artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Zamek w Baranowie Sandomierskim
  fot. flickr.com Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Czas czytania 4 minuty

W Baranowie Sandomierskim znajduje późnorenesansowa, majestatyczna budowla, która swoim pięknem już od wieków zachwyca gości i turystów. Twierdza zbudowana przez słynny ród Leszczyńskich bywa nazywana „Małym Wawelem”. Warto wiedzieć, że należy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Jeśli więc podróżujecie kamperem w tym regionie kraju, koniecznie tu zajrzyjcie.

Zamek w Baranowie Sandomierskim to prawdziwa architektoniczna perła. Warto wiedzieć, że powstała zgodnie z projektem Santi Gucciego w latach 1591 – 1606. Wcześniej istniał tu starszy zamek. Imponująca, wspaniała twierdza to wspaniały przykład architektury renesansowej. Jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie.

Zamek jest budynkiem trójkondygnacyjnym, wzniesiony na planie prostokąta. Obiekt zdobią cztery okrągłe baszty w narożnikach oraz prostokątną wieżę pośrodku. Natomiast wewnętrzny dziedziniec zamku został otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami.

Zamek w swoim wnętrzu został udekorowany przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren. Warto wiedzieć, że część tego pięknego zamku można zwiedzać. Natomiast w jego piwnicach funkcjonuje stała ekspozycja muzealna.

Ciekawostką jest to, że możemy tu zobaczyć największe w Europie czółno wydłubane z pnia drzewa. Interesująca jest również wystawa kafli piecowych czy sala dedykowana tematyce wydobycia siarki.

Zamek w Baranowie Sandomierskim znajduje się obecnie w rękach osoby prywatnej. Często organizowane są tu różne uroczystości komercyjne, więc udając się na zwiedzanie twierdzy warto mieć na uwadze to, że akurat zamek może być zamknięty dla zwiedzających.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Oglądanie zamku najlepiej rozpocząć od jego dziedzińca. Co ciekawe jest on zlokalizowany nie na samym parterze budynku, ale na wysokości pierwszej kondygnacji. Miało to niegdyś ochronić mieszkańców zamku przed wodami rzeki Wisły, która często wylewała. Dziedziniec z trzech stron jest otoczony częściami mieszkalnymi. Natomiast od południa został zamknięty ścianą parawanową. Właśnie taka konstrukcja budowli upodabnia baranowską twierdzę do Zamku Królewskiego w Krakowie. Podobno są tu również liczne portale, arkady i znane schody wachlarzowe. Stąd właśnie zamek w Baranowie określany jest często mianem Małego Wawelu.

Koniecznie, podczas zwiedzania baranowskiej twierdzy, trzeba obejrzeć również sale: portretową oraz bankietową. Ciekawa jest również Galeria Tylmanowska, która łączy dwie baszty zachodniego skrzydła zamku. Pomimo tego, że została zrekonstruowana w niehistoryczny sposób, robi wielkie wrażenie. Jej piękno wynika z bogatych zdobień piękną sztukaterią oraz obrazami w stiukowych ramach. Prezentują one widoki na włoskie miasta. Z okien tej sali warto popatrzeć na piękne, zamkowe ogrody. W innym skrzydle budynku zlokalizowane są trzy komnaty gościnne oraz Baszta Falconiego, której – tu ciekawostka - zdobienia zostały pokryte prawdziwym złotem.

Warto też wiedzieć, że zamek został otoczony 16-hektarowym zespołem parkowym. Tuż za budynkiem twierdzy znajduje się ogród w stylu angielskim. Natomiast po lewej stronie od głównego wejścia rozciąga się ogród w stylu włoskim oraz francuskim.

ReklamaZamek w Baranowie Sandomierskim 2
Tu ważne informacja – wejście do części parkowej oraz dziedzińca zamku jest płatny.

Zwiedzanie twierdzy w Baranowie Sandomierskim odbywa się z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News