami których nie ma. Nic się nie zmieniło i nie zmieni - ludzie nadal będą wierzyć że być może następny obiecujący jeszcze więcej na białym koniu wjedise ulepszać nasze życie. Pozdrawiam tych co zrozumieli ww, życze zdrówka i uśmiechu pomimo tego syfu
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Paweł 8 miesiąc temuocena: 100%  Nie mamy potrzeby jeździć na wczasy, wypoczywać, miło spędzić czas. My mamy potrzebę zapierda....ć, płacić podatki i najlepiej umrzeć przed 65 rokiem życia
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Polis 7 miesiąc temuocena: 100%  Czy myśmy są normalnym krajem moim zdaniem krajem który rządzony jest przez dyletantów .Po prostu to rządzenie niejednokrotnie nie ma logicznych podstaw .Nie tak dawno Polacy sprowadzający auta z zachodu rozkręcali je przed granicą cała Europa i nie tylko śmiali się i dziwili . O za debile wymyślili takie przepisy następnie zlikwidowali przez Pana prezydenta Kwaśniewskiego przrmysl budowy natychmiast samolotów .Teraz każdy europejczyk może kupić lub go zabudować taniej od Polaka .To niby jak my sobie pomagamy .Podatek na kampera nawet starego blaszaka przebudowNego pzezmnie q8.6 plus 22 VAT i znowu kabina je który jest kampervan a który nie firmy zarabiają na pieczątkach idiotyzm do kwadratu. Ciekawe co wymyślą jak ruszy import z Chin bo tam już powstają firmy budujące campery .
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Krzysztof.M 6 miesiąc temuocena: 100%  Mam zamiar kupić poleaizigowego busa i sam go przerobić.Nie bede wcale tego zglaszać,bo co kogo obchodzi co wioze na pace.W przypadku firm powinno być tak jak w innych krajach uni.Odnośnie
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Piotr 5 miesiąc temuocena: 100%  Bez wypowiedzenia głośno jakiegoś absurdu tylko garstka się o tym dowie... Warto by zainteresować polityków różnych opcji
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Tomek 4 miesiąc temuocena: 0%  Zmiana blaszaka na samochód kempingowy jest zmianą przeznaczenia pojazdu, więc nie rozumiem skąd oburzenie ludzi "teoretycznie" z branży motoryzacyjnej. Wszystkie zmiany powodują zmiany w akcyzie i czy też opłatach podatkowych. Dotyczy to każdej grupy pojazdów. To, że osobowe Ferrari ktoś dopuszcza do rejestracji jako pojazd specjalny Laweta to oczywiście absurd. Zmiana jeśli miałaby dotyczyć to wszystkich pojazdów kempingowych - czyli, akcyza powinna być 0%. To faktycznie byłaby zmiana i byłoby o co walczyć.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ papaC 3 miesiąc temuocena: 67%  Bardzo dobrze że mówi się na głos o tym w sejmie, ale pamiętajmy że każdy polityk opozycji powie wszystko aby przysporzyć sobie głosów jakiejś grupy wyborców, niezależnie od tego czy to co mówi ma szansę na przepchnięcie czy nie. A matematyka sejmowa jest nieubłagana, partia która rządzi przepchnie wszystko co rząd i minister od finansów chce, tym bardziej, że statystyczny wyborca Pis nie wie co to kamper i prędzej pogoni widłami jego użytkownika niż sam do niego kiedykolwiek wsiądzie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ ***** *** 2 miesiąc temuocena: 24%  Ja powiem tak: jebać pis i konfederację. Wole już zapłacić akcyzę na rzecz złodziejskiego rządu niż za coś być wdzięcznym Bosakowi. Między pisiorami a konfederacją to taka różnica jak między rakiem trzustki a rakiem mózgu
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Mirat32 1 miesiąc temuocena: 91%  Brawo Konfederacja, dziękujemy za wsparcie!!! :) Z żadną partią nigdy nie zgadzałem się w 100%, ale im dłużej na nich patrzę tym coraz częściej to właśnie oni jako JEDYNI wyrażają to co myślę.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony