artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek w Baranowie Sandomierskim
  fot. flickr.com Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

W Baranowie Sandomierskim stoi późnorenesansowa, majestatyczna budowla, która swoim pięknem od wieków zachwyca gości i turystów. Zamek Leszczyńskich, często nazywany „Małym Wawelem”, należy do najpiękniejszych zamków w Polsce.

Ta architektoniczna perełka została wybudowana wg projektu Santi Gucciego w latach 1591 – 1606 na fundamentach istniejącej tu wcześniej twierdzy. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.

Zamek w Baranowie Sandomierskim jest budowlą trzykondygnacyjną i został wzniesiony na planie prostokąta. Posiada cztery okrągłe baszty w narożach, prostokątną wieżę pośrodku ściany frontowej oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami.

Wnętrza zamku dekorowane są przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren. Część zamku udostępniona jest dla zwiedzających. W piwnicach znajduje się stała ekspozycja muzealna. Podziwiać tu można największe w Europie czółno wydłubane z pnia drzewa, wystawę kafli oraz salę poświęconą tematyce wydobycia siarki.

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie.

Ze względu na komercyjne wykorzystanie pomieszczeń przez obecnego właściciela, na zamku organizowane są różne imprezy, w tym wesela. Wybierając się na zwiedzanie w sobotę, należy liczyć się ze skróconym czasem zwiedzania i wcześniejszym zamknięciem muzeum. Warto upewnić się co do godzin zwiedzania i aktualnych cen.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zwiedzanie zamku rozpoczynamy od dziedzińca. Znajduje się on na wysokości pierwszej kondygnacji. Takie rozwiązanie miało chronić mieszkańców zamku przed częstymi wylewami Wisły. Dziedziniec otaczają z trzech stron skrzydła mieszkalne, a od południa całość zamknięto ścianą parawanową. To właśnie dzięki charakterystycznym cechom nawiązującym do Zamku Królewskiego w Krakowie takim jak portale, arkady i słynne schody wachlarzowe, zamek w Baranowie nazywany jest Małym Wawelem.

Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania są sale: portretowa i bankietowa oraz Galeria Tylmanowska, która łączy obydwie baszty zachodniego skrzydła. Pomimo tego, że została zrekonstruowana w dość dowolny sposób dopiero po wojnie, robi niesamowite wrażenie.  Jest bogato zdobiona piękną sztukaterią oraz obrazami w stiukowych ramach przedstawiającymi włoskie miasta. Z okien Galerii Tylmanowskiej podziwiać można piękne zamkowe ogrody. W przeciwległym skrzydle zamku znajdują się trzy komnaty gościnne oraz Baszta Falconiego, której zdobienia pokryte są prawdziwym złotem.

Zamek otoczony jest 16-hektarowym obszarem parkowym. Za zamkiem ogród w stylu angielskim, po lewej od głównego wejścia ogród w stylu włoskim i w stylu francuskim. Dostęp do części parkowej oraz dziedzińca zamku jest płatny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper